Radio Białystok | Wiadomości | W Muzeum Pamięci Sybiru można zobaczyć przedmioty odnalezione w rejonie klasztoru na Monte Cassino

W Muzeum Pamięci Sybiru można zobaczyć przedmioty odnalezione w rejonie klasztoru na Monte Cassino

autor: Dorota Sokołowska

19.10.2019, 13:00, akt. 13:11

19 przedmiotów, a wśród nich fragmenty broni i uzbrojenia czy pędzelek do golenia zaprezentowano w sobotę (19.10) w Muzeum Pamięci Sybiru.

źródło: Muzeum Pamięci Sybiru
źródło: Muzeum Pamięci Sybiru

W Muzeum Pamięci Sybiru można zobaczyć przedmioty odnalezione w rejonie klasztoru na Monte Cassino - relacja Doroty Sokołowskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Przedmioty mają ogromną wartość historyczną, bo zostały odnalezione w rejonie klasztoru na Monte Cassino i nie były dotąd publicznie pokazywane. Do Białegostoku przywiózł je prezes Stowarzyszenia Bitwa o Cassino Roberto Molle, który od kilku lat współpracuje z białostocką placówką.

- Zdaję sobie sprawę na ile jest ważna współpraca między Muzeum Pamięci Sybiru a nami, dlatego, że żołnierze drugiego korpusu przebyli całą odyseję, która zaczęła się tak naprawdę z deportacjami na Sybir. Więc dla nas współpraca z Białymstokiem i Muzeum Pamięci Sybiru jest jak najbardziej naturalna - mówi Roberto Molle.

Przedmioty, które oglądać można w tymczasowej siedzibie muzeum przy ul. Sienkiewicza, już za kilka miesięcy znajdą się na ekspozycji stałej w nowej placówce, która powstaje przy Węglowej. - Są niezwykle cenne i mają wartość nie tylko dla -historyków – podkreśla Paweł Kalisz z Muzeum Pamięci Sybiru.

Muzeum gromadzi pamiątki związane z historią dokumentującą losy obywateli polskich zesłanych i deportowanych na Sybir. Jest także zainteresowane historią oręża polskiego, zwłaszcza poza granicami kraju.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Monika Szarejko i Tadeusz Wojnarski o wystawie w Muzeum Pamięci Sybiru

13.10.2019, 11:40

Przy ulicy Traugutta 3 - przed 1918 był budynek sztabu koszar 64 Kazańskiego Pułku Piechoty. Teraz jest tam hotel, a w nim wystawa prac Wojnarskiego, niezwykłego artysty.


O upamiętnienie na dworcu kolejowym ofiar sowieckich wywózek zaapelowali augustowscy Sybiracy

9.10.2019, 06:40

Chcą, aby Ratusz oznaczył torowisko, skąd odjeżdżały wagony z zesłańcami. Urzędnicy zapowiadają, że miejsce pamięci powstanie, ale dopiero po remoncie budynku.


Muzeum Pamięci Sybiru wydało książkę o ziemiach wschodnich RP po agresji sowieckiej

17.09.2019, 17:14

Muzeum Pamięci Sybiru wydało książkę, która ma w przystępny sposób popularyzować wiedzę na temat sytuacji na ziemiach wschodnich RP po agresji sowieckiej z 17 września 1939 roku. To pierwsza z pięciu publikacji, które mają prezentować spectrum zainteresowań tej placówki.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Szpiedzy, wielka historia i miłość


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok