Radio Białystok | Wiadomości | Zarzuty dla kierowcy cysterny za wypadek na przejeździe kolejowo-drogowym pod Grajewem

Zarzuty dla kierowcy cysterny za wypadek na przejeździe kolejowo-drogowym pod Grajewem

15.03.2021, 10:10, akt. 10:16

Zarzut związany z doprowadzeniem do katastrofy w ruchu kolejowym postawiła Prokuratura Rejonowa w Grajewie kierowcy cysterny na mleko, który 3 lutego na przejeździe kolejowo-drogowym w Koszarówce pod Grajewem wjechał wprost pod nadjeżdżający pociąg PKP Intercity. W wypadku ranny został maszynista.

Fot. Paweł Wądołowski
Fot. Paweł Wądołowski

Według kodeksu karnego, kto "sprowadza katastrofę w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym zagrażającą życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach", podlega karze od roku do 10 lat więzienia.


- Podejrzany przyznał się, ale nie jest w stanie powiedzieć, jak do tego doszło" - poinformował w poniedziałek (15.03) szef grajewskiej prokuratury Bogusław Dereszewski.


Wobec kierowcy śledczy zastosowali tzw. wolnościowe środki zapobiegawcze - zakaz opuszczania kraju oraz zakaz prowadzenia działalności gospodarczej związanej z transportem ludzi i mienia. Zatrzymano mu również prawo jazdy, na co podejrzany złożył zażalenie.Postępowanie przygotowawcze trwa, prokuratura czeka m.in. na zapisy monitoringu z lokomotywy pociągu PKP Intercity relacji Gdynia Główna-Białystok. Swoje postępowanie prowadzi również komisja badania wypadków kolejowych; śledczy będą chcieli też jej ustalenia włączyć do śledztwa.

Do wypadku doszło wczesnym popołudniem 3 lutego. Według informacji podawanych przez spółkę PKP PLK, na przejeździe działała wtedy sygnalizacja świetlna, a samochód wjechał na tory mimo czerwonych świateł oznaczających zakaz wjazdu.

Pociągiem podróżowało ok. 40 osób. W wypadku ranny został maszynista; jak podawała policja - zarówno on, jak i kierowca ciężarówki byli trzeźwi.

Oprócz wykolejenia lokomotywy, uszkodzone zostały trzy słupy sieci trakcyjnej i tory; przerwa w ruchu pociągów trwała półtorej doby. Naprawiana była sieć trakcyjna i uszkodzone tory. Pracowały tam dwa pociągi sieciowe, dwa pociągi ratownictwa technicznego i specjalny dźwig kolejowy.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Trwa śledztwo po wypadku na przejeździe kolejowym w Koszarówce

8.02.2021, 15:31

Prokuratura Rejonowa w Grajewie wszczęła w poniedziałek (08.02) śledztwo związane z wypadkiem na przejeździe kolejowym w Koszarówce, gdzie kilka dni temu kierowca cysterny na mleko wjechał wprost pod nadjeżdżający pociąg PKP Intercity. W wypadku ranny został maszynista.


Po wypadku pod Grajewem pociągi jeżdżą już trasą Białystok-Ełk

5.02.2021, 08:26

Odblokowana jest linia kolejowa Białystok-Ełk. Pasażerowie nie muszą już korzystać z zastępczej komunikacji autobusowej.


Zderzenie pociągu z cysterną w Koszarówce - sprawą zajęła się grajewska prokuratura

4.02.2021, 15:13

Grajewska prokuratura zajęła się sprawą środowego (03.02) zderzenia pociągu osobowego z cysterną przewożącą mleko.


Pociąg pasażerski zderzył się z cysterną pod Grajewem [zdjęcia, wideo]

3.02.2021, 14:43

Zderzenie na niestrzeżonym przejeździe kolejowo-drogowym w Koszarówce koło Grajewa. Samochód ciężarowy przewożący mleko wjechał pod pociąg PKP InterCity relacji Gdynia - Białystok.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok