Radio Białystok | Wiadomości | Mniejszość litewska w Polsce obchodzi 31. rocznicę odzyskania niepodległości Litwy

Mniejszość litewska w Polsce obchodzi 31. rocznicę odzyskania niepodległości Litwy

11.03.2021, 17:05, akt. 17:14

Litwini z Puńska i Sejn obchodzą w czwartek 31. rocznicę odzyskania przez Litwę niepodległości. Przedstawiciele mniejszości spotkali się przed pomnikiem we wsi Kompocie, upamiętniającym 11 marca, czyli dzień uchwalenia przez Litwinów deklaracji o niepodległości kraju.

Savvapanf Photo ©, Fotolia.com
Savvapanf Photo ©, Fotolia.com


Przed pomnikiem zebrali się samorządowcy, działacze społeczni i nauczyciele, by złożyć tam kwiaty. Pomnik to ogromny głaz narzutowy, wydobyty z ziemi i ustawiony przy trasie Puńsk-Poluńce. To prawdopodobnie jedyny na świecie obelisk upamiętniający 11 marca 1990 roku. Na kamieniu wyryto napis: "Z okazji reaktywowania niepodległości Litwy - 1990.03.11".

Co roku jesteśmy w tym miejscu, żeby przypomnieć wydarzenia z przed ponad trzydziestu lat. To święto ważne dla wszystkich Litwinów na całym świecie

- powiedział wójt gminy Puńsk Witold Liszkowski.

Mniejszość litewska w tym roku nie spotkała się w Domu Kultury Litewskiej w Puńsku, gdzie co roku uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Puńsku im. 11 Marca organizowali koncert z okazji obchodów niepodległości Litwy.

W tym roku z wiadomych przyczyn przenieśliśmy się do internetu. Nagraliśmy film z koncertu z pozdrowieniami dla wszystkich, który wieczorem będzie można obejrzeć na stronie punskas.pl

- powiedział dyrektor liceum Alvydas Nevulis.

Liceum w Puńsku od 1992 roku nosi imię "11 Marca". W liceum znajduje się jedna z kopii deklaracji niepodległości Litwy, podpisana przez wszystkich ówczesnych litewskich posłów. To jedyna taka szkoła średnia w Polsce. Wszystkie zajęcia są tam prowadzone po litewsku.

Litwini są jedną z najmniej licznych mniejszości w Polsce. Według szacunków kilka tysięcy osób pochodzenia litewskiego mieszka głównie w gminach Puńsk i Sejny w województwie podlaskim.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Litwini z Puńska obchodzą Dzień Obrońców Wolności - 30. rocznica tragicznych wydarzeń w Wilnie

13.01.2021, 12:09

Litwini z Puńska pamiętają tragiczne wydarzenia pod wieżą telewizyjną w Wilnie w 1991 r. W środę (13.01) w gminie Puńsk odbyła się niewielka uroczystość związana z 30. rocznicą tamtych wydarzeń.


Jak żyje mniejszość litewska?

29.09.2020, 14:15

Dziś w Puńsku wójt Witold Liszkowski gościł Patryka Panasiuka, prezesa fundacji Hagia Marina. Chociaż wizyta miała charakter bardziej poznawczy, mówił nam wójt, to mieliśmy dobrą okazję, by pokazać naszą gminę jak z najlepszej strony.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustów


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok