Radio Białystok | Wiadomości | Samorządowcy za wariantem drogi S16 przez Augustów

Samorządowcy za wariantem drogi S16 przez Augustów

autor: Marta Sołtys

3.02.2021, 16:58, akt. 17:20

Samorządowcy i przedsiębiorcy z Suwalszczyzny podpisali stanowisko popierające przebieg drogi S16 przez Augustów a nie Ełk. Droga ma być łącznikiem pomiędzy budowanymi drogami Via Carpatia i Via Baltica.

Fot. Marta Sołtys
Fot. Marta Sołtys

Przedstawiciele samorządowców i przedsiębiorców z Suwalszczyzny domagają się poprowadzenia łącznika tras Via Carpatia i Via Baltica przez obecną drogę krajową nr 8.

Jak uważa burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk wariant ten prowadzi przez najważniejszą drogę w województwie.


- Opowiadamy się za wyborem koncepcji zapewniającej kilkuset tysiącom mieszkańców województwa podlaskiego łatwy dojazd do jego stolicy. Mieszkańcom zaś Białegostoku i okolic umożliwi on bezpieczny dojazd do miejsca letniego wypoczynku i rekreacji. Popieramy wariant dający dobrą komunikację dynamicznie rozwijającemu się regionowi. Przemawia za tym wiele argumentów natury technicznej, środowiskowej, społecznej i gospodarczej - mówi Mirosław Karolczuk.


Zdaniem samorządowców poprowadzenie obecną drogą krajową nr 8 łącznika byłoby tańszą oraz krótszą opcją niż brana pod uwagę trasa przez Mońki, przez co znacznie zmniejszyłaby się emisja spalin.

Samorządowcy zwracają uwagę, że dodatkowo budowane będą obwodnice Sztabina i Suchowoli w ciągu DK8, co znacznie przyśpieszyłoby prace przy całej jej długości. Droga ta przecinałaby dolinę Biebrzy w jej najwęższym miejscu.

Za poprowadzeniem łącznika przez Augustów są również przedsiębiorcy - mówi Bogdan Sadowski z Izby Przemysłowo-Gospodarczej w Suwałkach.


- Dłuższa droga to są większe koszty. Jeżeli będziemy je mieli to stajemy się mniej konkurencyjni, a przez to możemy wypaść z rynku. My musimy mieć drogę łączącą Suwałki z Augustowem i Białymstokiem. Drogę, która da się szybko i sprawnie przejechać. Mieszkańcy stolicy województwa nie wspierają naszych działań, a przecież oni mają tutaj swoje domy letniskowe. Co to jest za wypoczynek jeśli trzeba stać w korku albo przeciskać się między tirami? - zastanawia się Bogdan Sadowski.


Teraz samorządowcy będą zbierać podpisy mieszkańców pod petycją w sprawie poprowadzenie łącznika drogą krajową nr 8.

Głosy poparcia tej opcji już od jakiegoś czasu gromadzą również młodzi suwalczanie.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rafał Weber: niezależnie od wariantu S16 w Podlaskiem, będą obwodnice na dk8 Białystok-Augustów

29.01.2021, 16:23

Niezależnie od tego, jaki będzie wybrany wariant S16 - połączenia dróg S19 i S61 w Podlaskiem - są również realizowane cztery obwodnice na drodze krajowej nr 8 Białystok-Augustów, by poprawić komunikację - poinformował w piątek (29.01) wiceminister infrastruktury Rafał Weber.


Podpisano umowę na projekt i budowę odcinka Ploski-Haćki S19

29.01.2021, 11:51

Konsorcjum firm: Unibep, Budrex i Value Engineering zaprojektuje i zbuduje blisko dziewięciokilometrowy odcinek Ploski-Haćki drogi S19 Via Carpatia w Podlaskiem. Przedstawiciel konsorcjum i dyrektor białostockiego oddziału GDDKiA podpisali w piątek (29.01) w Białymstoku umowę w tej sprawie. Wartość tej umowy to 305,4 mln zł.


Poseł Jarosław Zieliński chce drogi ekspresowej z Białegostoku do Augustowa

26.01.2021, 15:08

Polityk Prawa i Sprawiedliwości zwrócił się do szefa rządu z interpelacją, w której przedstawił znaczenie tej trasy dla zrównoważonego rozwoju kraju.


Poseł Jarosław Zieliński zabiega o interwencję premiera w sprawie budowy drogi ekspresowej z Białegostoku do Augustowa

26.01.2021, 08:29

Polityk Prawa i Sprawiedliwości zwrócił się szefa rządu z interpelacją, w której przedstawił znaczenie tej trasy dla zrównoważonego rozwoju kraju.


Robert Tyszkiewicz poparł projekt połączenia tras Via Carpatia i Via Baltica na węźle Raczki, po dawnej DK8

19.01.2021, 19:34

Budowa drogi ekspresowej między Suwałkami a Białymstokiem jest szansą na rozwój całego regionu – twierdzi poseł PO Robert Tyszkiewicz


Decyzja o tym, czy z Augustowa do Białegostoku będzie można dojechać trasą ekspresową zapadnie w przyszłym roku

18.01.2021, 10:49

Chodzi o przebieg drogi S16. Jak informowaliśmy, pierwotnie miała ona prowadzić z Knyszyna przez Grajewo do Ełku. Ale od niedawna rozpatrywany jest wariant Knyszyn-Augustów-Raczki.


Pierwsze posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S16

13.01.2021, 17:12

Trzeba szukać kompromisów, a nie walczyć z inwestycją - mówili podczas pierwszego posiedzenia członkowie Parlamentarnego Zespołu do spraw Budowy Drogi S16.


GDDKiA rozstrzygnęła przetarg na projekt i budowę odcinka S19 Ploski - Haćki

28.12.2020, 10:53

Konsorcjum firm Unibep, Budrex i Value Engineering złożyło najkorzystniejszą ofertę w przetargu na projekt i budowę blisko 9-kilometrowego odcinka Ploski - Haćki przyszłej S19 Via Carpatia - podała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

REKLAMA
OiFP - Maciej Sztor


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok