Radio Białystok | Wiadomości | Oficjalnie oddano do użytku budynek Muzeum Pamięci Sybiru

Oficjalnie oddano do użytku budynek Muzeum Pamięci Sybiru

9.12.2019, 15:56, akt. 16:32

W poniedziałek (9.12) oficjalnie oddano do użytku budynek Muzeum Pamięci Sybiru, władze instytucji otrzymały klucze do siedziby. Planowane otwarcie muzeum ma się odbyć we wrześniu 2021 roku - zapowiedział w poniedziałek na konferencji prasowej prezydent miasta Tadeusz Truskolaski.

Oficjalnie oddano do użytku budynek Muzeum Pamięci Sybiru, źródło: UM Białystok/Dawid Gromadzki
Oficjalnie oddano do użytku budynek Muzeum Pamięci Sybiru, źródło: UM Białystok/Dawid Gromadzki


0:00
0:00
Oficjalnie oddano do użytku budynek Muzeum Pamięci Sybiru - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Oficjalne przekazanie kluczy władzom muzeum

Muzeum, powołane 1 stycznia 2017 r., działa w tymczasowej siedzibie - docelowa powstaje w starych magazynach wojskowych przy ul. Węglowej w Białymstoku. W poniedziałek prezydent Białegostoku oficjalnie przekazał klucze władzom muzeum.

Tadeusz Truskolaski wyjaśnił, że na razie do użytku został oddany budynek, teraz jest czas na wyposażenie i budowę wystawy stałej. - Planujemy otwarcie muzeum 17 września 2021 roku - zapowiedział.

Prezydent wyraził nadzieję, że muzeum będzie "żywą lekcją historii dla tej znaczącej większości ludzi, którzy nie pamiętają tych czasów i oby tego nigdy nie przeżyli, a wyrazem pamięci dla tych, którzy byli wywiezieni, którzy tam zostali, ale też którzy wrócili i którzy jeszcze żyją i czekają z utęsknieniem na otwarcie tej placówki".

- Życzę, żeby (...) ta symbolika, która wyrasta z tych murów, z tej wystawy była prawdziwym memento dla najmłodszych pokoleń - dodał Truskolaski przekazując pęk kluczy dyrektorowi Muzeum Pamięci Sybiru prof. Wojciechowi Śleszyńskiemu.Wojciech Śleszyński podkreślił, że przekazanie kluczy to symboliczny moment, bo to też - jak powiedział - w ręce zespołu trafiły nie tylko klucze, ale też symbolicznie "pamięć o tych minionych latach". Dodał, że budowa siedziby trwała 18 miesięcy, a muzeum jako instytucja działa niemal trzy lata. Wyjaśnił, że zdecydowany trzon zespołu, który odpowiada za działalność już jest, przygotowywane są też kolejne przetargi m.in. na wyposażenie muzeum.

Kompleks ma powierzchnię 5,5 tys. m kw.

Trzykondygnacyjny kompleks, na który oprócz magazynów składa się też nowy budynek, ma powierzchnię 5,5 tys. m kw.

Śleszyński oprowadzając dziennikarzy po budynku powiedział, że samo miejsce "krzyczy", bo to właśnie stąd były odprawiane pociągi na Wschód. Dodał, że siłą muzeum będą relacje wywiezionych, "to oni mają prowadzić zwiedzających przez wystawę".

Na wystawę stałą będzie się wchodziło przez zabytkowy wagon, którym wywożono ludzi na Sybir. W pierwszej części, która będzie przybliżać historię wywózek, jak do nich dochodziło, w jakich okolicznościach. Będzie można też zapoznać się z relacjami ludzi, którzy byli wywiezieni na Sybir. Ich historie będą do odsłuchania w specjalnej przestrzeni zaaranżowanej na wagon.

W tej części wystawy będzie też - jak wyjaśnił Wojciech Śleszyński - ściana symboliczna, ołtarzowa, na której znajdą się wyjątkowe eksponaty, pamiątki zabrane na Sybir i przywiezione z powrotem. Dyrektor podkreślił, że są to "pamiątki niezwykłe", bo nie zostały tam wymienione na żywność czy inne potrzebne produkty, a były przechowywane. Ich historie będzie można poznać w multimedialnym kiosku.

Druga część wystawy, w kontraście do ciemnych kolorów pierwszej, będzie biała. Wojciech Śleszyński wyjaśnił, że ten kolor wszystkim kojarzy się Syberią. W tej części, z jednej strony będzie można się dowiedzieć o XIX-wiecznych polskich badaczach tych terenów, z drugiej strony - poznać ciężkie życie w łagrze ludzi w wywiezionych w latach 40. XX wieku. Tu znajdzie się też ekspozycja dotycząca powrotów oraz symboliczna rzeźba "Ludzie z lodu".

Oddzielnym miejscem, które wcześniej pełniło funkcję schronu, będzie "Memoriał Katyński". Na metalowych płytach utrwalone będą imiona i nazwiska osób, które zginęły w Katyniu. W tym miejscu znajdą się też eksponaty z Muzeum Katyńskiego.

W Muzeum Pamięci Sybiru będzie też miejsce na m.in. księgarnię, restaurację, wystawy czasowe i pokoje pracy. Muzeum jest finansowane ze środków MKiDN oraz z budżetu miasta. Budowa stanu surowego ma kosztować 37 mln zł, a ok. 14 mln zł pochodzi z budżetu ministerstwa kultury. Samo muzeum otrzymało też z MKiDN z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko 6,8 mln zł na utworzenie wystawy stałej i wyposażenie placówki.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


"Niezarekwirowane. Historie z Gułagu" - audycja Agnieszki Czarkowskiej

8.12.2019, 00:01

"Niezarekwirowane. Historie ludzi, którzy przeżyli to, czego boimy się najbardziej" to relacje ludzi, którzy przeżyli łagry, a byli tam po obu stronach drutu kolczastego. Bohaterowie książki pracowali w łagrach lub byli ich więźniami w czasach stalinowskich.


Wystawa "Sowiecki Hołodomor" w CWK Archidiecezji Białostockiej

20.11.2019, 10:38

Zdjęcia i dokumenty przedstawione na tej wystawie mogą szokować, ale jak twierdzą jej autorzy, dzięki temu świat nie zapomni o wielkiej zbrodni, która kosztowała życie milionów Ukraińców.


W Muzeum Pamięci Sybiru można zobaczyć przedmioty odnalezione w rejonie klasztoru na Monte Cassino

19.10.2019, 13:00

19 przedmiotów, a wśród nich fragmenty broni i uzbrojenia czy pędzelek do golenia zaprezentowano w sobotę (19.10) w Muzeum Pamięci Sybiru.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Konkurs "Zagraj z nami"
14.06.2024, 07:01, akt. 15.06.2024, 07:04

Zagraj z nami! Trwa piłkarski konkurs na naszej antenie


"Auta na Bruku" w Białymstoku, fot. Michał Romańczuk
BIAŁYSTOK
14.06.2024, 14:59, akt. 15:01

"Auta na Bruku" w Białymstoku


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok