Radio Białystok | Wiadomości | Białystok: Bieg i światło pamięci w 80. rocznicę pierwszych wywózek na Syberię [zdjęcia]

Białystok: Bieg i światło pamięci w 80. rocznicę pierwszych wywózek na Syberię [zdjęcia]

autor: Edyta Wołosik

8.02.2020, 04:22, akt. 9.02.2020, 07:08

II Bieg Pamięci Sybiru, zapalenie tysiąca czterystu zniczy w ramach Światła Pamięci składają się na obchody 80. rocznicy pierwszych masowych wywózek obywateli polskich na Sybir. Uroczystości odbędą się w dniach 8-10 lutego w Białymstoku.

2. Bieg Pamięci Sybiru, fot. Sylwia Krassowska
2. Bieg Pamięci Sybiru, fot. Sylwia Krassowska

Ponad tysiąc osób wzięło udział w biegach w 80. rocznicę pierwszych masowych wywózek obywateli polskich na Sybir - relacja Edyty Wołosik

Bieg pamięci i światło pamięci w ramach obchodów 80-lecia pierwszych wywózek na Syberię - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


140 tysięcy osób trafiło na nieludzką ziemię

O programie obchodów poinformowano w środę (5.02) podczas konferencji prasowej w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.

140 tysięcy osób trafiło na nieludzką ziemię od nocy z 9 na 10 lutego 1940 r. Bardzo nam zależy, żeby w tych uroczystościach, które zaplanowaliśmy, wzięło udział jak najwięcej białostoczan, także osób z całej Polski, bo to wydarzenie jest często zapomniane, a nam, jako władzom miasta, zależy na tym, aby w świadomości nie tylko lokalnej, ale także ogólnopolskiej, funkcjonowało - powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Miasto przypomina, że wywózka ta była pierwszą masową deportacją ludności zamieszkałej na Kresach II RP, której dokonały władze sowieckie. "W okresie okupacji sowieckiej praktycznie co piąty białostoczanin "zniknął" ze swego mieszkania, kamienicy, domu... Niemal każda rodzina została dotknięta sowieckimi prześladowaniami. Deportacje i lata wojny spowodowały wielkie straty ludnościowe, doprowadziły do gospodarczego i kulturalnego upadku Białegostoku" - podkreślają w materiale prasowym władze miasta.

Upamiętnianiu ofiar wywózek, dokumentacji tamtych wydarzeń, podtrzymywaniu pamięci ma służyć Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Zakończyła się już budowa gmachu tego muzeum, trwają prace nad wystawą stałą, placówka ma być otwarta w tym budynku 17 września 2021 r.


II Bieg Pamięci Sybiru

Ponad tysiąc osób wzięło udział w biegach w 80. rocznicę pierwszych masowych wywózek obywateli polskich na Sybir.

Najpierw - przed południem ponad stu biegaczy stanęło na starcie w centrum Białegostoku i pokonało dwa kilometry, a wieczorem około 900 w lesie Pietrasze przebiegło pięć kilometrów. Najszybszy w tym drugim - głównym Biegu Pamięci Sybiru był Marek Olszyński z wynikiem 19 i pół minuty. Podkreślał jednak, że nie czas był tu najważniejszy.


Światła Pamięci przy Muzeum Sybiru


9 lutego wieczorem (godz. 20:00), przy Muzeum Pamięci Sybiru w ramach Światła Pamięci będą zapalone znicze. Wiceprezydent Rudnicki poinformował, że będzie to 1,4 tys. zniczy.

Każdy mieszkaniec naszego miasta, województwa będzie mógł zapalić lampkę, lampkę na torach (kolejowych), którymi faktycznie były wywożone osoby na Syberię - powiedział dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru prof. Wojciech Śleszyński.

W uroczystościach mają wziąć udział mieszkańcy miasta, kombatanci, harcerze. Zaplanowano także przemarsz pod Pomnik-Znak Pamięci Polskiej Golgoty Wschodu, który upamiętnia wywózki, usytuowany przy ul. R. Traugutta.


Pod Grobem Nieznanego Sybiraka będą złożone wieńce i kwiaty

10 lutego, w południe, pod pomnikiem Grobem Nieznanego Sybiraka zostaną uroczyście złożone wieńce i kwiaty, potem w Centrum Konferencyjno-Wystawienniczym Archidiecezji Białostockiej zaplanowano spotkanie pokoleń, w którym wezmą udział Sybiracy i młodzież. Prof. Wojciech Śleszyński powiedział, że będzie to okazja do podzielenia się przez Sybiraków swoimi wspomnieniami, a młodzi będą mogli poznać tę historię.

W gmachu Muzeum Pamięci Sybiru trwa odbiór pierwszego etapu tworzenia wystawy stałej. Prace nad tą wystawą są podzielone na cztery etapy - poinformował Śleszyński.

Muzeum powstało z dofinansowaniem z ministerstwa kultury. Wiceprezydent Rudnicki poinformował, że do udziału w uroczystościach 9 i 10 lutego został zaproszony wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

źródło: PAP | red: rbon, mag, mak, maj


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Barbara Świętońska [wideo]

29.01.2020, 07:43

Czy szkoła przestaje być autorytetem, jeżeli chodzi o źródło wiedzy? - Łatwość dostępu do różnych mediów, do różnej wiedzy - niekoniecznie najlepiej podanej, mądrzejszej, opartej na rzeczywistych autorytetach - utrudnia właściwy przekaz.


Władze Białegostoku odpowiadają na zarzuty Ministra Kultury, że nie zapraszają go na zwiedzanie Muzeum Pamięci Sybiru

17.12.2019, 15:36

To reakcja na słowa wicepremiera, ministra kultury Piotra Glińskiego.


Oficjalnie oddano do użytku budynek Muzeum Pamięci Sybiru

9.12.2019, 15:56

W poniedziałek (9.12) oficjalnie oddano do użytku budynek Muzeum Pamięci Sybiru, władze instytucji otrzymały klucze do siedziby. Planowane otwarcie muzeum ma się odbyć we wrześniu 2021 roku - zapowiedział w poniedziałek na konferencji prasowej prezydent miasta Tadeusz Truskolaski.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

fot. Ryszard Minko
REGION
19.06.2021, 15:59, akt. 16:21

Regaty na Zalewie Siemianówkaźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok