Radio Białystok | Wiadomości | Dramat Jagiellonii Białystok trwa - żółto-czerwoni przegrali na wyjeździe z Zagłębiem Lubin

6.03.2021, 05:07, akt. 7.03.2021, 00:58

Piłkarze Jagiellonii Białystok przegrali 0:3 (0:0) ligowe spotkanie z Zagłębiem Lubin. Dwa gole dla gospodarzy strzelił Filip Starzyński, a jednego strzelił Patryk Szysz. Jagiellonia Białystok już ponad miesiąc czeka na ligową wygraną.

Zagłębie Lubin - Jagiellonia Białystok, 6.03.2021, fot. Joanna Szubzda

Jaga wciąż bez wygranej

Osłabiona Jagiellonia dzielnie walczyła w pierwszej połowie, ale w drugiej była zdecydowanie słabsza i zanotowała piąty kolejny mecz bez wygranej. Lubinianie wygrali natomiast po raz drugi z rzędu i w tabeli wyprzedzili Górnika Zabrze oraz Śląsk Wrocław.

Pierwsze 20 minut należało do Zagłębia, które wysoko podchodziło pressingiem, grało agresywnie i częściej gościło pod polem karnym rywali. Akcjom lubinian brakowało jedynie ostatniego podania otwierającego drogę do bramki.

Poprzeczka ratuje Zagłębie

Po początkowej przewadze gospodarzy Jagiellonia wywalczyła rzut wolny. Po dośrodkowaniu najwyżej do piłki wyskoczył bardzo aktywny od pierwszego gwizdka Bartosz Kwiecień i Zagłębie od straty gola uratowała poprzeczka. Od tego momentu obraz gry się zmienił i to przyjezdni byli stroną dominującą. Ich przewagę na gola mógł zamienić Fernan Lopez, ale źle przyjął piłkę w polu karnym i później oddał bardzo niecelny strzał.

Przed przerwą sytuacja ponownie się zmieniła i znowu do głosu doszło Zagłębie. Najbliższy trafienia do siatki w tym okresie był Kacper Chodyna. Prawy obrońca dobrze się podłączył do akcji ofensywnej, ale Xavier Dziekoński nie dał się zaskoczyć strzałem z narożnika pola karnego.

Druga połowa i trzy gole Zagłębia

W drugiej połowie obraz gry się nie zmienił. Raz atakowalii jedni, raz drudzy, a akcje szybko przenosiły się z jednego pola karnego na drugie. Długo jednak nie było sytuacji strzeleckich i bramkarze, poza wyłapywaniem dośrodkowań, niewiele mieli do roboty.

Sytuacja zmieniła się po kwadransie gry. Najpierw zaatakowało Zagłębie. Po strzale Patryka Szysza piłka trafiła w rękę Ivana Runje. Sędzia się nie wahał i wskazał na jedenasty metr. Do rzutu karnego podszedł Filip Starzyński i zrobiło się 1:0.

Kilka minut później trener Rafał Grzyb dokonał aż trzech zmian, co było sygnałem do ataku. Jagiellonia ruszyła odważniej do przodu, ale dzięki temu Zagłębie miało więcej miejsca do kontrataków i więcej sytuacji.

Dwie wyśmienite okazje na gola miał najpierw Starzyński, ale fatalnie pudłował z pola karnego. Później jeszcze do siatki powinni trafić Karol Podliński, Miroslav Stoch i Szysz. Dopiero na dwie minuty przed końcem regulaminowego czasu Szysz skutecznie wykończył akcję i losy meczu zostały rozstrzygnięte.

Jagiellonia próbowała jeszcze rzucić wszystkie siły do ataku i została skarcona po raz trzeci. Starzyński ograł Przemysława Mystkowskiego i w sytuacji sam na sam z Dziekońskim pewnie posłał piłkę do siatki ustalając wynik spotkania na 3:0.

Jagiellonia Białystok po słabym meczu przegrała z Zagłębiem Lubin 0:3. Następne spotkanie zagra z Pogonią Szczecin w piątek (12.03) o 20:30.

KGHM Zagłębie Lubin – Jagiellonia Białystok 3:0 (0:0)

Bramki: 1:0 Filip Starzyński (62-karny), 2:0 Patryk Szysz (88), 3:0 Filip Starzyński (90+4).

Żółta kartka – KGHM Zagłębie Lubin: Miroslav Stoch, Filip Starzyński, Kacper Chodyna, Sasa Balic; Jagiellonia Białystok: Fernan Lopez, Bartosz Kwiecień, Ivan Runje.

Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa). Widzów: bez udziału kibiców.

KGHM Zagłębie Lubin: Dominik Hładun – Kacper Chodyna, Lorenco Simic, Dorde Crnomarkovic (82. Damian Oko), Sasa Balic – Patryk Szysz (90+1. Adam Ratajczyk), Jakub Żubrowski, Łukasz Poręba (85. Jewgienij Baszkirow), Filip Starzyński, Miroslav Stoch (82. Mateusz Bartolewski) – Karol Podliński (90+1. Samuel Mraz).

Jagiellonia Białystok: Xavier Dziekoński – Paweł Olszewski (75. Bartosz Bida), Ivan Runje, Bogdan Tiru, Bojan Nastic (65. Jakov Puljic) - Kris Twardek, Bartosz Kwiecień (75. Kamil Wojtkowski), Martin Pospisil, Fernan Lopez (65. Przemysław Mystkowski), Bartłomiej Wdowik – Maciej Bortniczuk (65. Fiodor Cernych).

źródło: PAP | red: wsz, mag

Druga żółta kartka, którą dostał Błażej Augustyn podczas meczu Jagiellonii Białystok z Piastem Gliwice była pokazana niesłusznie - uznała Komisja Ligi Ekstraklasy.

Bramkarz Jagiellonii - Xavier Dziekoński z szansą na tytuł Młodzieżowca Lutego ekstraklasy

3.03.2021, 22:14

17-letni Xavier Dziekoński z Jagiellonii Białystok nominowany jest do nagrody Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego.

Taras Romanczuk: Piast zasłużył sobie na bramkę

27.02.2021, 19:32

Piłkarze Jagiellonii Białystok przegrali 0:1 (0:0) z Piastem Gliwice w meczu ekstraklasy. Goście strzelili gola w 94. min. - autorem trafienia był Tiago Alves. Żółto-czerwoni grali przez ponad 30 minut w osłabieniu po czerwonej kartce dla Błażeja Augustyna.

Rafał Grzyb: Jestem dumny z chłopaków, że walczyli do końca

27.02.2021, 19:29

Jagiellonia Białystok przegrywa z Piastem Gliwice po golu w doliczonym czasie [zdjęcia]