Radio Białystok | Wiadomości | Radni przyjęli stanowisko, w którym sprzeciwiają się represjom wobec Polaków na Białorusi

Radni przyjęli stanowisko, w którym sprzeciwiają się represjom wobec Polaków na Białorusi

29.03.2021, 11:19, akt. 11:43

Radni Białegostoku przyjęli jednogłośnie stanowisko, w którym wyrazili zdecydowany sprzeciw wobec "brutalnej kampanii prześladowań mniejszości polskiej na Białorusi".

Pikieta przed białoruskim konsulatem w Białymstoku z okazji Dnia Woli, fot. Sylwia Krassowska
Pikieta przed białoruskim konsulatem w Białymstoku z okazji Dnia Woli, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Stanowisko białostockich radnych przeciwko represjom wobec Polaków na Białorusi - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Prezydent miasta poinformował także, że od wyborów prezydenckich w tym kraju nieformalnie zawiesił współpracę z miastem Grodno.

Radni przyjęli stanowisko w związku z zatrzymaniami Polaków

Przyjęte w poniedziałek (29.03) stanowisko białostockich radnych ma związek z zatrzymaniami przez białoruską milicję i postępowaniami karnymi wobec działaczy Związku Polaków na Białorusi, w tym wobec prezes ZPB Andżeliki Borys.

Rada Miasta Białystok podkreśliła, że jedynym celem Związku Polaków na Białorusi jest prowadzenie działalności kulturalnej i edukacyjnej oraz pielęgnowanie tradycji narodowych. 


Nigdy nie pogodzimy się z tym, że nasi rodacy z sąsiedniego Grodna, Brześcia, Lidy czy Wołkowyska doznają prześladowań tylko dlatego, że są Polakami - podkreślono w stanowisku. 


Rada wyraziła też "głęboką solidarność z - bezprawnie aresztowanymi pod fałszywymi zarzutami - rodakami z Białorusi".


Solidaryzujemy się też ze wszystkimi obywatelami Białorusi, którzy cierpią dziś prześladowania z powodu walki o wolność i demokrację w swoim kraju. Apelujemy o natychmiastowe uwolnienie wszystkich uwięzionych i zaprzestanie represji - czytamy w stanowisku.


Radni opowiedzieli się za zawieszeniem współpracy z Grodnem

Radni opowiedzieli się też za zawieszeniem oficjalnej współpracy z władzami Grodna, które jest od lat miastem partnerskim Białegostoku. "Zawieszenie to powinno obowiązywać do czasu uwolnienia polskich działaczy oraz zakończenia represji wobec organizacji i szkół polskich na Białorusi" - podkreślono.


Bez wątpienia reżim Aleksandra Łukaszenki przekroczył już kolejną granicę, uderzył w mniejszość narodową. Tak naprawdę, w poszukiwaniu wroga wewnętrznego rozpętał kampanię represji wobec działaczy ZPB - mówiła, prezentując projekt stanowiska, radna Koalicji Obywatelskiej Jowita Chudzik. 


Jowita Chudzik podkreśliła, że efekty pracy Związku wielokrotnie można było zobaczyć w Białymstoku.

Radny PiS Piotr Jankowski, zawodowo związany z działającym w mieście Białoruskim Centrum Informacyjnym, zgłosił pomysł utworzenia funduszu, czy zespołu w magistracie, który mógłby udzielać pomocy Białorusinom opuszczającym swój kraj.


Miasto Białystok staje się centrum uchodźców politycznych z Białorusi, każdego tygodnia zjeżdża do nas co najmniej kilka rodzin. One mają naprawdę duże problemy z adaptacją i organizacją życia. Białystok ma możliwość zaistnienia na mapie Polski jako miasto, które rzeczywiście będzie w tej sytuacji takim szczególnym ośrodkiem wspierającym. Pora powiedzieć "stop". Są mordowani ludzie na ulicach, wyciągani ze swoich domów, szykanowani. Dyktatorowi, którego nazywam teraz mordercą, trzeba powiedzieć "nie" i po prostu "stop" - dodał radny.


Miasto wspiera inicjatywy pomocy instytucjonalnej

W odpowiedzi zastępca prezydenta miasta Rafał Rudnicki zauważył, że polityka zagraniczna to domena rządu, również kwestie dotyczące pomocy instytucjonalnej. "My jako miasto możemy wspierać różne inicjatywy, działania w tym zakresie" - zaznaczył. Wskazał na dofinansowanie koncertu, który kilka dni temu odbył się w mieście z okazji Dnia Woli, czyli rocznicy proklamowania niezależnej Białoruskiej Republiki Ludowej.

Stanowisko radnych poparł też prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Poinformował, że nieformalnie zawiesił współpracę z miastem Grodno. 


Nie wyobrażam sobie, aby można było legitymizować kogokolwiek, kto reprezentuje tamtejsze władze po tak perfidnym sfałszowaniu wyborów - podkreślił Tadeusz Truskolaski.


"Nie mówmy o samorządzie grodzieńskim, bo tak naprawdę to nie jest żaden samorząd, to jest tylko jakaś agenda gubernatora. Dopóki będzie uzurpator miał władzę, ja nie będę współpracował z władzami Grodna" - dodał prezydent.

źródło: PAP | red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białoruś: rozpoczynają się przesłuchania zatrzymanych liderów polskiej mniejszości

29.03.2021, 08:54

W Mińsku w obecności adwokatów w poniedziałek (29.03) powinny rozpocząć się przesłuchania liderów polskiej mniejszości na Białorusi.


Sankcje międzynarodowe wobec białoruskiego reżimu są zbyt łagodne - twierdzą eksperci

28.03.2021, 16:56

Dotychczasowe sankcje międzynarodowe wobec działań białoruskiego reżimu są zbyt łagodne. Tak uważa zastępca dyrektora Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciech Konończuk.


W areszcie w Mińsku rozpoczęły się przesłuchania Andżeliki Borys

26.03.2021, 10:14

Andżelika Borys została przewieziona do aresztu w Mińsku, gdzie rozpoczęły się jej przesłuchania - tak wynika z ustaleń korespondenta Polskiego Radia na Białorusi.


Premier Mateusz Morawiecki i szef unijnej dyplomacji biorą w obronę Polaków na Białorusi

25.03.2021, 16:26

Temat represjonowanych Polaków został podjęty przez premiera RP Mateusza Morawieckiego na trwającym wideoszczycie Rady Europejskiej. Szef polskiego rządu zwrócił uwagę na brutalne postępowanie białoruskich władz wobec niewinnych ludzi.


Sprawa karna wobec Andżeliki Borys i rewizje w siedzibie ZPB i u działaczy

25.03.2021, 09:10

O wszczęciu postępowania karnego wobec prezes Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys poinformowała prokuratura generalna Białorusi. W siedzibie ZPB w Grodnie oraz w mieszkaniach działaczy trwają przeszukania.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


fot. Renata Reda
REGION
29.02.2024, 20:33, akt. 1.03.2024, 07:55

Gmina Perlejewo ma nowy herb


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok