Radio Białystok | Wiadomości | Blisko 90 wniosków w konkursie konserwatora zabytków

Blisko 90 wniosków w konkursie konserwatora zabytków

3.03.2021, 14:19, akt. 22:10

Pieniądze będzie można wydać m.in. na prace konserwatorskie lub budowlane. Rekordową liczbę prawie 90 wniosków o dotację na ratowanie zabytków złożono do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku.

Małgorzata Dajnowicz, fot. Wojciech Szubzda
Małgorzata Dajnowicz, fot. Wojciech Szubzda

Właściciele zabytków złożyli wnioski na łączną kwotę 10 mln zł, a do wydania jest nieco ponad 2 mln 200 tys. zł. Środki na renowację zabytków w tym roku pochodzą z budżetu państwa.

Wojewódzki konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz poinformowała, że teraz wnioski przejdą weryfikację pod kątem formalnym i merytorycznym, a ostateczną decyzję podejmie komisja konkursowa. Dodała, że umowy powinny być podpisane w maju lub czerwcu.

W 2020 roku wsparto 52 wnioski na łączną kwotę 2,2 mln zł. Były to m.in. prace przy pomniku Stefana Czarnieckiego w Tykocinie, konserwacja elementów architektonicznych Pałacu Branickich w Białymstoku, prace we wnętrzu cerkwi pw. Zwiastowania NMP w Supraślu, a także remont meczetu w Kruszynianach.

Prof. Dajnowicz powiedziała, że urzędowi zależy na tym, aby prace przy zabytkach były prowadzone w sposób "prawidłowy". Jak podała, dotacja wynosi do 50 proc. kosztów. Podkreśliła przy tym, że wyjątkiem mogą zabytki o szczególnym znaczeniu dla regionu, jak to było w przypadku meczetu w Kruszynianach, gdzie dotacja wyniosła 100 proc. kosztów.

Podczas konferencji konserwator podsumowała też działania urzędu w ubiegłym roku. Mówiła, że w 2020 roku do rejestru zabytków wpisano łącznie 37 zabytków: 10 nieruchomych oraz 27 ruchomych. Wśród nieruchomych wymieniła m.in. dwa drewniane domy przy ul. Złotej w Białymstoku czy budynki po dawnej fabryce Flakiera w Białymstoku. Natomiast wśród ruchomych znalazł się m.in. neon "Albatros" w Augustowie oraz trzy dzwony z przykościelnej dzwonnicy w Korycinie.

Na liście procedowanych spraw wpisu do rejestru zabytków są obecnie m.in. leśniczówka w Białowieży, w której mieszkała Simona Kossak, cmentarz staroobrzędowców w Białogórach czy front ogrodzenia przy mizarze w Bohonikach.


źródło: PAP | red: zmj, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Meczet w Bohonikach przejdzie renowację

2.03.2021, 14:40

Zabytkowy meczet w Bohonikach przejdzie renowację. Muzułmańska Gmina Wyznaniowa w Bohonikach otrzymała unijną dotację na remont, m.in. wymianę drewnianej elewacji, a także konserwację gontowego dachu.


Podlaskie zabytki z ministerialnym wsparciem na renowację

25.02.2021, 19:41

Kościół w Tykocinie, cmentarz tatarski w Kruszynianach czy Pokamedulski Klasztor w Wigrach - m.in. te obiekty dostały dofinansowanie z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na renowację.


Zabytkowa Brama Carska w Białowieskim Parku Narodowym zostanie wyremontowana

13.02.2021, 13:02

Jeden z cenniejszych zabytków na Podlasiu – Brama Carska – odzyska dawny blask. 


Trwa remont zabytkowego Domu Staromiejskiego w Supraślu

7.02.2021, 08:13

Wcześniej była tam m.in. stara plebania - w przyszłości ma to być miejsce spotkań lokalnej społeczności. Zabytkowy tak zwany Dom Staromiejski w Supraślu odzyskuje dawny blask.


Osada Dziedzinka - leśniczówka prof. Simony Kossak może trafić do rejestru zabytków

20.01.2021, 07:57

Leśniczówka prof. Simony Kossak i Lecha Wilczka może trafić do rejestru zabytków. Postępowanie w tej sprawie wszczęła podlaska konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Szpiedzy, wielka historia i miłość


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok