Radio Białystok | Wiadomości | Pierwsze posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S16

Pierwsze posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S16

autor: Paweł Wądołowski

13.01.2021, 17:12, akt. 17:23

Trzeba szukać kompromisów, a nie walczyć z inwestycją - mówili podczas pierwszego posiedzenia członkowie Parlamentarnego Zespołu do spraw Budowy Drogi S16.

Przez Biebrzański Park Narodowy ma przebiegać droga S16 Knyszyn-Ełk - Fot. Adam Janczewski
Przez Biebrzański Park Narodowy ma przebiegać droga S16 Knyszyn-Ełk - Fot. Adam Janczewski

Zaproszony na spotkanie dyrektor podlaskiego Oddziału Generalnej Dyrekcji Wojciech Borzuchowski, przypomniał, że w czasie konsultacji wpłynęło ponad cztery tysiące siedemset opinii na temat proponowanych wariantów przebiegu drogi. Większość sprzeciwiała się prowadzeniu jej przez teren Biebrzańskiego Parku Narodowego. Ekolodzy zaproponowali też alternatywny przebieg.

Te środowiska też pokazały swój wariant, tzw. południowy, łączący poprzez Boćki, Wysokie Mazowieckie Łomżę z trasą Via Baltica. Od razu powiem, że z naszego punktu widzenia to raczej do wykluczenia w sposób jednoznaczny. Gdyż on wyklucza zasadność budowy 19 od Bielska do Białegostoku, ale też wyklucza miasto Białystok z przebiegu tej trasy, więc myślę, że nikt się na to nie zgodzi

- mówi Wojciech Borzuchowski.

Do kompromisu zachęcał starosta moniecki Błażej Buńkowski. Według niego trzeba znaleźć rozwiązanie, a nie próbować zablokować budowę drogi.

Wariant przebiegający przez Biebrzański Park Narodowy jest trudny do zrealizowania, gdyż organizacje ekologiczne mają doświadczenia związane z Rospudą. Jest traktowana budowa drogi S16 w tym wariancie jako druga Rospuda i szukanie alternatywy jest jak najbardziej zasadne. Chciałbym tylko przypomnieć, że tamta droga krajowa nr 65 przez ten Biebrzański Park Narodowy przebiega. Tam puszczenie całej inwestycji zmusza nas do szukania kompromisu a nie przeciwstawiania się realizacji tej inwestycji, bo zostaniemy wyłączeni komunikacyjnie

- mówi Błażej Buńkowski.

Ekolodzy nie zgadzają się na poprowadzenie planowanej trasy przez tereny Parku. Według samorządowców to szansa na dobre skomunikowanie Grajewa i sąsiednich miejscowości ze stolicą województwa.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Artur Wiatr

18.12.2020, 08:25

- Chcielibyśmy skutecznie chronić biebrzańską przyrodę (...) Chcielibyśmy budować trwałe partnerstwo ze społecznością lokalną i udostępniać Park wszystkim, którzy chcieliby przyjechać, tak aby mogli cieszyć się biebrzańską przyrodą.


Burmistrz Grajewa: Warianty augustowski i łomżyński przebiegu planowanej trasy S16 są nie do przyjęcia

9.12.2020, 11:20

Warianty augustowski i łomżyński przebiegu planowanej trasy S16 są nie do przyjęcia dla mieszkańców Grajewa - przekonuje burmistrz miasta Dariusz Latarowski.


S16 przez Biebrzański Park Narodowy

19.11.2020, 12:27

Droga S16 na odcinku od Grajewa do Knyszyna budzi sporo kontrowersji.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

fot. Monika Kalicka
REGION
26.01.2021, 07:20, akt. 22:13

Trudne warunki na drogach w Podlaskiemźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok