Radio Białystok | Wiadomości | Wielki Czwartek rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego w Kościele katolickim

Wielki Czwartek rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego w Kościele katolickim

autor: Olga Gordiejew

1.04.2021, 06:58, akt. 11:29

Kościół obchodzi dziś Wielki Czwartek. Rozpoczyna on Triduum Paschalne, najważniejsze dla chrześcijan trzy dni w roku, podczas których wierni wspominają mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

fotolia.com
fotolia.com

Wielki Czwartek upamiętnia ustanowienie sakramentu Eucharystii i kapłaństwa. Tego dnia przed południem w kościołach katedralnych z udziałem księży diecezjalnych sprawowana jest Msza Krzyżma. Z powodu pandemii w białostockiej katedrze spotkają się tylko wybrani przedstawiciele kapłanów z różnych parafii - mówi rzecznik Archidiecezji Białostockiej ksiądz Andrzej Dębski.

Olej poświęcony podczas tej Mszy używany jest w ciągu roku do udzielania sakramentów chrztu, bierzmowania i namaszczenia chorych. Msza Krzyżma z białostockiej bazyliki katedralnej była transmitowana w serwisie internetowym Archidiecezji Białostockiej archibial.pl oraz na kanele YouTube na ArchiBial MEDIA.

Wieczorem odprawiana jest Msza Wieczerzy Pańskiej, podczas której zwyczajowo odbywał się obrzęd obmycia nóg dwunastu mężczyznom, który symbolizował gest obmycia nóg Apostołom, którego dokonał Chrystus podczas Ostatniej Wieczerzy. Z powodu pandemii w tym roku księża rezygnują z tego zwyczaju.

Msza Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna Triduum Paschalne. Czas ten upamiętnia najważniejsze dla chrześcijan wydarzenia. Pojmanie Jezusa, Jego mękę i przesłuchania przed Sanhedrynem i Piłatem, skazanie na śmierć, drogę krzyżową i zmartwychwstanie.

W Wielki Czwartek na zakończenie liturgii następuje przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy zwanej "ciemnicą". Symbolizuje to uwięzienie Chrystusa przed śmiercią. Od tej chwili aż do wieczora w Wielką Sobotę, w kościołach milkną dzwony i organy, a odzywają się drewniane kołatki. Aż do Wigilii Paschalnej ołtarze pozostają bez obrusa, świec i wszelkich ozdób.

Msza Święta Wieczerzy Pańskiej pod przewodnictwem biskupa Henryka Ciereszki w białostockiej katedrze rozpocznie się o 18:00. Będzie także transmitowana w serwisie internetowym Archidiecezji Białostockiej oraz na kanele YouTube na ArchiBial MEDIA.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W podlaskich parafiach trwają rekolekcje wielkopostne

18.03.2021, 16:55

To czas przemiany i refleksji, duchowych porządków i przygotowania do świąt wielkanocnych. W niektórych podlaskich parafiach już trwają, a w innych wkrótce rozpoczną się rekolekcje wielkopostne.


Caritas przygotowała ekologiczne rekolekcje online

27.02.2021, 11:31

Trwa Wielki Post - czas pracy nad sobą i wyzwań, które mają nas rozwijać duchowo. Caritas proponuje, byśmy skorzystali z ekologicznych rekolekcji online "TROSKA JEST BOSKA".


Środa Popielcowa rozpoczyna Wielki Post w Kościele katolickim

17.02.2021, 07:18

W Kościele katolickim Środa Popielcowa rozpoczyna 40-dniowy okres przygotowania do Wielkanocy. To czas nawrócenia, duchowej przemiany i naprawy relacji z drugim człowiekiem.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie To TuPodlaskie To Tu
23.06.2021, 16:00, akt. 24.06.2021, 14:00

Wakacje 2021 z Polskim Radiem Białystok

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok