Radio Białystok | Wiadomości | 8 marca obchodzimy Dzień Kobiet

8 marca obchodzimy Dzień Kobiet

autor: Iza Serafin, Olga Gordiejew

8.03.2021, 07:30, akt. 08:41

To święto w kalendarzu jest tylko raz, chociaż wielu uważa, że powinno trwać cały rok - Dzień Kobiet.

Cheberkus - stock.adobe.com
Cheberkus - stock.adobe.com

Białostoczanie o Dniu Kobiet - relacja Wojciecha Szubzdy

Dzień Kobiet po roku w pandemii - relacja Olgi Gordiejew

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Z okazji ich święta zapytaliśmy panie jak zmieniła je rzeczywistość pandemii. Czy covidowy rok, który za nami był czasem większych wyzwań? Czy zmienił kobiety, a może pomógł dostrzec w sobie coś nowego?

Dzień Kobiet obchodzimy od 1910 roku. W latach 70. w Polsce najczęstszym podarunkiem kwiatowym były goździki, współcześnie są to tulipany.


Obraz Polek w badaniach

Polemizują w mediach społecznościowych, prowadząc blogi lub manifestując na ulicach - w ten sposób Polki walczą ze stereotypami. Tak twierdzi prawie 80 proc. ankietowanych kobiet.
Jaki obraz Polki wyłania się z tych badań tłumaczy Aleksandra Bromblik z serwis Prezentmarzeń, który przeprowadził sondaż tuż przed Dniem Kobiet.


To Polka aktywna, trochę zmęczona, trochę potrzebująca pomocy, ale nielubiąca stereotypów. Największa grupa - 24 proc. badanych jako najbardziej irytujący stereotyp dla współczesnej kobiety wybrała ten, że Polka jest kurą domową. Niewiele mniej, bo 23 proc. zebrała baba za kierownicą, czyli gorszy kierowca. Natomiast 22 proc. ankietowanych wskazało stereotyp, że kobiety są emocjonalne, a mężczyźni racjonalni. Z jednej strony nie lubimy być uważane za gorsze od mężczyzn, a z drugiej strony nie lubimy stereotypów typowo kobiecych - mówi Aleksandra Bromblik.


Aleksandra Bromblik dodaje, że uczestniczki badań zwracały uwagę na to, że są zapracowane, zmęczone i potrzebują więcej czasu dla siebie.


36 proc. ankietowanych stwierdziło, że kobiety najbardziej chciałyby zadbania o swoje prawa i potrzeby - jesteśmy zmęczone, mamy już dość. 23 proc. uważa, że współczesne kobiety chciałyby wygospodarować więcej czasu dla siebie. Jesteśmy zapracowane, wiele z nas pracuje z domu i przez to ten balans między życiem prywatnym a zawodowym bardzo się rozmywa. Zresztą 21 proc. wybrało dokładnie taką odpowiedź. Potrzebujemy znalezienia równowagi między pracą a życiem prywatnym - dodaje Aleksandra Bromblik.


A Dzień Kobiet najchętniej spędziłyby w spa albo skorzystały z masażu relaksacyjnego - takie są pragnienia ponad 40 proc. ankietowanych kobiet.| red: bsd

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Warsztaty "Ziołowe receptury" w białostockim Muzeum Wojska

7.03.2021, 16:45

To okazja by poznać albo przypomnieć sobie znaczenie i skuteczne działanie roślin, które rosną wokół nas, które możemy znaleźć w swoich ogrodach i lasach.


"Miłość i życie kobiety" - koncert Małgorzaty Trojanowskiej w Studiu Rembrandt PRB [zdjęcia, wideo]

7.03.2021, 07:16

To muzyczny prezent dla słuchaczek Polskiego Radia Białystok. W niedzielę wieczorem (7.03) na naszej antenie odbył się koncert live z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet.


O kobietach… dla kobiet… na Dzień Kobiet!

3.03.2021, 07:01

Czyli muzyczny konkurs na Dzień Kobiet w Polskim Radiu Białystok. Tym razem Świerkowa 1 zaprasza do zabawy śpiewającej! Zadanie jest proste: uważnie słuchać radia 8 marca, dzwonić do studia i dośpiewać tekst prezentowanej piosenki. Do wygrania mamy atrakcyjne zestawy nagród.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Szpiedzy, wielka historia i miłość


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok