Radio Białystok | Wiadomości | Zespół Radia Białystok solidarny z białoruskimi dziennikarkami

Zespół Radia Białystok solidarny z białoruskimi dziennikarkami

19.02.2021, 12:34, akt. 15:06

"Dziennikarstwo to nie zbrodnia, "Uwolnić białoruskich dziennikarzy" - m.in. tymi hasłami solidaryzujemy się z białoruskimi dziennikarkami Biełsatu: Kaciaryną Andrejewą i Darią Czulcową.

Dziennikarze Polskiego Radia Białystok solidarni ze skazanymi dziennikarkami z Białorusi, fot. Monika Kalicka
Dziennikarze Polskiego Radia Białystok solidarni ze skazanymi dziennikarkami z Białorusi, fot. Monika Kalicka

W czwartek (18.02) sąd w Mińsku skazał je na dwa lata pozbawienia wolności za prowadzenie relacji online z protestu upamiętniającego pobitego na śmierć Ramana Bandarenkę. Według sądu dziennikarki są winne organizowania działań naruszających porządek publiczny i kierowania protestami.  

Oprócz wymierzenia kary więzienia, sędzia Natalla Buhuk nakazała konfiskatę sprzętu technicznego, którego dziennikarki używały w pracy, a także zniszczenie ich osobistych notatników i innych przedmiotów.

19 lutego rozpoczął się proces dziennikarki portalu TUT.BY Kaciaryny Barysiewicz za artykuł o stanie zdrowia zamordowanego przez „nieznanych sprawców” Ramana Bandarenki. Kaciarynie grozi do 3 lat więzienia.

Dziennikarze Polskiego Radia Białystok nie zgadzają się z takimi wyrokami. Kaciaryna Andrejewa i Daria Czulcowa wykonywały obowiązki dziennikarskie, korzystając przy tym ze swoich konstytucyjnych praw. Relacjonowały protest na żywo, opisując to, co dzieje się na ulicy.

To pierwszy na Białorusi proces i wyrok skazujący dla dziennikarzy w sprawie karnej związanej z protestami przeciwko sfałszowaniu wyników wyborów prezydenckich. Według organizacji praw człowieka miał on charakter polityczny.

Biełsat jest jedyną na terytorium kraju białoruskojęzyczną telewizją. Nadaje z Polski, a organizacyjnie jest częścią TVP. Na Białorusi jest dostępna przez internet oraz przez satelitę.

źródło: PAP, PRB | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Reportaż "Pieśni przebudzenia" dziennikarzy Polskiego Radia Białystok zakwalifikowany do konkursu Prix Italia

16.02.2021, 15:18

Reportaż Alicji Pietruczuk i Źmiciera Kościna zatytułowany "Pieśni przebudzenia” będzie reprezentował polską radiofonię w międzynarodowym konkursie Prix Italia w kategorii dokument. Tak zdecydowała ogólnopolska komisja preselekcyjna.


Kolejny atak na niezależnych dziennikarzy na Białorusi 16.02.2021

16.02.2021, 13:46

Rewizje w mieszkaniach niezależnych dziennikarzy i obrońców praw człowieka a także w biurach Zrzeszenia Dziennikarzy Białoruskich i Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna” rozpoczęły dzisiejszy dzień na Białorusi.


Nad Białymstokiem wzniósł się balon z flagą Białorusi [zdjęcia, wideo]

6.02.2021, 14:09

Był to wyraz solidarności i okazja, by przypomnieć o nadal trwających protestach na Białorusi. Balon z trzydziestometrową narodową biało-czerwono-białą flagą wzniósł się w sobotę (06.02) ponad Białymstokiem.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

madredus, stock.adobe.com
TYKOCIN
21.10.2021, 11:06, akt. 22.10.2021, 07:56

Tykocin Pomnikiem Historiiźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok