Radio Białystok | Gość | Barbara Świętońska [wideo] - nauczycielka historii

Barbara Świętońska [wideo]

nauczycielka historii

29.01.2020, 07:43, akt. 11:15

Czy szkoła przestaje być autorytetem, jeżeli chodzi o źródło wiedzy? - Łatwość dostępu do różnych mediów, do różnej wiedzy - niekoniecznie najlepiej podanej, mądrzejszej, opartej na rzeczywistych autorytetach - utrudnia właściwy przekaz.

Barbara Świętońska, fot. Joanna Szubzda
Barbara Świętońska, fot. Joanna Szubzda

Z Barbarą Świętońską rozmawia Adam Janczewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Podczas tegorocznych uroczystości w 75. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau wielokrotnie apelowano o zachowanie pamięci o tym miejscu i Holokauście.

Zachowywanie pamięci o historii - tej światowej, krajowej, ale też lokalnej - powinno rozpoczynać się w szkole. Czy młodzież chce pamiętać? Jak szkoła przekazuje tę wiedzę i kiedy?

Między innymi o tym z nauczycielką historii z I Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku Barbarą Świętońską rozmawia Adam Janczewski.Adam Janczewski: Za nami 75. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Podczas uroczystości w Oświęcimiu mogliśmy usłyszeć przyjmujące świadectwo świadków Holokaustu ocalałych z obozu zagłady. W której klasie uczniowie poznają te zagadnienia?


Barbara Świętońska: Elementy nauczania o historii najnowszej wchodzą już w klasie czwartej, ale bardziej są to takie historyczne opowieści. Natomiast pojęcie Holokaustu pojawia się w klasie ósmej szkoły podstawowej, w liceum - w klasie czwartej. Natomiast w starym, tym pogimnazjalnym liceum mówi się o tym dokładniej w pierwszej klasie.


Podczas uroczystości w Oświęcimiu Batszewa Dagan, która przeżyła obóz Auschwitz-Birkenau, poruszyła kwestię edukacji o Holokauście. "Uważam i walczę o to, żeby wprowadzić ją wcześniej. Na ogół, kiedy dzieci mają 13-14 lat, to już jest za późno. Wtedy mają do czynienia ze zmianą fizjologiczną i nie myślą o innych rzeczach tak jak o sobie samych". Czy pani zdaniem faktycznie należy uczyć o wydarzeniach z II wojny światowej, kiedy ta wrażliwość dzieci jest większa, na przykład kłaść na to większy nacisk w klasach 1-6?


Nie jestem psychologiem i nie mogę się do tego odnieść. Natomiast sądzę, że można wprowadzać bardzo wcześnie takie pojęcia w sposób odpowiedni dla dzieci. Tak jak jest to na przykład w Muzeum Powstania Warszawskiego - są tam sale dla dzieci nawet przedszkolnych, są zajęcia z puzzlami, z różnymi przedmiotami, które ułatwiają przyswojenie historii a nie straszą historią.


Kolejny cytat z przemówienia Batszewy Dagan: "Czy nauczanie tego tematu jest konieczne i możliwe? Jest bardzo konieczne i bardzo możliwe. Jest bardzo konieczne, bo żyjemy w świecie mediów i iPhonów. Dzieci rosną na tym i wiedzą więcej niż byśmy chcieli. Dlatego ten temat musi być wprowadzony jak najwcześniej".


Zgodziłabym się z tą wypowiedzią. Tak, trzeba byłoby o tym mówić jak najwcześniej i wiadomości eskalować.


W rozmie przed programem powiedziała pani, że teraz szkoła przestaje być autorytetem, jeżeli chodzi o źródło wiedzy. To à propos iPhonów.


Tak. Właśnie łatwość dostępu do różnych mediów, do różnej wiedzy - niekoniecznie najlepiej podanej, mądrzejszej i opartej na rzeczywistych autorytetach - utrudnia właściwy przekaz.


Był też taki apel do nauczycieli, by zbadać, co dzieci wiedzą, jakie jest ich źródło wiadomości i co chciałyby wiedzieć. Czy dzieci chcą w ogóle poznawać historię?


Są oczywiście różne zainteresowania dzieci i młodzieży, ale generalnie kiedy wprowadza się bardzo ważne tematy dotyczące postaw człowieka, dotyczące moralności, etyki uczniowie są zainteresowani. Nawet ci, którzy mówią, że nie interesują się historią.

W momencie, kiedy odtwarzam im notacje świadków - czy to więźniów Auschwitz, czy Sybiraków, czy żołnierz tak zwanych wyklętych - uczniowie zaczynają uważnie słuchać, przestają rozmawiać, skupiają się i widać, że przeżywają.

Najczęściej po wysłuchaniu takich notacji panuje cisza i później zaczynają się refleksje, bardzo głębokie.


A co z wydarzeniami historycznymi ważnymi dla regionu, dla lokalnej społeczności? Dziś na przykład przypada 74. rocznica pacyfikacji Zaleszan. Czy o takich wydarzeniach mówi się w szkole? Z tego, co wiem, nie ma odrębnych lekcji, które pozwalałyby na rozmowę tylko o lokalnej historii.


To prawda. Ani w poprzedniej podstawie programowej, ani w tej najnowszej nie ma wydzielonych tematów poświęconych na edukację regionalną. Jest to kwestia tego, ile czasu uda się nauczycielowi wyodrębnić w toku lekcji, żeby o czymkolwiek wspomnieć.

W klasach niesprofilowany humanistycznie staram się skracać takie ogólnopolskie tematy, natomiast uwypuklam to, co działo się u nas, właśnie po to, żeby uczniowie znali historię regionalną.


Wspomniana zbrodnia w Zaleszanach czy ostatnie kontrowersje wokół nazwy ulicy Zygmunta Szendzielarza, ps. "Łupaszko" w Białymstoku to niektóre tematy, o których przypomina się, dyskutuje w mediach, w przestrzeni publicznej. Czy młodzież w ogóle jest tym zainteresowana, czy pyta o to na lekcjach historii?


Tak. Uczniowie często chodzą ze mną na wykłady z cyklu Przystanek Historia organizowane przez IPN. Jest duża grupa młodzieży zainteresowana właśnie tą lokalną historią, taką dość kontrowersyjną. A ponieważ są różne opinie historyków, więc też im mnie trudno zająć jakieś konkretne stanowisko.


A może w podstawie programowej należałoby stworzyć jakąś pulę godzin tylko na historię regionu i wtedy na przykład tematy lokalną ustalałyby kuratoria oświaty?


To byłaby idealna sytuacja. Na razie na jednej lekcji mamy omówić politykę okupantów i niemieckiego, i sowieckiego wobec narodu polskiego, więc trudno mówić tylko o tym, co działo się lokalnie. Tylko się o tym wspomina.


A co z miejscami pamięci? Uczniowie chcą je odwiedzać? Czy szkoły kładą nacisk na takie wycieczki?


Właściwie nie ma czasu na takie dłuższe wycieczki. Młodzież generalnie jest mało zainteresowana wycieczkami regionalnymi. Natomiast moja szkoła i ja osobiście uczestniczymy w wielu projektach organizowanych przez Instytut Europeistyki, Centrum Badań Holokaustu czy Oświęcimski Instytut Praw Człowieka i odwiedzamy Auschwitz-Birkenau, Markową, Majdanek. Ale jest to skierowane do grupki uczniów.


A co z tymi miejscami bliżej nas? Są Pietrasze, Jedwabne, niedaleko regionu Treblinka.


Treblinka i Majdanek są odwiedzane w ramach wycieczek po Lubelszczyźnie. Natomiast te najbliższe miejsca - Pietrasze, Bacieczki, Grabówka - są właściwie pominięte.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej
fot. Monika Kalicka

Marek Siergiej

prezes białostockiej firmy Promotech
31.03.2020

Na pewno będzie trudno, to będzie bardzo trudny okres. Najważniejsze jest to, żeby konsumenci mieli pieniądze na to, żeby po tym okresie trudnym rozpocząć normalne normalne życie - mówi szef Promotechu.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

30.03.2020

"Powinniśmy być wyczuleni i uczulić naszych najbliższych, nasze babcie, dziadków, ciocie i wujków, czy rodziców, że może dojść do oszustwa, żeby pod żadnym pozorem podejrzanych osób nie wpuszczali do domu" - przypomina Tomasz Krupa.

Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka

prof. Marcin Moniuszko

prorektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
30.03.2020

Od początku wiedzieliśmy, że jedno miejsce nie wystarczy. Widzimy dynamikę rozwoju tej pandemii i było oczywiste, że trzeba szukać drugiego miejsca na laboratorium - mówi prof. Marcin Moniuszko.


fot. Sylwia Krassowska

abp Tadeusz Wojda

metropolita białostocki
29.03.2020

Opustoszałe kościoły, wierni uczestniczący w mszach i rekolekcjach przed ekranami komputerów i telewizorów, duszpasterze przemawiający do ludzi w internecie - takiego finału Wielkiego Postu jeszcze nie mieliśmy.

Konferencja prasowa wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
28.03.2020

O kolejnych, ośmiu potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w Podlaskiem informuje Urząd Wojewódzki.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej Policji
27.03.2020

- Policjanci nie będą pytać każdego przechodnia, w jakim celu i gdzie idzie, nie będą legitymować takich osób. Oczywiście będziemy reagować tam, gdzie będziemy mieli do czynienia z rażącym przypadkami łamania wprowadzonych ograniczeń.


foto: Monika Kalicka

Józef Klim i Zdzisław Babicz

dyrektor LO PB i naczyciel informatyk
26.03.2020

Jak zorganizować zdalne nauczanie? "Stworzenie samej platformy z kursami nie jest sprawą trudną, natomiast wymagane jest przeszkolenie nauczyciel."

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
25.03.2020

- Na razie na Podlasiu mamy sytuację stosunkowo stabilną - mówi wojewoda.

foto: Monika Kalicka

Wiktoria Bocheńska

studiująca i pracująca w Birmingham białostoczanka
25.03.2020

Wychodzenie z domu tylko w wyjątkowych sytuacjach i zakaz zgromadzeń - takie ograniczenia, jakie wprowadził polski rząd, na Wyspach Brytyjskich obowiązują od wczoraj.


dr Andrzej Jackiewicz, fot. Marcin Mazewski

prof. Andrzej Jackiewicz

konstytucjonalista UwB
24.03.2020

Sąd Najwyższy może mieć twardy orzech do zgryzienia w przypadku problemów z rejestracją kandydatów na prezydenta. Jeśli nie uda się im zebrać wystarczającej liczby podpisów z uwagi na epidemię i zaskarżą to do sądu, wybory mogą okazać się potem nieważne - wyjaśnia prof. Jackiewicz

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskie policji
23.03.2020

- Niestety każdej doby policjanci w Podlaskiem odnotowują kilka przypadków, w których osoby poddane kwarantannie domowej wykazują się ogromną nieodpowiedzialnością i nie ma ich w domu podczas kontroli.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
23.03.2020

- Ponad 95 proc. szkół zgłasza gotowość do nauczania na odległość bądź już to robi - informuje minister edukacji.


Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
20.03.2020

- Postawa każdego mieszkańca naszego województwa jest bardzo istotna. Niezwykle ważne jest to, by dostosować się do wymogów, które wskazał Główny Inspektor Sanitarny. Musimy być odpowiedzialni.

Szczepan Barszczewski, fot. Monika Kalicka

Szczepan Barszczewski o tarczy antykryzysowej [wideo]

dyrektor biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w Białymstoku
19.03.2020

"Zwracamy się do władz z prośbą o wprowadzenie dobrowolności ubezpieczenia dla przedsiębiorców na najbliższe 3 miesiące, a jak będzie trzeba, to i na kolejne" - mówi Szczepan Barszczewski.

Foto: Lech Pilarski

Ks. Wojciech Sawicki o życiu w Rzymie podczas kwarantanny

ksiądz z polskiej placówki w Watykanie
19.03.2020

"We Włoszech jest drugi tydzień kwarantanny. W pierwszych dniach było ciężko się przyzwyczaić, bo ludzie chodzili po balkonach, po dachach nawet. Wydaje mi się, że dopiero teraz ludzie się przyzwyczaili i nie stwarzają problemów. Nie kontaktują się z innymi osobami."


Jacek Roleder, fot. Paweł Wądołowski

Jacek Roleder

p.o. dyrektora szpitala w Łomży
18.03.2020

Nie wszyscy pacjenci z koronawirusem będą trafiać do Łomży. - My będziemy przyjmować tych pacjentów, którzy są w jakiś sposób zabiegowi, czyli np. ze złamaniami, z bardzo głebokimi ranami, których nie da się na oddziale zachowaczym zabezpieczyć.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
18.03.2020

- Myślę, że sytuacja łomżyńska będzie się stabilizować (...) Dlaczego Łomża? Zgodnie z wytycznymi MZ trzeba było znaleźć placówkę o wieloprofilowym zakresie, gdzie będzie miejsce na poród, na zabieg kardiologiczny, na intensywną terapię, itd.

mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
18.03.2020

Otwarcie w Ogrodnikach dodatkowego przejścia na granicy polsko-litewskiej skróciło czas oczekiwania kierowców na wjazd do naszego kraju o połowę. Na przejściu w Budzisku po stronie litewskiej tworzyły się 50-kilometrowe kolejki.


prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski [wideo]

ekonomista z UwB
17.03.2020

"Nasz system bankowy jest bardzo zdrowy, bardzo mocny. (...) Zabieranie pieniędzy z banków nadto co potrzebujemy, na bieżące zakupy, jest niczym niepodyktowane" - mówi prof. Henryk Wnorowski.

prof. Jerzy Kopania, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Kopania

etyk, filozof
17.03.2020

"Zachowujmy się normalnie, nie bójmy się, tylko bądźmy ostrożni, niech lęk nas nie paraliżuje"- mówi prof. Jerzy Kopania.

Maciej Olesiński, fot. Joanna Szubzda

Maciej Olesiński

dyrektor podlaskiego NFZ
16.03.2020

Szpital w Łomży na czas walki z koronawirusem zostaje przekształcony w szpital zakaźny. Co mają robić pacjenci poradni specjalistycznych znajdujących się w placówce?


Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzeczniik podlaskiej policji
16.03.2020

Jak wygląda praca podlaskiej policji w czasie zagrożenia koronawirusem?

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski [wideo]

minister edukacji narodowej
16.03.2020

- Nauczyciel powinien przygotować pracę zdalną w błyskawicznym tempie, zobaczyć, jakie są narzędzia i stopniowo wdrażać się tak, aby za kilka dni mógł już systematycznie realizować podstawę programową i rozpocząć normalną pracę z uczniem.

prof. Jolanta Sztachelska, fot. Joanna Szubzda

Co czytać w czasie zagrożenia koronawirusem radzi literaturoznawczyni z UwB - prof. Jolanta Sztachelska

15.03.2020

"W czasach zarazy następuje rozprzężenie, ludzie w różny sposób to traktują. Jedni się zamykają, dążą do jakiejś ascezy, inni - przeciwnie, poddają się rozpuście" - mówi prof. Sztachelska.


Barbara Kamińska, źródło fot.: facebook.com

Barbara Kamińska

przewodniczka po Rzymie
14.03.2020

- Nasza kwarantanna wygląda w ten sposób, że mamy nakaz siedzenia w domu i zakaz wychodzenia bez powodu - mówi mieszkająca w Rzymie białostoczanka, przewodniczka po Wiecznym Mieście Barbara Kamińska.

Zbigniew Sulewski, fot. Katarzyna Cichoń

Zbigniew Sulewski

doradca gospodarczy
13.03.2020

"Są już pierwsze szacunki, które mówią, jak duże spowolnienie dotknie polską gospodarkę" - mówi Zbigniew Sulewski.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
13.03.2020

"Nie wiemy ile to potrwa, po drugie nie wiemy jak będzie wyglądać kwestia zaliczenia, odrabiania zajęć, których nie możemy wprowadzić do systemu zdalnego" - mówi o zawieszeniu zajęć na uczelniach rektor UwB.


dr Karol Łapiński, fot. Joanna Szubzda

dr Karol Łapiński [wideo]

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
12.03.2020

- Pracodawca nie może sam wprowadzić kwarantanny. Taką decyzję podejmuje Inspektor Sanitarny. Wówczas wszyscy muszą się jej podporządkować - pracodawcy i pracownicy. Wtedy pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego i zasiłku.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski [wideo]

wojewoda podlaski
11.03.2020

Koronawirus. "Są pieniądze dla Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej na zakup niezbędnego sprzętu, aby jak najszybciej mozna było takie badania wykonywać w Białymstoku".

Marek Karp, fot. Monika Kalicka

Marek Karp [wideo]

dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego
10.03.2020

"W kontenerach nie będą wykonywane badania medyczne, to będą czynności bezkontaktowe w relacji pacjent - pracownik, tak żeby nie stwarzać dodatkowego ryzyka" - mówi dyrektor USK.


st. sierż. Piotr Niewiarowski, Urszula Telicka-Hajduk i st. asp. Marcin Gawryluk, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

9.03.2020

Głównym celem jest zwiększenie świadomości seniorów m.in. na temat oszustw "na wnuczuka" czy w zakresie podpisywania umów. Podlaska policja przygotowała pilotażowy projekt "Uniwersytet Bezpiecznego Seniora".

Rafał Tomaszczuk, fot. Joanna Szubzda

Rafał Tomaszczuk [wideo]

rzecznik prasowy podlaskiego NFZ
9.03.2020

Konsultanci doradzą, co zrobić, by otrzymać pomoc - Narodowy Fundusz Zdrowia zachęca do korzystania z bezpłatnej infolinii dla osób podejrzewających u siebie zakażenie koronawirusem.

Maciej Białous, fot. Monika Kalicka

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z UwB
6.03.2020

"Wydaje mi się, że bardzo szybko ludzie znudzą się takimi ciągłymi sensacyjnymi informacjami, że koronawirus jest już w Polsce, jest już w Białymstoku, jest już gdzieś tam" - mówi Maciej Białous.


Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska - rośnie liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym [wideo]

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny
5.03.2020

"Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym w naszym województwie rośnie. Stan na środę to 103 osoby, na czwartek - 114" - mówi Elżbieta Kraszewska.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka

prof. Joanna Zajkowska - jak higiena może zmniejszyć ryzyko zachorowania [wideo]

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji
4.03.2020

"Dbajmy o siebie, nie tylko ze względu na koronawirusa. Myjmy ręce najczęściej jak to tylko możliwe, a nie tylko przed jedzeniem czy po wyjściu z toalety" - radzi prof. Zajkowska.

Przemysław Tuchliński, fot. Joanna Szubzda

Przemysław Tuchliński - o działaniach w razie wystąpienia koronawirusa w Białymstoku

przewodniczący Zespołu do spraw monitorowania sytuacji epidemiologicznej
4.03.2020

"Nie jest rolą miasta odwoływanie różnego typu imprez od razu, wszędzie powinien rządzić zdrowy rozsądek. My możemy tylko i wyłącznie na tą chwilę być elementem profilaktycznym i też takim, który nie będzie potęgował paniki" - mówi Przemysław Tuchliński.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok