Radio Białystok | Wiadomości | W areszcie w Mińsku rozpoczęły się przesłuchania Andżeliki Borys

W areszcie w Mińsku rozpoczęły się przesłuchania Andżeliki Borys

26.03.2021, 10:14, akt. 28.03.2021, 21:05

Andżelika Borys została przewieziona do aresztu w Mińsku, gdzie rozpoczęły się jej przesłuchania - tak wynika z ustaleń korespondenta Polskiego Radia na Białorusi.

stock.adobe.com
stock.adobe.com

Prezes Związku Polaków na Białorusi została zatrzymana we wtorek (23.03) i początkowo skazana na 15 dni aresztu za organizację święta Kaziuki. Jednak we czwartek (25.03) białoruska Prokuratura Generalna poinformowała o wszczęciu sprawy karnej wobec Andżeliki Borys i innych osób w sprawie rzekomego podżegania do nienawiści na tle religijnym i narodowościowym. Chodzi o upamiętnianie żołnierzy wyklętych przez polską mniejszość.

We czwartek służby przeszukały centralną siedzibę Związku Polaków w Grodnie i mieszkania kilku polskich działaczy. Zatrzymano i przewieziono do Mińska Andrzeja Poczobuta z Grodna, Irenę Biernacką z Lidy i Marię Tiszkowską z Wołkowyska.

Z informacji uzyskanych przez Polskie Radio wynika, że we czwartek do Mińska została też przewieziona Andżelika Borys. Przesłuchania zatrzymanych Polaków już się rozpoczęły. Sprawę śledzą - na ile jest to możliwe - polscy dyplomaci z Mińska i Grodna.

źródło: IAR | red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Premier Mateusz Morawiecki i szef unijnej dyplomacji biorą w obronę Polaków na Białorusi

25.03.2021, 16:26

Temat represjonowanych Polaków został podjęty przez premiera RP Mateusza Morawieckiego na trwającym wideoszczycie Rady Europejskiej. Szef polskiego rządu zwrócił uwagę na brutalne postępowanie białoruskich władz wobec niewinnych ludzi.


Sprawa karna wobec Andżeliki Borys i rewizje w siedzibie ZPB i u działaczy

25.03.2021, 09:10

O wszczęciu postępowania karnego wobec prezes Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys poinformowała prokuratura generalna Białorusi. W siedzibie ZPB w Grodnie oraz w mieszkaniach działaczy trwają przeszukania.


Członek zarządu Związku Polaków na Białorusi Andrzej Poczobut zatrzymany w Grodnie

25.03.2021, 07:53

W czwartek (25.03) nad ranem został zatrzymany w Grodnie członek zarządu Związku Polaków na Białorusi Andrzej Poczobut. Człowiek prawy i pryncypialny, od lat walczący o prawa Polaków na Białorusi, wielokrotnie represjonowany przez reżim Łukaszenki - poinformował na Twitterze szef KPRM Michał Dworczyk.


Andżelika Borys skazana na 15 dni w areszcie

24.03.2021, 12:31

Zatrzymana we wtorek (23.03) prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys została skazana na 15 dni aresztu - napisał na Twitterze działacz mniejszości polskiej na Białorusi Andrzej Poczobut.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok