Radio Białystok | Wiadomości | Zbliża się premiera "Koziołka Matołka" w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży

Zbliża się premiera "Koziołka Matołka" w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży

autor: Adam Dąbrowski

4.03.2021, 15:53, akt. 16:04

"Koziołek Matołek" to pierwsza premiera Teatru Lalki i Aktora w Łomży, która w całości była przygotowywana już w okresie pandemii.

fot. Adam Dąbrowski
fot. Adam Dąbrowski

- Musieliśmy zmierzyć się nie tylko z pierwszym polskim komiksem i jednym z najpopularniejszych filmów animowanych, ale także z poprzednia wersją "Przygód Koziołka Matołka", którą reżyserował na naszej scenie Zdzisław Rej - mówi o  najnowszej premierze Teatru lalki i Aktora w Łomży jego dyrektor Jarosław Antoniuk.

"Koziołek Matołek" w jego adaptacji i reżyserii to pierwsza w tym roku i jednocześnie pierwsza przygotowana w całości podczas epidemii premiera łomżyńskiego teatru. Scenografię do tego przedstawienia stworzył Przemysław Karwowski,  nawiązując do realiów czasów opisywanych przez Kornela Makuszyńskiego, czyli okresu Polski przedwojennej.

- Dlatego to scenografa nie tyle barwna, co w sepii i z odtworzeniem szczegółów tamtego biednego w Polsce okresu - mówią twórcy spektaklu.

W ich ujęciu tytułowy koziołek wcale nie jest "matołkiem" - to uniwersalny młody bohater, który podróżując do utopijnego Pacanowa przeżywa przygody i nabiera doświadczeń, które kształtują jego charakter i pozwalają zrozumieć świat w sposób bardziej dojrzały.

Ilustracyjną muzykę do spektaklu skomponował Bogdan Szczepański, który przyznał, że świadomie nawiązywał do ścieżek dźwiękowych najpopularniejszych obrazów, które powstały w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.

Premierę "Koziołka Matołka" z udziałem publiczności zaplanowano w TLiA w Łomży na sobotę 6 marca na godz. 17:00. "Koziołek Matołek" grany będzie także w niedzielę, ale biletów na te najbliższe spektakle już dawno nie ma.

Jak zapewnia dyrektor Jarosław Antoniuk, sztuka dopiero wchodzi na scenę i zapewne zostanie na niej tak długo, że będą mogli ją obejrzeć wszyscy zainteresowani widzowie.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Recital "A spektakl trwa..." w Białostockim Teatrze Lalek

14.02.2021, 09:26

To okazja do przypomnienia twórczości dwóch lokalnych poetów. W niedzielę (14.02) w Białostockim Teatrze Lalek usłyszymy recital "A spektakl trwa...".


Premiera "Boeing, Boeing" w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku [zdjęcia, wideo]

18.02.2021, 09:14

„Boeing, Boeing” - farsa Marca Camolettiego to propozycja Teatru Dramatycznego na walentynki. Po kilku miesiącach lockdownu na widownię wrócą widzowie, spragnieni kontaktu ze sztuką.


Premiera "Kolejnego końca świata" w wykonaniu studentów Akademii Teatralnej w Białymstoku

30.01.2021, 09:39

To będzie pierwsza w historii Akademii Teatralnej w Białymstoku premiera online egzaminu z piosenki aktorskiej. W sobotę (30.01) zobaczymy w sieci "Kolejny koniec świata” w reżyserii Marii Żynel, w wykonaniu studentów IV roku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Szpiedzy, wielka historia i miłość


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok