Radio Białystok | Wiadomości | Zepsute egzotyczne owoce ktoś wyrzucił do Puszczy Knyszyńskiej - to zagrożenie dla zwierząt

Zepsute egzotyczne owoce ktoś wyrzucił do Puszczy Knyszyńskiej - to zagrożenie dla zwierząt

autor: Marcelina Markowska

23.03.2021, 16:26, akt. 16:50

Zepsute banany, pomarańcze i cytryny. Między innymi takie owoce znalazł jeden z naszych Słuchaczy na leśnej polanie w Puszczy Knyszyńskiej. Takie odpady mogą być zagrożeniem przede wszystkim dla zwierząt.

Fot. Słuchacz PRB
Fot. Słuchacz PRB


0:00
0:00
Zepsute egzotyczne owoce ktoś wyrzucił do Puszczy Knyszyńskiej - to zagrożenie dla zwierząt - relacja Marceliny Markowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Owoce były rozsypane niedaleko ambony myśliwskiej.


- Było tego mnóstwo przede wszystkim owoce egzotyczne: banany, pomarańcze, spleśniałe cytryny. Zrobiłem zdjęcia, żeby mieć jakiś dowód. Byłem bardzo zaskoczony, że coś takiego można znaleźć na polanie. Dodatkowo w pobliżu ambony myśliwskiej - dodaje świadek zdarzenia.


Łowczy Okręgowy Dariusz Krasowski z Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Białymstoku uważa, że nie zrobił tego żaden myśliwy.


- Ambona, która jest pokazana na zdjęciu jest ustawiona do boku, także na pewno nie zrobił tego myśliwy. Jeżeli myśliwy cokolwiek miałby nęcić, to wykładałby karmę na przeciwko okienka, w którym można obserwować zwierzynę. Z informacji, które uzyskałem jest prawdopodobieństwo, że w tej okolicy mieszka osoba, która handluje owocami i warzywami i po prostu wyrzuca odpady do lasu - uważa Dariusz Krasowski.


Rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Jarosław Krawczyk zaznacza, że polana na której zostawiono owoce, nie należy do Skarbu Państwa.


- Teoretycznie nie mamy uprawnień do tego, żeby pojechać w to miejsce i przeprowadzić dochodzenie - mówi Jarosław Krawczyk.


Jeżeli jakieś zwierzę zje te owoce, może to być dla niego bardzo szkodliwe - mówi prof. Mirosław Radkiewicz z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.


- Wszelkie obce, egzotyczne pokarmy są dla zwierzyny potencjalnie bardzo szkodliwe. Dodatkowo jeżeli są zepsute mogą zawierać alfatoksyny. Uszkadzają one mózg, wątrobę, naczynia krwionośne. Jeżeli zwierzę to zje, może to być dla niego bardzo szkodliwe - mówi prof. Mirosław Radkiewicz.


Za wyrzucanie śmieci do lasu grozi mandat w wysokości 500 zł. Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce podnieść kary dziesięciokrotnie - do 5 tys. złotych. W niektórych przypadkach osobom łamiącym przepisy ma grozić nawet więzienie.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Jest skarga leśników do WSA ws. wycinki Lasu Solnickiego

22.03.2021, 15:55

Jest skarga leśników do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego ws. wycinki Lasu Solnickiego w pobliżu lotniska Krywlany.


Na obrzeżach Puszczy Knyszyńskiej znaleziono ciało samicy wilka

12.03.2021, 14:51

Podlascy policjanci wyjaśniają okoliczności śmierci wilka znalezionego na obrzeżach Puszczy Knyszyńskiej w gminie Janów. Ciało samicy leżało w kompleksie leśnym między miejscowościami Lebiedzin i Kumiałka na terenie nadleśnictwa Czarna Białostocka.


"Przewodnik po województwie białostockim" z 1937 roku

6.03.2021, 14:33

Województwo dziś podlaskie to niezwykły turystycznie rejon. Okazuje się, że wiedziano już o tym blisko 100 lat temu, kiedy na ówczesną wtedy Białostocczyznę zawitał znany przewodnik Mieczysław Orłowicz.


Leśnicy przestrzegają przed nieetycznym zbieraniem poroża

23.02.2021, 19:22

W ten sposób chcą zapobiec m.in. płoszeniu zwierząt. Strażnicy leśni w całym kraju rozpoczęli akcję "Wieniec".


Podlascy leśnicy i myśliwi pomagają leśnym zwierzętom

7.02.2021, 14:45

To wspólna akcja leśników i myśliwych, której celem jest pomoc zwierzynie leśnej w tych trudnych warunkach. W niedzielę (07.02) w Nadleśnictwie Waliły odśnieżali dojazdy do ostoi, uzupełniali karmę i stawiali nowe paśniki.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Biebrzański Bieg Łosia w Goniądzu, fot. Paweł Wądołowski
REGION
16.06.2024, 08:43, akt. 08:47

W Goniądzu odbędzie się Bieg Łosia

Konkurs "Zagraj z nami"
14.06.2024, 07:01, akt. 15.06.2024, 07:04

Zagraj z nami! Trwa piłkarski konkurs na naszej antenieźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok