Radio Białystok | Wiadomości | Nadleśnictwa przygotowują się do ochrony przeciwpożarowej - pomaga im sztuczna inteligencja

Nadleśnictwa przygotowują się do ochrony przeciwpożarowej - pomaga im sztuczna inteligencja

autor: Marcin Gliński

20.03.2021, 07:37, akt. 07:52

Zbliża się wiosna, a w tym czasie często dochodzi do pożarów lasów. W marcu podlaskie nadleśnictwa przygotowują się do ochrony przeciwpożarowej.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
W marcu podlaskie nadleśnictwa przygotowują się do ochrony przeciwpożarowej - relacja Marcina Glińskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W kwietniu jest największe zagrożenie pożarowe

Tradycyjnie 15 marca rozpoczyna się sezon akcji bezpośredniej w ochronie przeciwpożarowej lasu. W tym roku, kiedy mamy do czynienia z dłuższym zaleganiem pokrywy śnieżnej, ten czas się przesuwa. Więc bardziej pod koniec marca zaczniemy działać. Kwiecień jest okresem takim, kiedy jest największe niebezpieczeństwo pożaru. Mamy do czynienia wtedy z dużą ilością zalegających w runie leśnym suchych liści, traw. Kiedy jest sucho, zdarzają się wysokie temperatury i więcej ludzi chodzi do lasu, powstaje duże zagrożenie pożarowe. W zeszłym roku połowa pożarów, która wybuchła na terenie regionalnej dyrekcji, to były pożary w kwietniu 

- mówi Adam Pawłowski z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Automatyczny system wykrywania pożaru

Kiedyś wykrywaniem pożarów zajmowali się tylko leśnicy - ale dziś z pomocą przychodzi m.in. sztuczna inteligencja.

Jeszcze do niedawna na dostrzegalniach pracowali ludzie, na wieżach była obsługa. W tej chwili mamy kamery. W 30 procentach nadleśnictw mamy zainstalowany system automatycznego wykrywania pożaru - Smoke Detection. Ten system jest tak skalibrowany, żeby jak najszybciej wykryć pożar

 - dodaje Adam Pawłowski.

Twórcą systemu jest białostocka firma SmokeD.

Oprogramowanie SmokeD to zaawansowana technologia zaprojektowana do znajdowania dymu na zdjęciach z kamer. Zadanie dla systemu jest bardzo proste - jak najwcześniej wykryć dym na zdjęciu, zgłosić to użytkownikowi tak, żeby on mógł podejmować decyzje, co dalej zrobić. Teraz udostępniliśmy naszym użytkownikom oprogramowanie, które pracuje podobnie jak kamera na maszcie, ale tym razem na dronie. Można drona, zamiast masztu wypuścić w powietrze i ten dron działa sprawniej. Nasz system bardzo mocno skupia się na wykrywaniu dymu, płomieni 

- mówi prezes firmy SmokeD Artur Matuszczak.

W Podlaskiem system SmokeD działa w kilku rejonach - m.in. w nadleśnictwach Hajnówka, Bielsk, Knyszyn czy Nowogród. Między innymi dzięki technologii, ale też czujności leśniczych, w ubiegłym roku na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych ugaszono ponad 70 pożarów.


| red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Las Solnicki czy lotnisko Krywlany - co ważniejsze?

18.03.2021, 11:47

Sprawa Krywlan wraca po raz kolejny – także na antenę Polskiego Radia Białystok – a to za sprawą planowanej wycinki drzew w pobliskim Lesie Solnickim.


Łomżyńskie Morsy zorganizowały akcję zbierania śmieci w Lasku Jednaczewskim

14.03.2021, 14:58

Tym razem nie kąpią się w lodowatej wodzie, a sprzątają. Członkowie klubu Łomżyńskie Morsy zorganizowali akcję zbierania śmieci w Lasku Jednaczewskim.


Biebrzański PN nie będzie skarżył decyzji o umorzeniu śledztwa ws. pożaru z 2020 roku

5.01.2021, 19:50

Biebrzański Park Narodowy nie będzie skarżył decyzji prokuratury o umorzeniu śledztwa w sprawie ogromnego pożaru, który w tym parku miał miejsce w kwietniu 2020 roku - poinformował dyrektor BPN Artur Wiatr po zapoznaniu się z uzasadnieniem postanowienia śledczych.


Umorzono śledztwo ws. pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym

4.01.2021, 11:50

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku umorzyła śledztwo dotyczące okoliczności pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym, który w kwietniu ub. roku objął ponad 5 tys. hektarów terenów chronionych. Postępowanie umorzono, bo nie udało się ustalić sprawców podpalenia.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

Gala XX edycji Podlaskiej Marki, fot. Sylwia Krassowska
REGION
24.05.2024, 07:34, akt. 25.05.2024, 13:18

Finał Podlaskiej Marki już za nami [zdjęcia]źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok