Radio Białystok | Gość | Barbara Świętońska [wideo] - nauczycielka historii

Barbara Świętońska [wideo]

nauczycielka historii

29.01.2020, 07:43, akt. 11:15

Czy szkoła przestaje być autorytetem, jeżeli chodzi o źródło wiedzy? - Łatwość dostępu do różnych mediów, do różnej wiedzy - niekoniecznie najlepiej podanej, mądrzejszej, opartej na rzeczywistych autorytetach - utrudnia właściwy przekaz.

Barbara Świętońska, fot. Joanna Szubzda
Barbara Świętońska, fot. Joanna Szubzda

Z Barbarą Świętońską rozmawia Adam Janczewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Podczas tegorocznych uroczystości w 75. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau wielokrotnie apelowano o zachowanie pamięci o tym miejscu i Holokauście.

Zachowywanie pamięci o historii - tej światowej, krajowej, ale też lokalnej - powinno rozpoczynać się w szkole. Czy młodzież chce pamiętać? Jak szkoła przekazuje tę wiedzę i kiedy?

Między innymi o tym z nauczycielką historii z I Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku Barbarą Świętońską rozmawia Adam Janczewski.Adam Janczewski: Za nami 75. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Podczas uroczystości w Oświęcimiu mogliśmy usłyszeć przyjmujące świadectwo świadków Holokaustu ocalałych z obozu zagłady. W której klasie uczniowie poznają te zagadnienia?


Barbara Świętońska: Elementy nauczania o historii najnowszej wchodzą już w klasie czwartej, ale bardziej są to takie historyczne opowieści. Natomiast pojęcie Holokaustu pojawia się w klasie ósmej szkoły podstawowej, w liceum - w klasie czwartej. Natomiast w starym, tym pogimnazjalnym liceum mówi się o tym dokładniej w pierwszej klasie.


Podczas uroczystości w Oświęcimiu Batszewa Dagan, która przeżyła obóz Auschwitz-Birkenau, poruszyła kwestię edukacji o Holokauście. "Uważam i walczę o to, żeby wprowadzić ją wcześniej. Na ogół, kiedy dzieci mają 13-14 lat, to już jest za późno. Wtedy mają do czynienia ze zmianą fizjologiczną i nie myślą o innych rzeczach tak jak o sobie samych". Czy pani zdaniem faktycznie należy uczyć o wydarzeniach z II wojny światowej, kiedy ta wrażliwość dzieci jest większa, na przykład kłaść na to większy nacisk w klasach 1-6?


Nie jestem psychologiem i nie mogę się do tego odnieść. Natomiast sądzę, że można wprowadzać bardzo wcześnie takie pojęcia w sposób odpowiedni dla dzieci. Tak jak jest to na przykład w Muzeum Powstania Warszawskiego - są tam sale dla dzieci nawet przedszkolnych, są zajęcia z puzzlami, z różnymi przedmiotami, które ułatwiają przyswojenie historii a nie straszą historią.


Kolejny cytat z przemówienia Batszewy Dagan: "Czy nauczanie tego tematu jest konieczne i możliwe? Jest bardzo konieczne i bardzo możliwe. Jest bardzo konieczne, bo żyjemy w świecie mediów i iPhonów. Dzieci rosną na tym i wiedzą więcej niż byśmy chcieli. Dlatego ten temat musi być wprowadzony jak najwcześniej".


Zgodziłabym się z tą wypowiedzią. Tak, trzeba byłoby o tym mówić jak najwcześniej i wiadomości eskalować.


W rozmie przed programem powiedziała pani, że teraz szkoła przestaje być autorytetem, jeżeli chodzi o źródło wiedzy. To à propos iPhonów.


Tak. Właśnie łatwość dostępu do różnych mediów, do różnej wiedzy - niekoniecznie najlepiej podanej, mądrzejszej i opartej na rzeczywistych autorytetach - utrudnia właściwy przekaz.


Był też taki apel do nauczycieli, by zbadać, co dzieci wiedzą, jakie jest ich źródło wiadomości i co chciałyby wiedzieć. Czy dzieci chcą w ogóle poznawać historię?


Są oczywiście różne zainteresowania dzieci i młodzieży, ale generalnie kiedy wprowadza się bardzo ważne tematy dotyczące postaw człowieka, dotyczące moralności, etyki uczniowie są zainteresowani. Nawet ci, którzy mówią, że nie interesują się historią.

W momencie, kiedy odtwarzam im notacje świadków - czy to więźniów Auschwitz, czy Sybiraków, czy żołnierz tak zwanych wyklętych - uczniowie zaczynają uważnie słuchać, przestają rozmawiać, skupiają się i widać, że przeżywają.

Najczęściej po wysłuchaniu takich notacji panuje cisza i później zaczynają się refleksje, bardzo głębokie.


A co z wydarzeniami historycznymi ważnymi dla regionu, dla lokalnej społeczności? Dziś na przykład przypada 74. rocznica pacyfikacji Zaleszan. Czy o takich wydarzeniach mówi się w szkole? Z tego, co wiem, nie ma odrębnych lekcji, które pozwalałyby na rozmowę tylko o lokalnej historii.


To prawda. Ani w poprzedniej podstawie programowej, ani w tej najnowszej nie ma wydzielonych tematów poświęconych na edukację regionalną. Jest to kwestia tego, ile czasu uda się nauczycielowi wyodrębnić w toku lekcji, żeby o czymkolwiek wspomnieć.

W klasach niesprofilowany humanistycznie staram się skracać takie ogólnopolskie tematy, natomiast uwypuklam to, co działo się u nas, właśnie po to, żeby uczniowie znali historię regionalną.


Wspomniana zbrodnia w Zaleszanach czy ostatnie kontrowersje wokół nazwy ulicy Zygmunta Szendzielarza, ps. "Łupaszko" w Białymstoku to niektóre tematy, o których przypomina się, dyskutuje w mediach, w przestrzeni publicznej. Czy młodzież w ogóle jest tym zainteresowana, czy pyta o to na lekcjach historii?


Tak. Uczniowie często chodzą ze mną na wykłady z cyklu Przystanek Historia organizowane przez IPN. Jest duża grupa młodzieży zainteresowana właśnie tą lokalną historią, taką dość kontrowersyjną. A ponieważ są różne opinie historyków, więc też im mnie trudno zająć jakieś konkretne stanowisko.


A może w podstawie programowej należałoby stworzyć jakąś pulę godzin tylko na historię regionu i wtedy na przykład tematy lokalną ustalałyby kuratoria oświaty?


To byłaby idealna sytuacja. Na razie na jednej lekcji mamy omówić politykę okupantów i niemieckiego, i sowieckiego wobec narodu polskiego, więc trudno mówić tylko o tym, co działo się lokalnie. Tylko się o tym wspomina.


A co z miejscami pamięci? Uczniowie chcą je odwiedzać? Czy szkoły kładą nacisk na takie wycieczki?


Właściwie nie ma czasu na takie dłuższe wycieczki. Młodzież generalnie jest mało zainteresowana wycieczkami regionalnymi. Natomiast moja szkoła i ja osobiście uczestniczymy w wielu projektach organizowanych przez Instytut Europeistyki, Centrum Badań Holokaustu czy Oświęcimski Instytut Praw Człowieka i odwiedzamy Auschwitz-Birkenau, Markową, Majdanek. Ale jest to skierowane do grupki uczniów.


A co z tymi miejscami bliżej nas? Są Pietrasze, Jedwabne, niedaleko regionu Treblinka.


Treblinka i Majdanek są odwiedzane w ramach wycieczek po Lubelszczyźnie. Natomiast te najbliższe miejsca - Pietrasze, Bacieczki, Grabówka - są właściwie pominięte.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

The Boars on-line w Polskim Radiu Białystok

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu
dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

socjolog z UwB
13.07.2020

"Rafał Trzaskowski okazał się 'kryzysową narzeczoną', zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską i osiągnął bardzo przyzwoity wynik. Wynik Andrzeja Dudy należy rozpatrywać jako sukces" - mówi socjolog.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
13.07.2020

W województwie podlaskim na Andrzeja Dudę zagłosowało ponad 60 proc. wyborców. Na Rafała Trzaskowskiego niespełna 40. Dariusz Piontkowski uważa, że jest to zasługa m.in. dobrej kampanii w regionie.

dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

z Instytutu Socjologii UwB
10.07.2020

Dlaczego jedne sondaże przedwyborcze wskazują na wygraną Andrzej Dudy, a inne na Rafała Trzaskowskiego?


Andrzej Matys, fot. Edyta Wołosik

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
9.07.2020

Lokale wyborcze będą w tych samych miejscach i tak jak w pierwszej turze czynne będą od 7:00 do 21:00, ale w drugiej turze - w najbliższą niedzielę (12.07) - będą też drobne zmiany.

Łukasz Szumowski, źródło: Ministerstwo Zdrowia (flickr)

Łukasz Szumowski

Łukasz Szumowski
7.07.2020

"Wprowadziliśmy zasadę w drugiej turze, że osoby starsze po 60 roku życia, osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży i osoby z małym dzieckiem będą miały prawo wejść do lokalu bez kolejki" - mówi Łukasz Szumowski.

Marlena Maląg - minister RPiPS, fot. Laura Maksimowicz

Marlena Maląg

minister rodziny, pracy i polityki społecznej
6.07.2020

"Ponad 114 miliardów złotych trafiło już do polskich rodzin, w tym 3,38 miliardów tutaj na Podlasiu, w ramach programu Rodzina 500+" - mówi Marlena Maląg.


Fot. Paweł Wądołowski

Prof. Piotr Gliński

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego
3.07.2020

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński był w piątek (3.07) w województwie podlaskim.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
30.06.2020

"Związkowcy prawdopodobnie będą domagać się zadeklarowanej przez rząd podwyżki płacy minimalnej" - mówi Józef Mozolewski

Robert Tyszkiewicz, fot. Monika Kalicka

Robert Tyszkiewicz

szef PO w Podlaskiem
29.06.2020

"W II turze liczyć się będzie każdy głos. Nic teraz nie jest przesądzone. Większość Polaków opowiedziała się za zmianą" - mówi Robert Tyszkiewicz.


Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

szef podlaskiego PiS
29.06.2020

"Liczymy na wygraną Andrzeja Dudy, polityka skutecznego, polityka, który potrafi rozmawiać z Polakami. Jego druga kadencja zapewni dalszy rozwój kraju" - mówi Dariusz Piontkowski.

fot. Monika Kalicka

Bartosz Brzyski

politolog z Klubu Jagiellońskiego
29.06.2020

"W grupie między 18 a 29 rokiem życia frekwencja wyniosła powyżej 60% i była to frekwencja wyższa niż wśród osób powyżej 60 roku życia. Widać, że także i młodzi ludzie zaczęli się bardziej angażować w życie publiczne, to jest to dobry prognostyk na przyszłość" - mówi Bartosz Brzyski.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

wojewódzki inspektor sanitarny
27.06.2020

Koniec roku szkolnego, początek wakacji - według danych Kuratorium Oświaty w Białymstoku, w naszym regionie będzie około dwustu kolonii, czy różnego rodzaju obozów, to znacznie mniej niż w latach poprzednich.


Andrzej Matys, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
26.06.2020

"Otworzyliśmy wszystkie możliwe wejścia w budynkach, żeby mieszkańcy nie tłoczyli się, na zewnątrz będą strzałki dokąd się kierować" - mówi Andrzej Matys.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
26.06.2020

"Uczniowie spokojnie mogę odbierać świadectwa w trakcie wakacji. Tym razem nie zalecamy robienia uroczystego zakończenia zajęć" - mówi Dariusz Piontkowski.

Jacek Kucharewicz, fot. Lech Pilarski

Jacek Kucharewicz

prezes Metal Fachu w Sokółce
25.06.2020

"Najwięcej niepokoju było w marcu, część dilerów odwoływała zamówienia. Dziś mamy sytuację ustabilizowaną. W branży agro jest na razie dobrze" - mówi prezes Metal Fachu.


Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w Wysokiem Mazowieckiem, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Witek

Marszałek Sejmu
25.06.2020

"Ja mam swojego kandydata, tym kandydatem jest prezydent Andrzej Duda. Przede wszystkim jego atutem jest to, że on nie zawiódł" - mówi Elżbieta Witek.

Jacek Sasin, źródło: www.gov.pl

Jacek Sasin

wicepremier i minister Aktywów Państwowych
24.06.2020

"Na ten moment najważniejsze jest, żeby przetrwało jak najwięcej firm, jak najwięcej miejsc pracy uratować - to nam się rzeczywiście udaje" - mówi Jacek Sasin.

Karol Łapiński, fot. Monika Kalicka

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
23.06.2020

"Pracodawca będzie mógł bez zgody pracownika i z pominięciem planu urlopowego udzielić pracownikowi 30 dni zaległego urlopu wypoczynkowego w terminie przez siebie wskazanym, a pracownik będzie musiał wykorzystać taki urlop" - mówi dr Karol Łapiński.


Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
22.06.2020

"Przestaliśmy się bać tego wirusa, po prostu traktujemy go tak, jakby go nie było, a on jest wśród nas i stwarza dla nas zagrożenie" - mówi Elżbieta Kraszewska.

Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
22.06.2020

Pływanie po alkoholu to zmora ratowników wodnych i ogromne niebezpieczeństwo - przypomina Marcin Gawryluk.

Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda

Stanisław Derehajło

wicemarszałek województwa podlaskiego
19.06.2020

"Rolnictwo trzeba wspierać, trzeba mądrze prowadzić, prowadzić mądrze badania, uczyć młodych ludzi bardzo dobrej naszej tradycji rolniczej" - mówi wicemarszałek.


insp. Robert Szewc, źródło: KWP w Białymstoku

Insp. Robert Szewc

komendant wojewódzki policji w Białymstoku
18.06.2020

"Myślę, że tutaj jakaś rewolucja absolutnie nie jest wskazana, tylko konsekwencja w działaniu, dobra praca i to chyba tyle" - mówi szef podlaskich policjantów.

profesor Marta Kosior-Kazberuk, źródło: PB

Marta Kosior-Kazberuk

rektor Politechniki Białostockiej
17.06.2020

"Politechnika istnieje 70 lat, a ja mam nadzieję kontynuować te dobre tradycje, rozbudowywać je i wzmacniać, nadawać im nowoczesny wygląd" - mówi nowa rektor PB.

Paweł Wdówik, źródło: www.gov.pl

Paweł Wdówik

wiceminister, pełnomocnik rządu d/s osób niepełnosprawnych
16.06.2020

"Przygotowujemy nowe programy z funduszu solidarnościowego, dotyczące wsparcia osób z różnymi niepełnosprawnościami, a zwłaszcza rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi" - mówi wiceminister.


Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
15.06.2020

"Najczęstsza przyczyna wypadków to nadmierna prędkość, stąd nasze apele do kierowców, by prędkość dostosować nie tylko do znaków, ale i swoich umiejętności" - mówi Marcin Gawryluk.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka, archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
15.06.2020

"Jesteśmy na ósmym miejscu, jeśli chodzi o wykorzystanie środków europejskich, ale jeśli chodzi o kwestię związaną z przedsiębiorcami, to tam jesteśmy w samej czołówce" - mówi marszałek.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
12.06.2020

"Sprawa kluczowa to utrzymanie stabilności finansowej i pozyskiwanie środków na dalszy rozwój uczelni, bo jeśli nie będziemy się rozwijać to grozi nam stagnacja" - mówi rektor UwB.


foto: Monika Kalicka

dr Helena Jędrzejczak i Magdalena Samojlik

doktor socjologii i nauczycielka gry na ukulele
11.06.2020

"Według badań Eurostatu, w Polsce mało kto uczy się czegoś po zakończeniu edukacji szkolnej czy akademickiej" - mówi dr Helena Jędrzejczak.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
10.06.2020

- Zalecenia są nadal aktualne, natomiast ich przestrzeganie jest bardzo nieaktualne. Wirus jest, stan epidemii jest, ale dlaczego my zapomnieliśmy, że on jest wśród nas, trudno to zrozumieć. Chciałabym zaapelować o przestrzeganie zasad.

foto: Monika Kalicka

Cezary Ołdakowski

prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego
9.06.2020

Wystarczył jeden dzień i już wstrzymano przyjmowanie wniosków o tzw. bon antywirusowy. "Urząd marszałkowski pracuje nad tym, aby uruchomić kolejne bony [...] także ci przedsiębiorcy, którym się nie udało w tej edycji, mają szansę uzyskać wsparcie w kolejnych".


Filip Turowski, źródło: glodnyswiata.pl

Filip Turowski

bloger
8.06.2020

"Ludzie coraz częściej decydują się na wakacje w Polsce. Widzę, że nasze wspaniałe i smaczne Podlasie staje się coraz bardziej popularne" - mówi Filip Turowski.

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
8.06.2020

- Co roku zauważamy bardzo niebezpieczne zachowania, czyli wchodzenie do wody po spożyciu alkoholu. Takiej osobie wydaje się, że może więcej, że dopłynie dalej. Niestety, jest to bardzo złudne i często takie kąpiele kończą się bardzo tragicznie.

Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
8.06.2020

Maseczki, własne przybory egzaminacyjne, ławki daleko od siebie - w rozmowie o tym, jak wygląda matura w czasach epidemii.


Bartosz Szutkiewicz, fot. Monika Kalicka

Bartosz Szutkiewicz

z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
5.06.2020

176 litrów krwi i jej składników zebraliśmy przez pierwsze dwa dni wspólnej akcji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Polskiego Radia Białystok.

prof. Jerzy Hausner, fot. J. Leśniak

prof. Jerzy Hausner

były wicepremier
5.06.2020

"Polska gospodarka będzie miała tzw. płytką recesję, czyli spadek PKB w skali roku, nie kwartału, o jakieś 2-3 % i ten spadek będzie przejściowy. Już na przełomie roku 2020/2021 gospodarka znowu wróci na ścieżkę wzrostu" - prognozuje prof. Hausner.

Krzysztof Bosak, fot. Adam Janczewski

Krzysztof Bosak

kandydat Konfederacji na prezydenta RP
4.06.2020

- Jedni poświęcają się zarabianiu pieniędzy, inni poświęcają się pracy społecznej i politycznej. Ja wybrałem to drugie - mówi Krzysztof Bosak.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok