Radio Białystok | Wiadomości | GDDKiA: Oferta firmy Budimex najkorzystniejsza w przetargu na obwodnicę Suchowoli

GDDKiA: Oferta firmy Budimex najkorzystniejsza w przetargu na obwodnicę Suchowoli

8.04.2021, 18:34, akt. 18:39

Oferta firmy Budimex SA z kwotą 249,1 mln zł brutto jest najkorzystniejszą w przetargu na projekt i budowę obwodnicy Suchowoli na dk 8 Białystok-Augustów - podała w czwartek (08.04) Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku.

Suchowola, fot. Joanna Szubzda
Suchowola, fot. Joanna Szubzda

Obwodnica Suchowoli jest jedną z pięciu obwodnic, które mają powstać w Podlaskiem

Obwodnica Suchowoli jest jedną z pięciu obwodnic, które mają powstać w Podlaskiem w ramach rządowego programu budowy stu obwodnic w kraju 2020-2030. Trzy z tych obwodnic będą na odcinku drogi krajowej nr 8 Białystok-Augustów: Suchowoli, Sztabina i Białobrzegów. Dwie inne to nowa obwodnica Zambrowa od strony dróg krajowych nr 63 i 66 oraz nowa obwodnica Augustowa w obrębie drogi krajowej nr 16.

Przetargi na obwodnice Suchowoli i Sztabina były ogłoszone pod koniec grudnia 2020 r. Prace nad tymi obwodnicami są najbardziej zaawansowane. Inwestycje na dk 8 mają wpłynąć na poprawę komunikacji i bezpieczeństwa jazdy na odcinku od Białegostoku na północ w stronę Suwałk i granicy z Litwą, który należy do bardzo obciążonych ruchem.


Obwodnica Suchowoli ma mieć 15 km długości

Obwodnica Suchowoli ma mieć 15 km długości. Droga nie będzie ekspresową, a jednojezdniową w standardzie drogi głównej przyspieszonej z możliwością rozbudowy o drugą jezdnię w przyszłości - zapowiadała już wcześniej GDDKiA. Obwodnica pozwoli kierowcom ominąć sześć miejscowości: Suchowolę, Zagórze, Skindzierz, Chodorówkę Nową, Poświętne i Krzywą.

W przetargu firmy złożyły cztery oferty. Oferta Budimeksu była najtańsza. Najdroższą, na kwotę 365,4 mln zł przedstawiło konsorcjum czterech firm z liderem firmą BK Trans Roboty Drogowe Borsukiewicz - poinformował PAP rzecznik GDDKiA w Białymstoku Rafał Malinowski.

Od wyboru najkorzystniejszej oferty firmy mogą teraz składać odwołania. Przy założeniu, że ich nie będzie, GDDKiA w Białymstoku zapowiadała już wcześniej, że umowę z wykonawcą chce podpisać latem 2021 r. Budowa ma się zacząć w 2023 r i zakończyć w 2025 r.

Obwodnica Suchowoli rozpocznie się około 12 kilometrów na południe od miasta, rondem zlokalizowanym pomiędzy miejscowościami Kumiała i Zagórze, a zakończy dwa kilometry na północ, włączeniem w istniejącą drogę krajową nr 8 na wysokości m. Głęboczyzna i skrzyżowaniem z drogą gminną

- podała GDDKiA. Ronda powstaną także na przecięciu drogi wojewódzkiej 670 (Osowiec - Dąbrowa Białostocka - Nowy Dwór - granica państwa z Białorusią z dwiema drogami powiatowymi. Łącznie będzie pięć skrzyżowań, w tym cztery ronda, jedna estakada o długości ok. 180 metrów, pięć mostów na dk 8 i dwa na dodatkowych jezdniach. Zaplanowano 9 wiaduktów, drogi do obsługi ruchu lokalnego.

Drogowcy podkreślają, że budowa obwodnicy Suchowoli będzie oznaczać, że dostępu do dk 8 nie będą miały pojazdy rolnicze, które będą mogły korzystać z dróg dla ruchu lokalnego. Ma to zapewnić większe bezpieczeństwo.

"Planowana inwestycja nie przecina żadnych obszarów podlegających ochronie na podstawie ustawy o ochronie przyrody. Jedynie w końcowej części zbliża się do granicy obszarów Natura 2000: Obszaru Specjalnej Ochrony Ptaków Ostoja Biebrzańska i Specjalnego Obszaru Siedlisk Dolina Biebrzy, która biegnie wzdłuż pasa drogowego istniejącej drogi krajowej nr 8" - podała GDDKiA.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Problemy przy remoncie drogi Stanisławowo - Wojszki - tzw. "angielki"

29.03.2021, 07:46

Mieszkańcy cieszą się z remontu, przebudowa się już rozpoczęła, ale pojawiły się także problemy. Starostwo Powiatowe w Białymstoku modernizuje drogę Stanisławowo - Wojszki - tak zwaną "angielkę".


Cztery oferty w przetargu na projekt i budowę obwodnicy Sztabina

11.02.2021, 17:13

Cztery oferty wpłynęły w przetargu na projekt i budowę ponad 4-km obwodnicy Sztabina, która ma powstać na drodze krajowej nr 8 na odcinku Białystok-Augustów - podał w czwartek (11.02) po otwarciu ofert białostocki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.


Samorządowcy za wariantem drogi S16 przez Augustów

3.02.2021, 16:58

Samorządowcy i przedsiębiorcy z Suwalszczyzny podpisali stanowisko popierające przebieg drogi S16 przez Augustów a nie Ełk. Droga ma być łącznikiem pomiędzy budowanymi drogami Via Carpatia i Via Baltica.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NASXavier Dziekoński, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
18.10.2021, 23:38, akt. 19.10.2021, 00:23

Xavier Dziekoński: Szkoda tego karnego

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok