Radio Białystok | Wiadomości | 12 podlaskich placówek z kontraktem z NFZ na pomoc psychologiczną dla dzieci i młodzieży

12 podlaskich placówek z kontraktem z NFZ na pomoc psychologiczną dla dzieci i młodzieży

5.03.2021, 16:42, akt. 16:45

W dwunastu placówkach środowiskowych w Podlaskiem dzieci i młodzież mogą dostać bezpłatną pomoc psychologiczną i psychoterapeutyczną - podał w piątek (05.03) w komunikacie podlaski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w Białymstoku. Będą ogłaszane kolejne konkursy. Dzieci i młodzież do 18. roku życia - wraz z rodzicami - mogą się tam zgłaszać bez skierowania.

Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży w Sokółce, fot. Marcin Gliński
Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży w Sokółce, fot. Marcin Gliński

Ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej są elementem wprowadzonego w 2020 r. przez Ministerstwo Zdrowia nowego modelu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Stanowią pierwszy poziom referencyjny, jeśli chodzi o takie świadczenia. Młodzi ludzie mogą tam dostać pomoc psychologia, psychoterapeuty, terapeutów środowiskowych. Możliwa jest terapia indywidualna, rodzinna, grupowa, wizyty domowe u pacjentów. Dzieci i młodzież dostają wsparcie w swoich środowiskach, w domu i w szkole. Obecnie z powodu pandemii pomoc świadczona jest zdalnie.

NFZ dodaje, że docelowo drugi poziom opieki (na poziomie powiatów) mają stanowić centra zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży, których podstawą jest poradnia zdrowia psychicznego i oddział dzienny psychiatryczny, rehabilitacyjny. Trzeci poziom usług to wojewódzki ośrodek wysokospecjalistycznej opieki całodobowej z poradnią, izbą przyjęć, szpitalnym oddziałem psychiatrycznym.

"Założeniem nowego systemu ochrony zdrowia psychicznego najmłodszych jest to, by dzieci i młodzież były w pierwszej kolejności diagnozowane jak najbliżej miejsca zamieszkania - w środowisku, w którym funkcjonują na co dzień. A więc w środowisku dziecka mają być dostępni specjaliści zapewniający efektywną opiekę: psycholog, psychoterapeuta, terapeuta środowiskowy" - przypomina NFZ.

NFZ poinformował, że placówki środowiskowe powstały w Suwałkach, Augustowie, Białymstoku, Sokółce, Bielsku Podlaskim, Grajewie, Łomży, Kolnie, Sejnach. W niektórych z tych miast jest ich po kilka. Planowanych jest kolejnych siedem konkursów na takie świadczenia właśnie na pierwszym poziomie referencyjnym opieki. Ten poziom ma służyć temu, aby potrzebujący dostawali pomoc jak najwcześniej i młodzi ludzie nie musieli trafić do szpitala.

Podlaski NFZ podał, że w grudniu 2020 r. i styczniu 2021 r. w Podlaskiem z pomocy w ośrodkach środowiskowych opieki psychologicznej skorzystało ponad 180 osób.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Dzieci będą mogły skorzystać z pomocy psychologów w ramach programu "Pajacyk"

28.02.2021, 12:08

Dzieci będą korzystać nie tylko z dożywiania, ale i wsparcia psychologów. Polska Akcja Humanitarna rozszerza swój najbardziej znany program "Pajacyk".


Beata Pogorzelska

25.02.2021, 08:30

W czasie nauki zdalnej zdecydowanie pogorszyła się kondycja psychiczna młodzieży. "Ważne jest, żeby rodzice i nauczyciele, mimo zabiegania, spróbowali zauważyć, czy coś się dzieje z dzieckiem, i zareagowali odpowiednio wcześnie".


"Zauważ mnie, bo zniknę" - apelują nastolatkowie - z powodu pandemii zamknięci w domach

19.02.2021, 11:57

Zaburzenia snu, rozdrażnienie, nastroje depresyjne - z takimi problemami boryka się teraz młodzież. Z ostatnich badań Fundacji Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii z Poznania wynika, że w czasie nauki zdalnej kondycja psychiczna uczniów zdecydowanie się pogorszyła.


W Suwałkach otwarto ośrodek środowiskowej opieki dla dzieci i młodzieży

11.02.2021, 12:44

W Suwałkach otwarto Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok