Radio Białystok | Wiadomości | Rada Miasta za budową drogi ekspresowej Białystok-Augustów

Rada Miasta za budową drogi ekspresowej Białystok-Augustów

29.03.2021, 17:10, akt. 17:34

Za budową drogi ekspresowej na odcinku Białystok-Augustów na bazie obecnej drogi krajowej nr 8 opowiedzieli się w poniedziałek (29.03) białostoccy radni. Rada Miasta przyjęła stanowisko w tej sprawie skierowane do premiera i ministra infrastruktury.

fotolia.com
fotolia.com

Radni poparli w ten sposób stanowisko przyjęte w połowie marca przez Podlaski Zespół Parlamentarny w sprawie uzupełnienia sieci dróg ekspresowych w Podlaskiem właśnie o odcinek Białystok-Augustów.

Radni podnoszą, że rząd powinien uwzględnić w swoich planach budowę drogi ekspresowej Białystok-Augustów "w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności i spójności sieci dróg szybkiego ruchu" w kraju i regionie.

Tak jak parlamentarzyści - argumentują to tym, że trasa Białystok-Augustów to najkrótsze połączenie budowanej w regionie trasy S19 Via Carpatia z drogą S8 Warszawa-Białystok, miasta Białystok, aglomeracji białostockiej z krajami nadbałtyckimi oraz Białegostoku z Augustowem jako ważnym ośrodkiem turystycznym oraz z Suwałkami - drugim co do wielkości miastem w regionie.

Przedstawiający stanowisko przewodniczący Rady Miasta Łukasz Prokorym (KO) powiedział, że ruch na drodze Białystok-Augustów jest duży, korzysta z niej wiele osób, a GDDKiA podała, że np. w lipcu 2020 r było to ponad 14,6 tys. pojazdów na dobę, z czego "znaczna" część to ciężarówki.

Łukasz Prokorym powiedział, że klub Koalicji Obywatelskiej podjął inicjatywę stanowiska ws. drogi ekspresowej Białystok-Augustów "będąc pod ogromnym wrażeniem jedności" jaką w tej sprawie wyrazili podlascy parlamentarzyści różnych opcji politycznych. Przypomniał też, że stanowiska popierające przyjęły wszystkie gminy, które mają tę drogę na swoim terenie.

Dyskusja o budowie drogi ekspresowej Białystok-Augustów pojawiła się w ramach prac nad planowanym odcinkiem drogi ekspresowej S16 - Knyszyn-Ełk jako elementu szlaku Via Carpatia. Prowadzi je Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku. Brane pod uwagę są warianty albo na bazie dk 65 Białystok-Ełk, a także wariant dodatkowy na bazie dk 8 Białystok-Augustów (przez Sztabin). Swój wariant proponowali także ekolodzy, którzy nie zgadzają się na budowę ekspresówki na bazie dk 65, bo przecinałaby Biebrzański PN.

Rzecznik białostockiej GDDKiA Rafał Malinowski poinformował w poniedziałek, że zakończone są prace nad dokumentacją wariantu na bazie dk 65 w ramach prac nad Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowym. Do listopada 2021 r. ma być gotowa taka sama dokumentacja dla wariantu na bazie dk 8 Białystok-Augustów (trwa inwentaryzacja przyrodnicza). Malinowski dodał, że wiosną 2020 r. oba te warianty mają być porównane. Wcześniej, w drugiej połowie 2021 r. planowane są jeszcze konsultacje społeczne wariantu na bazie dk 8, bo konsultacje wariantu na dk 65 miały miejsce już wcześniej.

Warianty w oparciu o dk 65 wzbudziły największy sprzeciw organizacji ekologicznych w ramach zakończonych w grudniu 2020r. konsultacji społecznych w tej sprawie. Droga miałaby bowiem przebiegać przez Biebrzański Park Narodowy oraz obszary objęte innymi formami ochrony przyrody w sąsiedztwie parku. Właśnie w toku tych konsultacji pojawił się dodatkowy wariant w oparciu o dk8 Białystok-Augustów, gdzie w rejonie Sztabina droga w najmniejszym stopniu miałaby przecinać Biebrzański PN. Ekolodzy przedstawiali także swój wariant, omijający zupełnie Biebrzański PN.

W lutym 2021 r. kilkanaście organizacji ekologicznych wystosowało petycję do ministrów infrastruktury, klimatu i środowiska, finansów i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, w której domaga się wypracowania nowego wariantu przebiegu S16 przez Mazury i Biebrzański PN oraz przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla tej inwestycji.

Podlaski Zespół Parlamentarny jednocześnie opowiadał się także za budową drogi ekspresowej na bazie dk 65. Za tym wariantem optują także samorządy położone przy tej trasie.

Starostwo monieckie poinformowało w poniedziałek w mediach społecznościowych, że do 2 kwietnia zbierane są podpisy poparcia dla S16 Knyszyn-Ełk.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Przedstawiciele GDDKiA podpisali umowę z firmą PORR na projekt i budowę drogi S19 Kuźnica-Sokółka

12.03.2021, 13:42

Firma PORR Polska za 526,2 mln zł zaprojektuje i zbuduje ok. 16-km odcinek drogi S19 Kuźnica-Sokółka. W piątek (12.03), z udziałem ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka i wiceministra Rafała Webera, na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Kuźnicy podpisano umowę w tej sprawie.


GDDKiA: turecka oferta najkorzystniejsza w przetargu na projekt i budowę odcinka Malewice-Chlebczyn S19

4.03.2021, 16:40

Oferta złożona przez turecką firmę Kolin Insaat Turizm Sanayi ve Ticaret jest najkorzystniejszą w przetargu na projekt i budowę ok. 25-kilometrowego odcinka Malewice-Chlebczyn przyszłej trasy S19 - podała w czwartek (04.03) Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.


5 tysięcy osób podpisało się pod petycją w sprawie budowy drogi ekspresowej z Białegostoku do Suwałk przez Augustów

1.03.2021, 06:12

Wczoraj w nocy (28.02) zakończyła się internetowa zbiórka podpisów, którą przez kilka tygodni prowadzili młodzi suwalscy społecznicy.


Organizacje ekologiczne chcą wstrzymania prac nad S16 przez Mazury i Biebrzański PN

18.02.2021, 14:38

Kilkanaście organizacji ekologicznych domaga się wstrzymania prac nad trasą S16 przez Mazury i Biebrzański Park Narodowy, przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla tej drogi i wypracowania nowego wariantu jej przebiegu.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok