Radio Białystok | Wiadomości | Muzeum Pamięci Sybiru wydało książkę o ziemiach wschodnich RP po agresji sowieckiej

Muzeum Pamięci Sybiru wydało książkę o ziemiach wschodnich RP po agresji sowieckiej

17.09.2019, 17:14, akt. 17:39

Muzeum Pamięci Sybiru wydało książkę, która ma w przystępny sposób popularyzować wiedzę na temat sytuacji na ziemiach wschodnich RP po agresji sowieckiej z 17 września 1939 roku. To pierwsza z pięciu publikacji, które mają prezentować spectrum zainteresowań tej placówki.

Fot. Agnieszka Czarkowska
Fot. Agnieszka Czarkowska

Muzeum Pamięci Sybiru wydało książkę o ziemiach wschodnich RP po agresji sowieckiej - mówi dr Marcin Zwolski - relacja Agnieszki Czarkowskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Muzeum Pamięci Sybiru (MPS) formalnie działa od kilku lat, choć na razie w tymczasowej siedzibie, gdzie ma też niewielką ekspozycję. Trwa bowiem budowa jego kilkupiętrowego gmachu przy ul. Węglowej. W założeniu muzeum będzie ogólnopolską placówką zajmującą się m.in. tematyką deportacji Polaków na Wschód. Otwarcie dla zwiedzających zaplanowano na koniec 2021 roku.

We wtorek, w tymczasowej siedzibie Muzeum Pamięci Sybiru odbyła się promocja książki "Przyszli ze Wschodu. Okupacja sowiecka ziem wschodnich II Rzeczypospolitej (1939-1941)". Jej autorami są dyrektor MPS, prof. Wojciech Śleszyński i kierownik działu naukowego tej placówki, dr Marcin Zwolski. Publikacja jest adresowana nie tyle do zawodowych historyków, co do osób, które interesują się historią, a nie śledzą na bieżąco badań naukowych.

Prof. Śleszyński określił publikację, jako książkę popularnonaukową, która "w sposób całościowy opowie o tych wydarzeniach". 


- Przede wszystkim będzie pokazywała, co się wydarzyło w ciągu tych dwóch lat (okupacji sowieckiej) na ziemiach wschodnich II RP" - mówi prof. Śleszyński.


Zaznaczył, że to pierwsza z pięciu książek, które mają całościowo objąć tematykę działalności Muzeum Pamięci Sybiru. Oznaczona jest ona literą "B"; wszystkie mają ułożyć się w słowo "SYBIR".

Śleszyński zapowiedział, że jeszcze w tym roku powinny ukazać się dwa tomy, dotyczące zesłań XIX i XX wieku.


- Popularyzacja historii, to jest określenie dla nas kluczowe. Jako muzeum nie zajmujemy się badaniami naukowymi, takimi jak np. uniwersytet. My staramy się przede wszystkim popularyzować, przekazywać historię tym, którzy na co dzień z tą historią nie mają do czynienia. Tym, którzy chcieliby poznać podstawowe rzeczy związane z historią, bo się tym interesują, ale przebrnięcie przez ogromne, opasłe tomy naukowe jest dla nich (...) po prostu za nudne - mówił dr Marcin Zwolski.


Książka napisana jest prostym językiem


Dr Marcin Zwolski wyjaśnił, że popularne podejście do tematu oznaczało np. atrakcyjność wizualną książki (jest w niej wiele zdjęć i dokumentów), ale też użycie maksymalnie prostego języka.


- Tu musieliśmy bardzo uważać, żeby nie przekroczyć pewnej granicy. Chcieliśmy użyć prostego języka, ale nie przekazać uproszczonej wersji historii. To jest za ważny wątek naszej historii, żebyśmy mieli go w jakikolwiek sposób upraszczać - zaznaczył.


Podkreślał dbałość o to, by wszystkie fakty historyczne związane z opisywanym wątkiem zostały tam ujęte w sposób rzetelny. Książka w poszczególnych działach opisuje samą agresję sowiecką (ale i wcześniejsze stosunki polsko-sowieckie i sowiecko-niemieckie), pierwsze miesiące pod okupacją, w tym system prawno-społeczny, politykę narodowościową i antyreligijną. Można też tam znaleźć informacje o wykorzystywaniu w propagandzie Sowietów kultury i oświaty, również o próbach oporu i związanych z tym represjach.


Książka ukazała się w nakładzie 1 tys. egzemplarzy


Śleszyński zwrócił uwagę, że historię należy popularyzować na wszelkie możliwe sposoby, którymi uda się dotrzeć zwłaszcza do młodych ludzi. W ramach akcji "17.09. Pamiętamy" Muzeum Pamięci Sybiru przygotowało szereg różnych wydarzeń. Np. w minioną niedzielę w Parku Konstytucji 3 Maja uruchomiona została instalacja "Co piąty...". Po zmroku kilkadziesiąt drzew jest oświetlanych, by przypominać o mieszkańcach Białegostoku wywiezionych na Wschód.

We wtorek wieczorem odbywał się "Peleton Pamięci 17.09", czyli spacer historyczny dla osób na rowerach, rolkach czy hulajnogach. Związany jest z setną rocznicą wyzwolenia miasta spod okupacji niemieckiej (to data 19 lutego 19191 roku), czyli symbolicznego "odzyskania niepodległości" przez Białystok, podczas tego spaceru będą eksponowane miejsca i osoby związane z jego historią.

Chodzi o Bolesława Augustisa, fotografika z lat 30. ubiegłego wieku, który zostawił po sobie kilkadziesiąt tysięcy ujęć miasta i jego mieszkańców oraz Ryszarda Kaczorowskiego, urodzonego w Białymstoku ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie. Peleton zakończy się na dawnym Dworcu Fabrycznym, z którego odjeżdżały pociągi z wywożonymi na Syberię.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


80. rocznica napaści ZSRS na Polskę

17.09.2019, 07:04

80 lat temu, 17 września 1939 r., łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski.


Białostoczanie posadzą drzewka - tak upamiętnią zesłanych na Sybir

14.09.2019, 08:19

W parku Konstytucji 3 maja w Białymstoku w sobotni (14.09) wieczór podświetlono kilkadziesiąt drzew. To instalacja artystyczno-historyczna "Co piąty..." Muzeum Pamięci Sybiru, związana z 80. rocznicą sowieckiej agresji na Polskę. Można ją oglądać do 6 października.


Muzeum Pamięci Sybiru organizuje akcję "17.09. Pamiętamy" w rocznicę sowieckiej agresji na Polskę

12.09.2019, 19:35

Instalacja artystyczna "Co piąty...", akcja "Zatrzymaj się", Peleton Pamięci, czyli rowerowy spacer historyczny - to propozycje białostockiego Muzeum Pamięci Sybiru, związane z 80. rocznicą sowieckiej agresji na Polskę. Łączy je hasło "17.09. Pamiętamy".


Anna Kietlińska

12.09.2019, 12:03

- Chcemy, by data 17 września pojawiała się w świadomości białostoczan i kojarzyła się nie tylko z pomnikami, ale i z czynnym działaniem. Stąd przejazd rowerowy trasą związaną z miejscami nawiązującymi do wydarzeń historycznych.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Oddaj krew
stock.adobe.com
WYBORY
4.06.2020, 00:01, akt. 10:42

Wybory prezydenckie 28 czerwca
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok