Radio Białystok | Wiadomości | Robert Tyszkiewicz poparł projekt połączenia tras Via Carpatia i Via Baltica na węźle Raczki, po dawnej DK8

Robert Tyszkiewicz poparł projekt połączenia tras Via Carpatia i Via Baltica na węźle Raczki, po dawnej DK8

autor: Iza Kosakowska

19.01.2021, 19:34, akt. 19:45

Budowa drogi ekspresowej między Suwałkami a Białymstokiem jest szansą na rozwój całego regionu – twierdzi poseł PO Robert Tyszkiewicz

fot. Iza Kosakowska
fot. Iza Kosakowska

Jak podkreślił Robert Tyszkiewicz podczas konferencji, to byłby ważny krok przeciw wykluczeniu komunikacyjnemu tego miasta.

Najsensowniejszym, najkorzystniejszym dla rozwoju naszego województwa rozwiązaniem jest połączenie w standardzie drogi ekspresowej Suwałk, Augustowa, Suchowoli, Korycina i Białegostoku, czyli zbudowanie drogi ekspresowej Via Carpatia po trasie przebiegu drogi S8. To zapewnia mobilność edukacyjną, mobilność na rynku pracy. Droga ekspresowa jest niezbędna dla rozwoju Suwałk

 - mówił Robert Tyszkiewicz.

W tej sprawie, poseł złożył do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka interpelację, zwłaszcza, że wcześniejsza koncepcja jest droższa i wydłuży mieszkańcom Suwałk podróż do stolicy województwa o kilkadziesiąt kilometrów.

Proponowana trasa przez Ełk i Knyszyn jest o ponad 30 kilometrów dłuższa i wielokrotnie droższa w budowie, ponieważ zakłada budowę estakady nad doliną Biebrzy w okolicach Goniądza, co spotyka się także z dużym sprzeciwem środowisk ekologicznych. Pora na działanie parlamentarne, na presję na Ministerstwo Infrastruktury, aby takie decyzje zostały podjęte 

- dodał Robert Tyszkiewicz.

Zmianę trasy popiera coraz więcej osób i instytucji, jak m.in. Podlaska Izba Przemysłowo-Handlowa, poseł Jarosław Zieliński, także rady miejskie Augustowa i Suwałk. Raport środowiskowy dotyczący obu wariantów trasy ma być gotowy do listopada. Budowa trasy S16 ma się zakończyć w roku 2029.

| red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Pierwsze posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S16

13.01.2021, 17:12

Trzeba szukać kompromisów, a nie walczyć z inwestycją - mówili podczas pierwszego posiedzenia członkowie Parlamentarnego Zespołu do spraw Budowy Drogi S16.


Pojawiła się niespodziewana szansa na to, by mieszkańcy Suwalszczyzny mieli ekspresową drogę do Białegostoku

5.01.2021, 11:48

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad postanowiła bowiem przeanalizować nowy wariant połączenia tras Via Carpatia i Via Baltica.


GDDKiA rozstrzygnęła przetarg na projekt i budowę odcinka S19 Ploski - Haćki

28.12.2020, 10:53

Konsorcjum firm Unibep, Budrex i Value Engineering złożyło najkorzystniejszą ofertę w przetargu na projekt i budowę blisko 9-kilometrowego odcinka Ploski - Haćki przyszłej S19 Via Carpatia - podała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku.


Drogowcy podpisali umowę na budowę zachodniej i południowej obwodnicy Białegostoku

9.12.2020, 13:57

Dwie umowy na projekt i budowę tzw. południowej i zachodniej obwodnicy Białegostoku w ramach szlaku S19 Via Carpatia podpisano w środę (9.12) w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku.


GDDKiA: w przyszłym tygodniu wstępne podsumowanie konsultacji ws. S16 Ełk-Knyszyn

5.12.2020, 14:57

W przyszłym tygodniu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku ma wstępnie podsumować zakończone w piątek (04.12) konsultacje ws. planowanego przebiegu drogi S16 na odcinku Ełk-Knyszyn - poinformował rzecznik białostockiej GDDKiA Rafał Malinowski.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
fot. Paweł Wądołowski
GRAJEWO
2.03.2024, 20:13, akt. 3.03.2024, 07:19

Klub sportowy Warmia Grajewo istnieje już 100 lat
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok