Radio Białystok | Wiadomości | Święto Ofiarowania Pańskiego w Kościele katolickim

Święto Ofiarowania Pańskiego w Kościele katolickim

autor: Olga Gordiejew

2.02.2021, 07:05, akt. 07:56

Katolicy obchodzą we wtorek (2.02) święto Ofiarowania Pańskiego. Upamiętnia ono wydarzenie, gdy Maryja z Józefem po 40 dniach od narodzin po raz pierwszy przynieśli Jezusa do świątyni.

Fot. Polskie Radio Białystok
Fot. Polskie Radio Białystok

W tym samym dniu przypada Światowy Dzień Życia Konsekrowanego i z tej okazji odprawiona będzie uroczysta Msza w białostockiej archikatedrze o 11:00. Eucharystii przewodniczyć będzie Arcybiskup Metropolita Tadeusz Wojda. Podczas tego nabożeństwa osoby konsekrowane odnowią swoje śluby. Transmisja nabożeństwa na kanale YouTube ArchiBial MEDIA.

W polskiej tradycji katolickiej święto Ofiarowania Pańskiego obchodzone jest jako święto Matki Boskiej Gromnicznej. Wierni w tym dniu przynoszą do kościoła do pobłogosławienia świece zwane gromnicami. Nazwa ta wywodzi się od staropolskiego przymiotnika gromny - czyli huczny, grzmiący. Dawniej wierzono, że postawione w oknie w czasie burzy ochronią dom przed uderzeniami piorunów. Po poświęceniu płonące świece niesiono do domu starając się, by płomień nie zgasł. Jeśli w tym czasie krople wosku spadły niosącemu na rękę, uważano to za dobry znak.

Po powrocie z kościoła poświęconą gromnicą malowano znak krzyża na suficie, a od jej płomienia zapalano wszystkie domowe ognie: w kuchni, w piecach, w lampce przed świętym obrazem. Jej płomień miał nie tylko chronić dom przed piorunami. 


Zanoszone do kościoła i cerkwi woskowe świece okręcano pasmami lnu. Wierzono, że dzięki temu zabiegowi zapewni się lepszy urodzaj tej tak ważnej rośliny w wiejskim gospodarstwie. Lnu, którym okręcano gromnicę, używano w ludowym lecznictwie do zamawiania tak zwanej róży. W okolicach Hajnówki i Narwi wiązało się nim pępowinę nowo narodzonego dziecka - czytamy w książce „Rok obrzędowy na Podlasiu” Artura Gawła.


Więcej o tradycjach związanych ze świętem Ofiarowania Pańskiego można przeczytać na stronie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.


| red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Białymstoku upamiętniono 32. rocznicę śmierci ks. Stanisława Suchowolca

31.01.2021, 15:23

W Białymstoku upamiętniono w niedzielę (31.01) 32. rocznicę śmierci ks. Stanisława Suchowolca. Kapelan miejscowej "Solidarności" zginął w pożarze plebanii w nocy z 29 na 30 stycznia 1989 roku, ale okoliczności jego śmierci nie udało się ostatecznie wyjaśnić do dziś.


"Podlasie muralami stoi" - duchowy przewodnik turystyczny

31.01.2021, 09:41

Z pandemicznych spacerów po mieście najpierw powstawały spontaniczne zdjęcia i wpisy na profilu Facebookowym, a po pewnym czasie zrodził się pomysł na książkę "Podlasie muralami stoi".


W sanktuarium bł. Bolesławy Lament w Białymstoku powstało muzeum poświęcone patronce

29.01.2021, 18:43

Osobiste pamiątki po błogosławionej siostrze Bolesławie Lament - założycielce Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Św. Rodziny znalazły się w dedykowanym jej muzeum, które w piątek (29.01) po południu otwarto w sanktuarium bł. Bolesławy Lament w Białymstoku.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
źródło: nbp.pl
A TO CIEKAWE
25.04.2024, 09:53, akt. 10:18

Polski złoty ma już 100 lat
















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok