Radio Białystok | Wiadomości | W Podlaskiem trwa zimowe dokarmianie żubrów [zdjęcia]

W Podlaskiem trwa zimowe dokarmianie żubrów [zdjęcia]

autor: Marcelina Markowska

16.02.2021, 15:40, akt. 17:14

W ten sposób leśnicy m.in. pomagają zwierzętom przetrwać zimę i zapobiegają niszczeniu lasu. W województwie podlaskim trwa zimowe dokarmianie żubrów.

Dokarmianie żubrów w Puszczy Knyszyńskiej, fot. Joanna Szubzda
Dokarmianie żubrów w Puszczy Knyszyńskiej, fot. Joanna Szubzda

W Podlaskiem trwa zimowe dokarmianie żubrów - relacja Marceliny Markowskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Dokarmianie w Nadleśnictwie Żednia

M.in. w Nadleśnictwie Żednia w Puszczy Knyszyńskiej zwierzęta są karmione dwa razy w tygodniu. 

Żubry dokarmiamy we wtorki i piątki. Dokarmiamy je burakami,  kiszonką i owsem. Przy takiej zimie jak teraz, na pewno byłoby im ciężko  samodzielnie znaleźć pokarm. Dzięki dokarmianiu mamy też mniejsze  szkody w drzewostanach

- mówi Leśnik z Leśnictwa Sokole Jan  Kordiukiewicz.

Zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwe Żednia Grzegorz Dworakowski podkreśla, że na terenie nadleśnictwa żubry są dopiero od kilku lat. 

Południowa część Nadleśnictwa Żednia graniczy z Puszczą Białowieską, a północna z Puszczą Knyszyńską. Na tych terenach znajdują się wolnościowe stada żubrów, a w naszym Nadleśnictwie tak nie było. Dlatego podjęliśmy działania w celu sprowadzenia żubrów. W 2016 roku  znalazło się tutaj stado składające się z ośmiu sztuk i zostało wypuszczone w Leśnictwie Sokole. W tej chwili stado się rozrosło i żubrów jest osiemnaście

- dodaje Grzegorz Dworakowski.

Według leśników w Puszczy Knyszyńskiej żyje około 150 żubrów.


Zakończyła się zimowa inwentaryzacja białowieskich żubrów

715 osobników, w tym 70 młodych urodzonych w 2020 roku doliczono się w czasie zimowej inwentaryzacji żubrów żyjących na wolności w polskiej części Puszczy Białowieskiej. Park narodowy zaznacza, że to dane na podstawie przeprowadzonych obserwacji. Doroczne liczenie żubrów w Puszczy Białowieskiej jest przeprowadzane zawsze zimą. Pracownicy parku narodowego, leśnicy i naukowcy wykorzystują wtedy fakt - przy założeniu, że jest mróz i śnieg - że zwierzęta zbierają się w większe grupy w miejscach dokarmiania i przez dłuższy czas nie oddalają się stamtąd, a pojedyncze sztuki można wtedy wytropić po śladach na śniegu. 

Od kilku lat w miesiącach zimowych takich warunków atmosferycznych nie było. Dwa lata temu pełnej inwentaryzacji, która ma służyć nie tylko policzeniu populacji, ale też poznaniu jej kondycji i struktury, nie udało się przeprowadzić. Liczenie przeprowadzono wtedy na przełomie stycznia i lutego 2019, zaobserwowano 517 żubrów, w tym 66 cieląt.

Podczas ubiegłorocznej inwentaryzacji doliczono się aż 770 osobników, w tym 70 młodych - park zaznaczał, że to dane szacunkowe, ale uznał je za wiarygodne. 

Podczas tegorocznej zimowej inwentaryzacji zaobserwowano łącznie 715 żubrów, w tym 70 cieląt. Obserwacje żubrów przeprowadzono - jak zwykle - nie tylko w Białowieskim Parku Narodowym, ale także w nadleśnictwach wokół parku: Białowieża, Bielsk, Browsk, Hajnówka, Nurzec i Rudka.

Odnotowano osiemnaście tzw. upadków (czyli przypadków naturalnej śmierci lub po atakach drapieżników), dziesięć osobników zostało w 2020 roku wyeliminowanych w ramach odstrzałów selekcyjnych, a jednego żubra odłowiono i przewieziono do Puszczy Augustowskiej.

Park zwraca uwagę na duże rozproszenie białowieskiej populacji, bo zwierzęta były liczone w ponad 80 lokalizacjach. Jak powiedziała dr Katarzyna Daleszczyk z ośrodka hodowli żubrów Białowieskiego Parku Narodowego, właśnie to, że żubry są tak mocno rozproszone, mogło wpłynąć na fakt, że zaobserwowano i w konsekwencji doliczono się ich mniej, niż przed rokiem.

Zwróciła uwagę, że przy takich rozproszeniu dosyć łatwo można pominąć pojedyncze sztuki czy małe grupy, składające się z 2-3 żubrów. Do tego, gdy w końcu nadeszła tegoroczna zima, spadła temperatura i śnieg, nie wszystkie te zwierzęta przyszły do miejsc zimowego dokarmiania.

W jej ocenie, jednym z ważnych powodów rozproszenia żubrów, może być większa presja ze strony wilków żyjących w puszczy. 

Mieliśmy w czasie liczenia takie sytuacje, że w ostoi żubrów przebywała też duża wataha wilków i one niepokoiły te zwierzęta, co sprawiało, że nie były one łatwe do policzenia

- powiedziała dr Katarzyna Daleszczyk.

W jej ocenie, liczba upadków spowodowanych przez te drapieżniki może być większa od liczby odnalezionych szczątków zabitych przez watahy żubrów. 

Duże watahy wilków są w stanie upolować żubra. To jest też oznaka większej naturalizacji tego stada. Chodziło nam przecież o to, by żubry się rozpraszały i nie tworzyły zimą dużych skupisk, bo wtedy przenoszą się choroby, ale również o to, by nie była potrzebna jakaś znacząca selekcja wykonywana przez ludzi, tylko żeby była to selekcja wykonywana przez drapieżniki

- dodała.

źródło: PAP | red: mag


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białowieskie żubry można oglądać na żywo dzięki transmisji online

23.01.2021, 12:37

To propozycja dla tych, którzy nie mogą z różnych powodów wyjść z domu, a tęsknią za lasem i jego zwierzętami.


Żubr nie jest już gatunkiem narażonym na wyginięcie

25.12.2020, 09:47

Już nie narażony na wyginięcie, a bliski zagrożeniu. Eksperci zmienili status żubra w czerwonej księdze gatunków zagrożonych.


Mieszkańcy Narewki coraz częściej widzą żubry z Puszczy Białowieskiej

8.12.2020, 14:06

Spotykają je w sadach, przy szkole, a nawet w centrum miejscowości. Mieszkańcy Narewki coraz częściej widzą w swoim otoczeniu żubry z Puszczy Białowieskiej. Zwierzęta przychodzą m.in. do ogrodów i sadów w poszukiwaniu pożywienia.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NASXavier Dziekoński, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
18.10.2021, 23:38, akt. 19.10.2021, 00:23

Xavier Dziekoński: Szkoda tego karnego

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok