Radio Białystok | Wiadomości | Rafał Weber: niezależnie od wariantu S16 w Podlaskiem, będą obwodnice na dk8 Białystok-Augustów

Rafał Weber: niezależnie od wariantu S16 w Podlaskiem, będą obwodnice na dk8 Białystok-Augustów

29.01.2021, 16:23, akt. 16:33

Niezależnie od tego, jaki będzie wybrany wariant S16 - połączenia dróg S19 i S61 w Podlaskiem - są również realizowane cztery obwodnice na drodze krajowej nr 8 Białystok-Augustów, by poprawić komunikację - poinformował w piątek (29.01) wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Fotolia.com
Fotolia.com

Według wcześniejszych zapowiedzi Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, do listopada 2021 r., w ramach prac nad Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowym (STEŚ) trasy S16 w regionie, ma być wskazany jej przebieg. S16 ma być łącznikiem pomiędzy budowanymi drogami S19 Via Carpatia i S61 Via Baltica w regionie. Zapowiadano też, że jeśli będą konieczne dodatkowe analizy, termin przygotowania STEŚ może być wydłużony.


Jest ocenianych kilka wariantów S16, w tym trzy w oparciu o przebieg drogi krajowej 65 z Białegostoku przez Knyszyn do Ełku, wariant na bazie dk 8 Białystok-Augustów i wariant zaproponowany przez organizacje ekologiczne od zachodu omijający Białystok.


Warianty w oparciu o dk 65 wzbudziły największy sprzeciw organizacji ekologicznych w ramach zakończonych w grudniu 2020r. konsultacji społecznych w tej sprawie. Droga miałaby bowiem przebiegać przez Biebrzański Park Narodowy. W toku konsultacji pojawił się dodatkowy wariant w oparciu o dk8 Białystok-Augustów, gdzie w rejonie Sztabina droga w najmniejszym stopniu miałaby przecinać biebrzański park. W sprawie przebiegu S16 podzielone są również samorządy.


Pracujemy w tej chwili nad wyłonieniem najlepszego wariantu, który połączy drogę ekspresową S19 z drogą ekspresową S61. W tej chwili wchodzą dwie opcje. Ta opcja połączenia drogą od Knyszyna do Ełku i jest również rozważany wariant drogi ekspresowej między Białymstokiem a Suwałkami. Zobaczymy, który z tych wariantów zostanie zaproponowany przez wykonawcę Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego jako ten najbardziej optymalny i realny do realizacji - powiedział Rafał Weber na konferencji online przy okazji podpisania umowy z wykonawcą odcinka Ploski-Haćki S19 w Podlaskiem.


Odniósł się w ten sposób do interpelacji posła PiS Jarosława Zielińskiego, który wystąpił do premiera Mateusza Morawieckiego z wnioskiem, by Białystok i Augustów były połączone drogą ekspresową. Uczestniczący w piątkowej konferencji poseł Zieliński mówił, że niezależnie od wyników prac nad wariantem S16, powinna powstać ekspresówka Białystok-Augustów. Dodał, że wymaga to "odważnych" decyzji politycznych.


Trzeba uzupełnić tę sieć dróg ekspresowych o odcinek z Białegostoku do Augustowa - mówił Jarosław Zieliński. 


W jego ocenie "nie wolno wyłączyć w planach rozwojowych, inwestycyjnych, komunikacyjnych tej części województwa podlaskiego z możliwości korzystania z szybkich dróg ekspresowych w bliższej i dalszej przyszłości". Jarosław Zieliński apelował w tej sprawie w piątek do władz ministerstwa infrastruktury.


Wiceminister Rafał Weber powiedział, że niezależnie od wyboru wariantu przebiegu S16, na trasie dk 8 Białystok-Augustów powstaną obwodnice: Suchowoli, Sztabina, Białobrzegów i nowa obwodnica Augustowa od strony dk 16. Inwestycje te są w rządowym planie budowy stu obwodnic w Polsce.


Niezależnie od wyboru połączenia S19 z S61 prowadzimy inwestycje na drodze krajowej nr 8. Zależy nam, aby ta część województwa podlaskiego również była rozwijana (...) obwodnice te przyczynią się i do lepszej komunikacji, ale wpłyną także na rozwój tej części regionu - powiedział Rafał Weber.


GDDKiA w lutym będzie otwierać oferty w przetargach na obwodnice Sztabina i Suchowoli. Ogłoszono je pod koniec grudnia 2020 r.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podpisano umowę na projekt i budowę odcinka Ploski-Haćki S19

29.01.2021, 11:51

Konsorcjum firm: Unibep, Budrex i Value Engineering zaprojektuje i zbuduje blisko dziewięciokilometrowy odcinek Ploski-Haćki drogi S19 Via Carpatia w Podlaskiem. Przedstawiciel konsorcjum i dyrektor białostockiego oddziału GDDKiA podpisali w piątek (29.01) w Białymstoku umowę w tej sprawie. Wartość tej umowy to 305,4 mln zł.


Poseł Jarosław Zieliński chce drogi ekspresowej z Białegostoku do Augustowa

26.01.2021, 15:08

Polityk Prawa i Sprawiedliwości zwrócił się do szefa rządu z interpelacją, w której przedstawił znaczenie tej trasy dla zrównoważonego rozwoju kraju.


Poseł Jarosław Zieliński zabiega o interwencję premiera w sprawie budowy drogi ekspresowej z Białegostoku do Augustowa

26.01.2021, 08:29

Polityk Prawa i Sprawiedliwości zwrócił się szefa rządu z interpelacją, w której przedstawił znaczenie tej trasy dla zrównoważonego rozwoju kraju.


Jarosław Zieliński

25.01.2021, 11:41

- Nie wystarczy apelować o to, by dodatkowe punkty medyczne przystąpiły do programu szczepień przeciwko Covid-19, tylko trzeba rozmawiać, podjąć konkretne działania - mówi Jarosław Zieliński.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok