Radio Białystok | Wiadomości | Rozdano Paszporty "Polityki" 2020 - wśród laureatów nagrody reżyser z Łomży Piotr Domalewski

Rozdano Paszporty "Polityki" 2020 - wśród laureatów nagrody reżyser z Łomży Piotr Domalewski

autor: Dorota Sokołowska

27.01.2021, 13:57, akt. 14:11

To doroczna nagroda kulturalna wręczana polskim twórcom, którzy "nie ulegają modom i środowiskowym naciskom” od prawie trzech dekad. Rozdano Paszporty "Polityki" 2020. Wśród nagrodzonych znalazł się reżyser z Łomży Piotr Domalewski.

Piotr Domalewski, fot. Adam Janczewski
Piotr Domalewski, fot. Adam Janczewski

Piotr Domalewski, reżyser filmu "Jak najdalej stąd” otrzymał wyróżnienie "za konsekwencję w egzorcyzmowaniu polskich kompleksów, odwagę mierzenia się z problemami podzielonych rodzin i wsłuchiwanie się w głos Polaków na emigracji" – jak wyjaśniono werdykt jury.

Wśród nagrodzonych jest także m.in. Małgorzata Mirga-Tas w kategorii sztuki wizualne. Kapituła wyróżniła ją "za sztukę, która efektownie, niebanalnie i mądrze opowiada o tożsamości i dziedzictwie. To romska artystka sztuk wizualnych i aktywistka, jej prace pokazywane były na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Widzowie białostoccy będą mogli obejrzeć jej prace na specjalnej wystawie "Wyjście z Egiptu”, przygotowywanej przez Galerię Arsenał. Wernisaż planowany jest na 19 lutego.  

Przez 27 lat istnienia nagrody Kapituła Paszportów "Polityki" nagrodziła 168 laureatów, w tym 211 artystów i twórców (licząc zespoły) oraz wyróżniła 22 Kreatorów Kultury. Nagrody przyznawane są w siedmiu kategoriach: film, literatura, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna i kultura cyfrowa. Od 2002 r. Paszporty obejmują także nagrodę specjalną - "kreator kultury" za specjalne osiągnięcia w krzewieniu kultury.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rozmowa z reżyserem Piotrem Domalewskim

4.10.2020, 09:13

Chyba nie ma teraz w polskim kinie reżysera tak empatycznego, wrażliwego na drugiego człowieka jak Piotr Domalewski. Autor obsypanej nagrodami "Cichej Nocy" właśnie promuje swoje najnowsze dzieło: "Jak najdalej stąd".


Bartosz Bielenia z Paszportem "Polityki" w kategorii film za 2019 r.

15.01.2020, 07:25

Bartosz Bielenia, Weronika Szczawińska, Dominika Słowik, Weronika Gęsicka, Jakub Józef Orliński, Błażej Król oraz Dawid Ciślak zostali laureatami 27. Paszportów "Polityki”. Nagrodę specjalną Kreatora Kultury otrzymała pisarka, laureatka literackiej Nagrody Nobla Olga Tokarczuk.


Łukasz Orbitowski

28.10.2019, 15:18

- Mam tzw. ukąszenie pisarskie. Nie ma we mnie fantasty, ale jest człowiek, który kocha fantazjować i wymyślać struktury fabularne, wymyślać bohaterów. Jako twórca mam niesłychaną skłonność do konfabulacji.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Nowy tytul

O kobietach… dla kobiet… na Dzień Kobiet!

„Łamacz szyfrów” Andrzeja Fedorowicza


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok