Radio Białystok | Wiadomości | Parking P+R i pętla przy ul. Filipowicza - czy zachęcą do korzystania z BKM?

Parking P+R i pętla przy ul. Filipowicza - czy zachęcą do korzystania z BKM?

autor: Barbara Sokolińska

3.03.2021, 05:45, akt. 07:53

Cztery wiaty przystankowe i długi podjazd, a tylko dwie kursujące linie – tak wygląda sytuacja na pętli autobusowej przy ulicy Filipowicza w Białymstoku.

Pętla autobusowa przy ul. Filipowicza w Białymstoku. fot. Barbara Sokolińska
Pętla autobusowa przy ul. Filipowicza w Białymstoku. fot. Barbara Sokolińska

Parking P+R i pętla przy ul. Filipowicza - czy zachęcą do korzystania z BKM? - relacja Barbary Sokolińskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Mieszkańcy pobliskiego osiedla narzekają, że takie warunki nie są odpowiednio wykorzystane i apelują o przedłużenie do pętli tras innych autobusów.

Urzędnicy zapowiadają jednak, że żadnych zmian nie będzie do momentu otworzenia w tym miejscu pierwszego w Białymstoku parkingu typu „parkuj i jedź”. Miałby on służyć mieszkańcom podbiałostockich miejscowości, którzy dojeżdżaliby do niego samochodem, parkowali auto i kontynuowali podróż do centrum autobusem.

Ale czy takie rozwiązanie w Białymstoku rzeczywiście byłoby praktyczne? Pytani przez nas mieszkańcy Juchnowca Kościelnego nie są w tej sprawie zgodni. Jedni uważają, że jest to dobry pomysł - mówią, że w Białymstoku trudno jest znaleźć miejsce do zaparkowania, a z przystanków autobusowych wszędzie jest blisko. Inni twierdzą, że jeśli już jadą do miasta, to wolą dojechać bezpośrednio do celu, a przesiadanie się na komunikację miejską byłoby dla nich kłopotliwe.

Anna Kowalska z Urzędu Miejskiego w Białymstoku mówi, że parking typu "parkuj i jedź" wpisuje się w politykę transportową miasta:


Łączenie systemu drogowego z systemem komunikacji zbiorowej i rowerowej pozwala na ograniczenie liczby samochodów wjeżdżających do miasta. Temu samemu celowi służy rozwój centrów przesiadkowych, a także parkingów budowanych na obrzeżach miasta. Budowa parkingu P+R przy ul. Filipowicza ma zachęcić kierowców dojeżdżających do Białegostoku do pozostawiania samochodów na parkingu i dalszego podróżowania autobusami komunikacji miejskiej - informuje Anna Kowalska.


Anna Kowalska podkreśla, że po otwarciu parkingu do pętli przy ul. Filipowicza będzie dojeżdżało więcej linii autobusowych: 


Z opinii, jakie do nas dotarły wynika, że mieszkańcom najbardziej odpowiada skierowanie do pętli autobusów linii nr 3. Oczywiście, po oddaniu do użytkowania parkingu będzie można stwierdzić jakie jest zainteresowanie przesiadaniem się z samochodu do autobusów i wówczas będziemy mogli wprowadzać odpowiednie zmiany. Stacja BiKeR znajduje się niedaleko, przy ul. Wiadukt i na razie nowe stacje nie powstaną w tym miejscu - dodaje Anna Kowalska.


Wątpliwości białostoczan budzi kwestia dostępu do parkingu. W miastach, w których rozwiązanie "parkuj i jedź" już funkcjonuje (np. w Warszawie) parking jest bezpłatny dla osób, które przy wyjeździe okażą ważny bilet na komunikację miejską. W innym wypadku za postój trzeba zapłacić. W Białymstoku parking ma być darmowy dla wszystkich.


Miasto Białystok buduje parkingi, które z założenia są ogólnodostępne, dlatego planowany parking ma działać na takich samych zasadach. I właśnie ogólnodostępność wyklucza montowanie szlabanów i ograniczanie dostępu do parkingów - mówi Anna Kowalska.


Dlatego też niektórzy sugerują, że parking nie służyłby zgodnie ze swoim przeznaczeniem głównie kierowcom dojeżdżającym z podbiałostockich miejscowości, ale mieszkańcom osiedla oraz pracownikom pobliskiej jednostki wojskowej.

Władze miasta złożyły już wniosek o pozwolenie na budowę parkingu. Od momentu jego otrzymania wykonawca będzie miał 8 miesięcy na ukończenie prac. Wtedy też zapewne okaże się, kto najchętniej będzie korzystał z pierwszego białostockiego "Park and Ride".


| red: bsd, maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białostoccy działacze Lewicy chcą, by w związku ze smogiem częściej wprowadzano bezpłatną komunikację

25.02.2021, 14:22

W związku z zagrożeniem smogiem chcą, by bezpłatne autobusy jeździły w Białymstoku częściej. Białostoccy działacze Lewicy złożyli petycję do Przewodniczącego Rady Miasta, w której domagają się zmniejszenie progu zanieczyszczeń potrzebnych do wprowadzenia darmowej komunikacji miejskiej dla mieszkańców.


Elektryczne autobusy w przyszłym roku wyjadą na ulice Białegostoku

23.02.2021, 18:53

20 autobusów elektrycznych będzie jeździć po ulicach Białegostoku. Na zmianę pierwotnych planów zgodzili się radni, bo początkowo miały to być pojazdy niskoemisyjne, ale z silnikami spalinowymi.


We wszystkich autobusach BKM będą dezynfektory

5.01.2021, 16:58

Po szkołach, urzędach i innych instytucjach użyteczności publicznej przyszedł czas na autobusy komunikacji miejskiej. W Białymstoku we wszystkich pojazdach BKM będą dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk. Trwa ich montaż.


9 ofert w przetargu na budowę pierwszego w Białymstoku parkingu typu park&ride

30.04.2020, 15:47

Oferty dziewięciu firm i konsorcjów wpłynęły w przetargu na pierwszy w Białymstoku parking typu park and ride, którego oferty otwarto w czwartek (30.04). Na parkingu ma być dostępnych ok. 100 miejsc.


Jest przetarg na pierwszy parking typu park and ride w Białymstoku

19.03.2020, 09:57

Władze Białegostoku ogłosiły przetarg na pierwszy w mieście parking typu park and ride. Ma być tam dostępnych ok. 100 miejsc postojowych, a znajdować się będzie blisko granicy miasta, przy ul. Filipowicza (droga w kierunku Juchnowca Kościelnego).
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Szpiedzy, wielka historia i miłość


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok