Radio Białystok | Wiadomości | Papierosy zamiast ciastek - podlaska KAS zatrzymała kontrabandę

Papierosy zamiast ciastek - podlaska KAS zatrzymała kontrabandę

7.04.2021, 07:08, akt. 07:17

Przemyt blisko 514 tys. paczek papierosów o szacunkowej wartości ponad 7,5 mln zł, udaremnili funkcjonariusze podlaskiej KAS. Koło Budziska zatrzymali do kontroli drogowej łotewską ciężarówkę, w której miał być ładunek ciastek. Kierowca został aresztowany.

fot. Podlaska KAS
fot. Podlaska KAS

Zgodnie z dokumentami przewozowymi, 34-letni Łotysz jechał z ładunkiem ciastek do Francji. Tir został prześwietlony urządzeniem rtg, a potem szczegółowo sprawdzony, z wykorzystaniem psa wyszkolonego do wyszukiwania tytoniu. 


Okazało się, że zamiast deklarowanych słodyczy, w naczepie ukryte są nielegalne papierosy - poinformował st. asp. Maciej Czarnecki, oficer prasowy podlaskiej KAS.


W ciężarówce było łącznie blisko 514 tys. paczek papierosów o wartości ponad 7,5 mln zł. "Gdyby trafiły na polski rynek, straty Skarbu Państwa wyniosłyby 12 mln zł" - dodał Czarnecki. Wobec kierowcy ciężarówki wszczęte zostało śledztwo, które nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Suwałkach. Po postawieniu zarzutów został aresztowany na trzy miesiące, grozi mu do 10 lat więzienia.


Przemyt w deklarowanym ładunku ciężarówek, to powszechna forma działań grup przestępczych, trudniących się przerzutem papierosów ze Wschodu, zwłaszcza przez granicę z Litwą, czyli wewnętrzną granicę UE, gdzie nie ma kontroli paszportowo-celnych. W wykryciu takich prób zarówno na drogach jak i przejściach granicznych (na granicy z Białorusią, która jest zewnętrzną granicą UE) - oprócz doświadczenia funkcjonariuszy służb - pomagają urządzenia rtg do prześwietlania ładunków oraz specjalnie szkolone psy.


W ostatnich tygodniach to na granicy z Białorusią w Podlaskiem służby zatrzymywały rekordowo duże transporty nielegalnych papierosów, w tym największy jak dotąd - pod względem ilości i wartości - przemyt papierosów udaremniony na polskich przejściach granicznych.


Krajowa Administracja Skarbowa i Straż Graniczna zabezpieczyły wówczas we wspólnej akcji - w dwóch ciężarówkach wjeżdżających razem do kraju przez przejście w Kuźnicy - łącznie ponad 1,8 mln paczek papierosów; deklarowanym ładunkiem miały być deski. Wartość tej kontrabandy została oszacowana na blisko 27,6 mln zł. Gdyby towar trafił do nielegalnej sprzedaży w Polsce, Skarb Państwa straciłby ponad 44,8 mln zł.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W ciężarówce zamiast drewnianych skrzyń były ukryte papierosy

25.03.2021, 07:08

Przemyt w ciężarówce 520 tys. paczek papierosów udaremnili funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału SG. Szacunkowa wartość kontrabandy, która przewożona była zamiast deklarowanego ładunku drewnianych skrzyń, przekracza 7,7 mln zł. 59-letni litewski kierowca został aresztowany.


Jeden z największych w tym roku przemytów papierosów udaremnili na Śląsku podlascy funkcjonariusze

23.03.2021, 07:02

Gdyby kontrabanda trafiła na rynek, Skarb Państwa straciłby ponad 7,5 miliona złotych.


Nielegalne papierosy na przejściu w Budzisku

19.03.2021, 09:20

Blisko 10 tys. paczek papierosów zabezpieczyli funkcjonariusze KAS w czasie kontroli busa niedaleko Budziska. Kontrabanda warta ponad 145 tys. zł była ukryta w ładunku opon - poinformowała w piątek (19.03) służba celno-skarbowa.

ZNAJDŹ NAS

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


80. rocznica bitwy pod Czerwonym Borem, 23.06.2024, fot. Paweł Wądołowski
REGION
23.06.2024, 09:03, akt. 14:55

80. rocznica bitwy w Czerwonym Borze


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok