Radio Białystok | Wiadomości | Białostocki sąd skazał kierowcę, który pomówił policjanta

Białostocki sąd skazał kierowcę, który pomówił policjanta

4.03.2021, 15:07, akt. 17:30

Rok więzienia w zawieszeniu, do zapłaty 10 tys. zł zadośćuczynienia i nakaz pisemnych przeprosin - taki prawomocny wyrok zapadł w czwartek (04.03) przed Sądem Okręgowym w Białymstoku wobec mężczyzny, który pomówił policjanta wydziału ruchu drogowego o przyjęcie 10 tys. zł łapówki. Sąd odwoławczy utrzymał tym samym wyrok pierwszej instancji, oddalając apelację obrońcy wnioskującego o uniewinnienie.

fot. Marta Nazarko
fot. Marta Nazarko

Rok więzienia w zawieszeniu to prawomocny wyrok ws. pomówienia białostockiego policjanta o przyjęcie łapówki - relacja Marty Nazarko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Według aktu oskarżenia, kierowca dziewięciokrotnie zeznał nieprawdę

Według aktu oskarżenia, kierowca zatrzymany do kontroli w grudniu 2012 roku, potem w sumie dziewięciokrotnie zeznał nieprawdę "co do istotnych okoliczności, w tym dotyczących czasu i miejsca przyjęcia" łapówki przez policjanta z komendy miejskiej policji w Białymstoku. Miało to być 10 tys. zł korzyści majątkowej za odstąpienie od czynności służbowej; chodziło o kontrolę drogową.

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa kierowca złożył w połowie 2013 roku, a potem kolejno aż do początku 2016 roku składał podobne zeznania jako świadek w postępowaniu karnym. Zrobił to m.in. w Prokuraturze Okręgowej w Białymstoku, policyjnym Biurze Spraw Wewnętrznych, a potem również przed białostockim sądem rejonowym.

"Fałszywie oskarżył funkcjonariusza o popełnienie czynu zabronionego (...) wiedząc, że przestępstwa nie popełniono" - taki usłyszał zarzut. W czerwcu ub. roku sąd pierwszej instancji uznał go za winnego. Skazał go na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata, nakazał również pisemne przeprosiny policjanta po uprawomocnieniu się tego orzeczenia i zapłatę na jego rzecz zadośćuczynienia.


W innym procesie policjant został prawomocnie uniewinniony

W innym procesie policjant został prawomocnie uniewinniony. Toczyło się też wobec niego postępowanie dyscyplinarne (m.in. był zawieszony w czynnościach), wskutek którego odszedł ze służby.

Utrzymując wyrok skazujący wobec kierowcy sąd okręgowy przypominał, że mężczyzna zmieniał swoje zeznania dotyczące np. tego, skąd wziął pieniądze na łapówkę; w różnych zeznaniach różniły się od siebie kwoty, które miał przy sobie, podjął z bankomatu lub pożyczył od znajomych. Sąd okręgowy - podobnie jak rejonowy - uznał za nieprawdopodobne, by kierowca tego nie pamiętał, jak zdobył rzekomo wymaganą kwotę, zwłaszcza że nie chodziło o 100 czy 200 zł.

Ważnymi dowodami były też bilingi jego rozmów telefonicznych oraz dane z logowania jego telefonu; te ostatnie nie zgadzały się z informacjami o miejscu i czasie, w którym miał rzekomo przekazać łapówkę funkcjonariuszowi. Jednocześnie sąd zwracał uwagę, że na pewno doszło do zatrzymania i kontroli, czego dowodem była dokumentacja sporządzona przez policjanta z wręczenia kierowcy 100 zł mandatu za jazdę bez zapiętych pasów oraz zapisy miejskiego monitoringu.

Nawiązując do pomówienia sędzia Dariusz Niezabitowski przyznał, że w ten sposób doszło do "zniszczenia" życia zawodowego i prywatnego policjanta. "Trudno bagatelizować zachowanie oskarżonego i mówić, że nic się nie stało. Stało się i to znalazło wyraz m.in. w rozstrzygnięciu o zasądzeniu tytułem zadośćuczynienia kwoty 10 tys. zł" - uzasadniał. Podkreślał, że takie zachowania, za jakie zapadł ten wyrok, należy "z całą stanowczością napiętnować".

Sąd przyznał, że do końca nie wiadomo, czym kierował się skazany kierowca. "To pozostanie słodką tajemnicą oskarżonego, choć należy zaznaczyć, że między wierszami, przy ostatnim rozpoznaniu sprawy, pojawił się motyw kwestii osobistych" - dodał sędzia Niezabitowski.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Nawet dwa lata więzienia grożą nietrzeźwemu kierowcy audi, który jechał mimo zabranego prawa jazdy

4.03.2021, 06:03

Wsiadł z kierownicę mimo iż zakaz prowadzenia pojazdów kończył mu się za już dwa tygodnie.


Były policjant z Sokółki skazany za wypadek drogowy, w którym zginął pieszy

18.02.2021, 16:06

4 lata więzienia i zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na zawsze - taki prawomocny wyrok zapadł w czwartek (18.02) przed Sądem Okręgowym w Białymstoku wobec byłego już policjanta z Sokółki, za śmiertelny wypadek spowodowany pod wpływem alkoholu i ucieczkę z tego miejsca bez udzielenia pomocy rannemu pieszemu.


Rozpoczął się proces policjanta oskarżonego o bezprawne użycie broni

17.02.2021, 18:03

Miał niezgodnie z przepisami użyć broni służbowej i postrzelić uciekającego mężczyznę. Policjant oskarżony o przekroczenie uprawnień stanął w środę (17.02) przed białostockim sądem.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NASXavier Dziekoński, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
18.10.2021, 23:38, akt. 19.10.2021, 00:23

Xavier Dziekoński: Szkoda tego karnego

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok