Radio Białystok | Wiadomości | Polska firma ma produkować szczepionkę na koronawirusa

Polska firma ma produkować szczepionkę na koronawirusa

3.03.2021, 11:10, akt. 11:45

Firma biotechnologiczna Mabion ma produkować w Polsce szczepionkę na COVID-19 amerykańskiej firmy Novavax.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys poinformował, że PFR sfinansuje inwestycję w produkcję szczepionki. Premier Mateusz Morawiecki we wpisie na Facebooku podkreślił, że dziś wszystkie państwa walczą nie tylko z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, ale także z brakami szczepionek. Jak wskazał, zapotrzebowanie jest ogromne, a podaż ograniczona. "Jest tylko kilka firm na świecie, które dysponują technologią oraz zapleczem produkcyjnym, by wytwarzać szczepionki" - dodał.


Polski rząd dokładnie zaplanował logistykę Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19, a o jego skuteczności świadczy ponad 3 000 000 dawek, które już zostały podane Polakom. Jesteśmy jednym z najszybciej szczepiących krajów w Europie, a jedynym czynnikiem, który nas ogranicza, jest wciąż niewystarczająca liczba szczepionek od ich producentów - napisał Mateusz Morawiecki.


Dlatego - jak zaznaczył - rząd podjął starania, by uniezależnić się od zagranicznych dostawców i unijnych procedur, "które okazały się mniej skuteczne, niż nasze polskie rozwiązania".


- Wierzymy, że produkcję szczepionek przeciwko COVID-19 przez firmę Mabion uda się uruchomić na przełomie drugiego i trzeciego kwartału 2021 roku - przekazał prezes PFR Paweł Borys.


W środę (3.03) firma Mabion poinformowała, że zawarła umowę z amerykańską firmą Novavax na transfer technologii i próby techniczne dotyczące produkcji antygenu kandydata na szczepionkę na COVID-19. Dodano, że spółka zawarła też porozumienie z Polskim Funduszem Rozwoju ws. inwestycji do 40 mln zł na zwiększenie mocy produkcyjnych.


Zawarliśmy z Mabion porozumienie dotyczące udzielania spółce finansowania na inwestycję w produkcje szczepionek firmy Novavax przeciw Covid-19. Kwota tego finansowania opiewa łącznie na 40 mln zł - powiedział Paweł Borys.


Dodał, że 10 mln zł ma być udzielone w formie podwyższenia kapitału firmy Mabion, a 30 mln zł w formie dłużnej.

Wskazał, że inwestycja ta jest szczególnie istotna, gdyż wpisuje się w walkę z pandemią Covid-19, a Polska, dołączając do grona producentów szczepionki, będzie zwiększała bezpieczeństwo zdrowotne w tym i przyszłym roku.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


MZ: seniorzy od 65 do 69 lat będą szczepieni preparatem AstraZeneca

26.02.2021, 13:22

Seniorzy od 65 do 69 lat będą w najbliższym czasie szczepieni preparatem firmy AstraZeneca - poinformował w piątek (26.02) na konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że ta zmiana wynika z najnowszej rekomendacji Rady Medycznej przy premierze.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NASXavier Dziekoński, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
18.10.2021, 23:38, akt. 19.10.2021, 00:23

Xavier Dziekoński: Szkoda tego karnego

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok