Radio Białystok | Wiadomości | 3. Bieg Pamięci Sybiru w tym roku odbędzie się wirtualnie

3. Bieg Pamięci Sybiru w tym roku odbędzie się wirtualnie

24.01.2021, 18:06, akt. 18:41

3. Bieg Pamięci Sybiru, który upamiętni 81. rocznicę pierwszej masowej deportacji Polaków na Wschód, w tym roku, ze względu na pandemię odbędzie się w formule wirtualnej. Zapisy już ruszyły, a bieg odbędzie się w dniach 9-23 lutego. Może wziąć w nim udział każdy, bez względu na to, gdzie mieszka.

Bieg Pamięci Sybiru w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
Bieg Pamięci Sybiru w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda

Pierwsza z czterech wielkich wywózek Polaków w głąb ZSRS odbyła się w nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku. Objęła głównie rodziny urzędników państwowych, m.in. sędziów, prokuratorów, policjantów, leśników, a także wojskowych i właścicieli ziemskich.

Według IPN, Sowieci wywieźli wówczas z całych Kresów ponad 140 tys. osób, przyjmuje się, że z dawnego województwa białostockiego - około 13 tys.

Od kilku lat w ramach obchodów tych wydarzeń odbywa się Bieg Pamięci Sybiru organizowany przez Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku oraz Fundację Białystok Biega. Trasa 5-kilometrowego biegu prowadziła przez Las Pietrasze, gdzie przygotowano edukacyjne stacje z inscenizacją aresztowań i transportu zesłańców. Uczestnicy, którzy biegli przez leśne, zaśnieżone ścieżki, mogli zapoznać się z historią tych wydarzeń.


"Biegniemy, żeby upamiętnić ofiary wydarzeń sprzed 81 lat"

W tym roku, ze względu na pandemię, organizacja stacjonarnej imprezy nie była możliwa. 

My jednak, nie zważając na trudności organizacyjne, wspólnie z Fundacją Białystok Biega postanowiliśmy kontynuować rozpoczętą przed dwoma laty inicjatywę Biegu Pamięci Sybiru również teraz, w obliczu pandemii, jednak na zasadach bezpiecznych dla wszystkich uczestników

 - powiedział cytowany w komunikacie dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru prof. Wojciech Śleszyński.

Stąd też pomysł, by tegoroczny bieg odbył się wirtualnie, a dzięki temu, aby każdy mógł wziąć w nim udział bez względu na miejsce pobytu, czy zamieszkania. Jak informuje muzeum, potomkowie Sybiraków są rozsiani po całym świecie.

Bieg Pamięci Sybiru jest więc dla każdego. Dla młodych i tych starszych, dla mieszkających w Polsce, i tych, którzy mieszkają tysiące kilometrów dalej. Nie ma żadnych ograniczeń. Biegniemy, żeby upamiętnić ofiary wydarzeń sprzed 81 lat, czyli pierwszej masowej deportacji na Wschód

 - podała instytucja.


Zapisy do 23 lutego 

Bieg Pamięci Sybiru potrwa w tym roku nie jeden dzień, ale ze względu na zmienioną formułę - od 9 do 23 lutego, a zapisać się można do 23 lutego. W okresie trwania imprezy można pobiec kilka razy, ale - jak podkreślają organizatorzy - należy pamiętać, by za każdym razem było to co najmniej 5 km.

Na koniec wszystkie kilometry mają być zliczone, aby zobaczyć dokąd wspólnie udało się dobiec uczestnikom.

Jak powiedział Jan Roguz z Muzeum Pamięci Sybiru, dotąd na bieg zgłosiło się blisko 400 uczestników nie tylko z Polski, ale też m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Belgii, Szkocji, Białorusi i Kanady.


źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


3. Bieg Pamięci Sybiru - wirtualnie

9.02.2021, 18:15

Muzeum Pamięci Sybiru wspólnie z Fundacją "Białystok Biega" organizuje 3. Bieg Pamięci Sybiru. Z uwagi na obostrzenia epidemiczne inicjatywa odbędzie się w nieco innej formule, w której każdy bez względu na miejsce zamieszkania czy sportowe przygotowanie będzie mógł wziąć udział.


Grzegorz Kuczyński i Jan Roguz

6.02.2020, 16:13

"Ten bieg jest po to, żebyśmy mogli mówić o naszej historii i by biegacze mogli oddać hołd swoim przodkom" - mówi Grzegorz Kuczyński.


Białystok: Bieg i światło pamięci w 80. rocznicę pierwszych wywózek na Syberię [zdjęcia]

8.02.2020, 04:22

II Bieg Pamięci Sybiru, zapalenie tysiąca czterystu zniczy w ramach Światła Pamięci składają się na obchody 80. rocznicy pierwszych masowych wywózek obywateli polskich na Sybir. Uroczystości odbędą się w dniach 8-10 lutego w Białymstoku.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nowy tytul

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok