Radio Białystok | Gość | Artur Wiatr - nowy dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego

Artur Wiatr

nowy dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego

18.12.2020, 08:25, akt. 09:04

- Chcielibyśmy skutecznie chronić biebrzańską przyrodę (...) Chcielibyśmy budować trwałe partnerstwo ze społecznością lokalną i udostępniać Park wszystkim, którzy chcieliby przyjechać, tak aby mogli cieszyć się biebrzańską przyrodą.

Artur Wiatr, źródło: Biebrzański Park Narodowy
Artur Wiatr, źródło: Biebrzański Park Narodowy

Z Arturem Wiatrem rozmawia Paweł Wądołowski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Zaangażowany w rozwój turystyki i współpracę ze społecznościami lokalnymi, autor publikacji i produkcji filmowych popularyzujących Biebrzański Park Narodowy. Jest też wieloletnim przewodnikiem terenowym. Z nowym dyrektorem Biebrzańskiego Parku Narodowego Arturem Wiatrem rozmawia Paweł Wądołowski.


Paweł Wądołowski: Czy ciężko było zmienić biebrzańskie szlaki na biurko i gabinet?


Artur Wiatr: Z pewnością jest to wezwanie. Pomocą jest moje doświadczenie. Pracuję w Parku od 23 lat, w związku z tym miałem okazję przyglądać się temu wszystkiemu, co dzieje się dookoła, też z biebrzańskich ścieżek i szlaków. Nie jest to prosta zmiana, ale jestem pozytywnie nastawiony i mam nadzieję, że uda się zrobić wspólnie wiele fajnych rzeczy.


Będzie pan tęsknił za szlakami? Czy będzie pan się wymykał co jakiś czas poprowadzić jakąś wycieczkę?


Już tęsknię, ale z pewnością nie omieszkam skorzystać z dobrodziejstw biebrzańskiej przyrody, więc zapraszam państwa do Parku. Może będzie okazja się spotkać na biebrzańskim szlaku.


Czyli nie będzie pan dyrektorem gabinetowym?


Nie, na pewno nie. Bardzo chciałbym być aktywny w terenie, rozmawiać z ludźmi, wsłuchać się w potrzeby i na tyle, na ile oczywiście się da, sprostać w załatwieniu przeróżnych spraw. Chciałbym, aby Park, moi koledzy, koleżanki, współpracownicy, żebyśmy jak najbardziej odpowiadali oczekiwaniom.


Czym przekonał pan ministra do swojej kandydatury?


Myślę, że to pytanie pewnie trzeba by było zadać panu ministrowi, ale chciałbym powiedzieć i podkreślić to, że cała procedura to jest nabór konkurencyjny, w związku z tym są pewne etapy, które należało przejść - zdać test wiedzy, przejść rozmowę kwalifikacyjną, zaprezentować to, jak się widzi funkcjonowanie Parku w stosunku do jego najważniejszych oczekiwań.


Co pan zaproponował ministrowi?


Mam taką misję, która chciałbym, żeby przyświecała mojemu urzędowaniu tutaj, również moim koleżankom i kolegom. Chcielibyśmy skutecznie chronić biebrzańską przyrodę, a przede wszystkim te ekosystemy, które są zależne od wody. Chcielibyśmy aktywnie uczestniczyć, edukując się nawzajem, w szczególności mając na uwadze właśnie przyrodę. Chcielibyśmy budować trwałe partnerstwo ze społecznością lokalną i chcielibyśmy udostępniać Park wszystkim tym, którzy chcieliby przyjechać, zobaczyć, tak aby mogli cieszyć się biebrzańską przyrodą. Chciałem, żeby taka właśnie misja towarzyszyła temu najbliższym okresowi, w którym będę miał przyjemność sprawować ten urząd.


Słowo "pożar" jest na pana czarnej liście?


Zdecydowanie tak. Myślę, że nie tylko na mojej, ale również na liście wielu, wielu osób i instytucji, które musiały z kwietniowym pożarem się zmagać.


Czy po tym pożarze wprowadzacie jakieś dodatkowe zabezpieczenia, wyposażacie się w jakiś dodatkowy sprzęt?


Tak, oczywiście. Myślę, że wyciągnęliśmy wnioski z tej dużej katastrofy. Ciągle mamy w pamięci te obrazki i wiemy, jak dużo czasu i wysiłku kosztowała cała akcja gaśnicza i ile trzeba było siły, emocji. W  związku z tym obawiamy się suszy. Mamy zimę, powinno być dużo śniegu. Zmiany klimatyczne obserwujemy gołym okiem. Obawiamy się, że wiosna może być ponownie sucha, więc to zagrożenie pożarowe będzie bardzo duże.


Będziecie lepiej przygotowani czy na to nie da się przygotować? Bo czasami pytanie nie brzmi, czy pożar będzie, tylko kiedy będzie.


Tak, to prawda. Z pewnością nie unikniemy pożarów, ale chcielibyśmy bardzo, żeby rozmiar takich nadzwyczajnych zdarzeń był zdecydowanie mniejszy. Dlatego między innymi w ramach infrastruktury, którą chcielibyśmy wybudować, będą np. dostrzegalnie przeciwpożarowe na całym obszarze Parku. Będzie sprzęt do bezpośredniej obserwacji i patrolowania terenu. Będą również ujęcia wody. Chcielibyśmy zrobić większe zabezpieczenie, większą dostępność w postaci ujęć wody, tak żeby łatwiej było reagować na pożar.

Chciałem też jeszcze raz podziękować i wspomnieć o współpracy ze społecznością lokalną, z miejscowymi włodarzami, ale też ze strażą pożarną. Te kontakty nadal są bardzo żywe, bardzo twórcze w sensie takich taktycznych rozmów. One cały czas mają miejsce i zrobimy wszystko, żeby do takiej sytuacji nie dopuścić, a na pewno być przygotowanym na tyle, na ile można.


Wiele osób zwraca uwagę na kierowców, którzy nie stosują się do ograniczeń prędkości na Carskiej Drodze. Ma pan jakiś pomysł, żeby ich zachęcić do tego, aby zdecydowanie zwolnili?


Podjęliśmy współpracę ze Starostwem Powiatowym w Mońkach, głównym zarządcą drogi. Podjęliśmy współpracę z miejscową policją, z Komendą Powiatową w Mońkach. Jesteśmy po kilku spotkaniach i w najbliższym czasie chcielibyśmy się zwrócić z prośbą do Inspekcji Transportu Drogowego. W trakcie tych spotkań oprócz doraźnej kontroli, która ma miejsce na Carskiej Drodze, i kontroli radarowych, myśleliśmy o tym, żeby doprowadzić do powstania infrastruktury w postaci...


...odcinkowego pomiaru prędkości.


Tak jest. Natomiast sprawa jest o tyle trudna, że natężenie ruchu na tym odcinku nie jest aż tak duże, żeby wprost z niego wynikało postawienie takiej infrastruktury. W związku z tym mam taką nadzieję, że szybko po Nowym Roku spotkamy się z Inspekcją Transportu Drogowego, żeby porozmawiać i poprosić Inspekcję, by się włączyła jako partner, tak abyśmy przed kolejnym szczytem sezonu mogli w jakiś sposób temu zjawisku przeciwdziałać.


Kolejna droga i kolejny kłopot - S16 przebiegająca przez Park. Da się pogodzić ekologów i drogowców?


Od zawsze powtarzałem, że jestem zwolennikiem dialogu i uważam, że bez względu na często skrajne - tak jak w tym przypadku - opinie i podejście przede wszystkim należy rozmawiać. Każda ze stron musi się rozumieć.


Jaki jest według pana dobry przebieg drogi S16 przez Park?


My jako Park oczywiście rozumiemy potrzebę rozwoju dróg, więc zauważamy na pewno potrzebę modernizacji tej drogi, tak abyśmy wszyscy mogli bezpiecznie docierać do celu, ale również zabezpieczyć taką oczywistą potrzebę rozwoju społeczności lokalnej. Natomiast bardzo nas niepokoi taki przebieg drogi, jaki jest w tej chwili procedowany. Czekamy cierpliwie na zakończenie konsultacji, czekamy na dokończenie wszystkich ocen oddziaływania na środowisko. Będziemy wtedy się temu szczegółowo przyglądać.


Według pana możliwe jest, żeby ta ekspresówka prowadziła przez Park na przykład po starym przebiegu 65-tki, trochę rozszerzonym?


Przypomnę, że rada naukowa Parku jeszcze w 2019 roku wyraziła swoją opinię i zaniepokojenie. Wówczas padła taka propozycja, żeby całą drogę Via Carpatia w przebiegu na terenie naszego kraju poddać takiej strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko i rzeczywiście zobaczyć, czy nie można byłoby tego konfliktu w ten sposób uniknąć.

Natomiast chciałbym powiedzieć, że pojawił się taki alternatywny wariant - przeprawa przez dolinę Biebrzy w Sztabinie. Tu warto zauważyć, że w tej chwili są już zatwierdzone zarówno projekty, jak i pozwolenia i decyzje środowiskowe na obwodnicę Suchowoli i obwodnicę Sztabina. Pojawia się tutaj pewnego rodzaju rozwiązanie, które być może byłoby satysfakcjonujące zarówno dla strony przyrodniczej, jak i ze względu na rozwój dróg. Uważam, że nad taką propozycją, nad takim wariantem należałoby się pochylić.


Droga S16 to będzie największe wyzwanie w pana pracy?


Myślę, że będzie jednym z większych. Natomiast cały czas chciałbym podkreślić, że przyroda Parku jest bardzo ważna. Musimy pamiętać o tym, że dolina Biebrzy, Biebrzański Park Narodowy to bardzo ważny obszar w ujęciu międzynarodowym. Od 1995 roku jesteśmy objęci Konwencją Ramsar. Jesteśmy bardzo ważną międzynarodową ostoją ptaków.

Oprócz tej drogi ma powstać również Rail Baltica, czyli druga linia trasy kolejowej. To jest kolejna rzecz, która będzie w tym samym miejscu się posadawiała. Takim największym zagrożeniem będzie przecięcie korytarza migracyjnego pomiędzy dwiema częściami Parku, w związku z tym przyglądamy się temu bardzo uważnie i tutaj apel, żebyśmy wspólnie szukali takich rozwiązań, które byłyby satysfakcjonujące dla jednej i drugiej strony.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Jarosław Gowin, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Gowin

wicepremier, minister rozwoju pracy i technologii
14.05.2021

"Na koniec tego roku polska gospodarka będzie się rozwijała w tempie być może najszybszym w Europie (...) nasz rozwój gospodarczy jest zdrowy, stabilny. Oparty nie o tych wielkich inwestorów, którzy raz się pojawiają, a potem znikają, tylko przede wszystkim oparty o produkcję przemysłową."

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda, (archiwum)

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
14.05.2021

"Powrót nawet na kilka tygodni do szkół jest zdecydowanie lepszy ze względów psychologicznych, społecznych. Potrzebne jest odnowienie kontaktów rówieśniczych, nawiązanie ponownych relacji z nauczycielem. To także szansa na powtórzenie materiału, który był trudniejszy" - mówi Dariusz Piontkowski.

Szymon Bielonko, fot. Joanna Szubzda

Szymon Bielonko

koordynator punktu szczepień powszechnych w hali sportowej przy ulicy Broniewskiego w Białymstoku
13.05.2021

"Ludzie, którzy biegali maratony, w tym momencie nie są w stanie wejść na pierwsze piętro. Niestety pacjenci, którzy przeszli intensywną terapię, na nowo muszą się nauczyć chodzić, jeść, pić, funkcjonować w życiu codziennym, nie są zdolni w tym momencie do całkowitego powrotu do zdrowia, do społeczeństwa. To będzie bardzo długotrwały proces rehabilitacji pocovidowej".


Wojciech Strzałkowski, fot. Robert Bońkowski

Wojciech Strzałkowski

prezes Podlaskiego Klubu Biznesu, przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
12.05.2021

- Jesteśmy jedynym województwem w Polsce, które nie ma dostępu do lotniska komunikacyjnego. (...) Zdarzają się sytuacje, że kontrahenci uśmiechają się pod nosem, kiedy słyszą, że 300-tysięczne miasto nie ma lotniska.

Maria Andrejczyk, fot. Tomasz Kubaszewski

Maria Andrejczyk

oszczepniczka, LUKS Hańcza Suwałki
11.05.2021

- Suwałki nigdy się ode mnie nie odwróciły, wiedza o tym, że ludzie z najbliższego otoczenia, z mojego regionu są ze mną i mnie nie opuszczą, to jest coś pięknego i potężny motywator do dalszej pracy - mówi Maria Andrejczyk.

Joanna Węglarz, źródło: archiwum prywatne

Joanna Węglarz

inicjatorka kampanii "Szkoła Od Nowa"
11.05.2021

- Rolą kampanii jest to, by ludzie zrozumieli, jak jest trudno. Bez wsparcia w obszarze społeczno-emocjonalnym może się skończyć bardzo źle - depresją, zaburzeniami psychicznymi albo tym, że uczniowie nie będą chcieli fizycznie wrócić do szkoły.


prof. Aleksandra Zasada, fot. własne

prof. Aleksandra Zasada

kierownik zespołu badania Surowic i Szczepionek NIZP-PZH
10.05.2021

"Jak na razie wszystko wskazuje na to, że szczepionki zachowują skuteczność wobec nowych wariantów. Potwierdzono to dla wariantu brytyjskiego i brazylijskiego. Trwają jeszcze badania co do indyjskiego" - mówi prof. Aleksandra Zasada.

Sebastian Grzegorek i Barbara Sokolińska, fot. Wojciech Szubzda

Sebastian Grzegorek i Barbara Sokolińska

trener i zawodniczka KS BAS Kombinat Budowlany Białystok
9.05.2021

"My opieramy się na zawodniczkach z Białegostoku. Po to szkolimy młodzież, po to dziewczyny trenują, żeby miały taką ścieżkę do dalszego uprawiania sportu, do tej wyższej ligi" - mówi Sebastian Grzegorek.

Jan Borysewicz, "Solidarni z Polakami na Białorusi" - koncert w Białymstoku, 2018, fot. Joanna Szubzda

Jan Borysewicz

z zespołu Lady Pank
7.05.2021

"Chyba moim największym sukcesem jest to, że wymarzyłem sobie, żeby mieć własny zespół i to zrealizowałem. To jest coś wspaniałego. Zespół Lady Pank jest dla mnie wolnością" - mówi Jan Borysewicz.


Paweł Knapp, fot. Joanna Szubzda

prof. Paweł Knapp

szef Uniwersyteckiego Centrum Onkologii w USK w Białymstoku
7.05.2021

"Najmłodszą pacjentką, którą ostatnio hospitalizowaliśmy, była 19-letnia kobieta. Usunęliśmy jej 24 cm guza, który ważył prawie 8 kg. (...) Zależy nam na tym, żeby Podlasianki chodziły do lekarzy ginekologów" - mówi prof. Paweł Knapp.

Marcin Kolemba, fot. Sylwia Krassowska

dr Marcin Kolemba

psycholog z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku
6.05.2021

- Pamiętajmy, że matura to nie koniec świata. Zwróciłbym uwagę, żebyśmy w mniejszym stopniu fiksowali się na wynikach testów, rankingach, a w większym koncentrowali na rozwoju kompetencji służących budowaniu relacji czy radzeniu sobie ze stresem.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
5.05.2021

"Chciałbym, aby wsparcie województwa podlaskiego z Krajowego Planu Odbudowy opiewało na kwotę 5 mld zł" - przewiduje Artur Kosicki.


Agnieszka Muzyk, źródło: OKE w Łomży

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
4.05.2021

Na początek język polski, potem matematyka, a w czwartek język obcy. W naszym regionie do matury przystąpi ponad 9 tys. uczniów, którzy - jak ich koledzy sprzed roku - zmagać się będą z nieco zmienioną wersją egzaminu.

Anna Poskrobko, fot. Aneta Gałaburda

Anna Poskrobko

z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
30.04.2021

"Od 1 maja na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku będzie można zanocować w 28 nadleśnictwach" - mówi Anna Poskrobko.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Henryk Wnorowski

ekonomista z UwB
30.04.2021

- Pierwszych pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy realnie pewnie można oczekiwać na przełomie 2021 i 2022 r. Generalnie jest to paliwo na najbliższe siedem lat, które będzie zasilało naszą gospodarkę.


Sebastian Rynkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Sebastian Rynkiewicz

prezes Klastra Obróbki Metali
29.04.2021

"Bardzo się cieszymy, że firmy mają możliwość szczepienia. Pracujemy w systemie globalnym, na całym świecie. W czerwcu nasi przedstawiciele jadą do krajów arabskich i trzeba po prostu mieć odporność, by nie przywieźć tam, ale i z powrotem choroby" - mówi Sebastian Rynkiewicz

dr Agnieszka Wincewicz-Price, fot. ksap.gov.pl

dr Agnieszka Wincewicz-Price

kierownik zespołu ekonomii behawioralnej w Polskim Instytucie Ekonomicznym
28.04.2021

"Polacy nie są przekonani co do tego, że te szczepienia rzeczywiście będą skuteczne długofalowo. Myślę, że jest to taki naturalny odruch, który stawia pewne granice" - mówi dr Agnieszka Wincewicz-Price.

Jarosław Tałałaj, fot. Monika Kalicka (archiwum)

Jarosław Tałałaj

ze Szpitala Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowego w Supraślu
27.04.2021

Z rehabilitacji po leczeniu na COVID-19 będzie można skorzystać w ciągu roku od zakończenia leczenia. - Żeby się dostać na turnus, trzeba przede wszystkim otrzymać skierowanie i mieć wykonane określone badania - mówi doktor Tałałaj.


Katarzyna Andryszewska, fot. Barbara Sokolińska

Katarzyna Andryszewska

wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 12 w Białymstoku
26.04.2021

"Młodsze dzieci bardzo potrzebują prawdziwego kontaktu, w realnym świecie, ze swoim wychowawcą, z kolegami, z koleżankami z klasy. Realizacja podstawy programowej pewnie będzie musiała być troszeczkę odłożona na bok, na rzecz integracji zespołu klasowego, czyli ponownego przyzwyczajania dzieci do szkoły" - mówi Katarzyna Andryszewska.

prof. Daniel Boćkowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Daniel Boćkowski

z Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
23.04.2021

- W zasadzie Łukaszenka spalił wszystkie mosty na kierunku zachodnim, więc został mu tylko jeden partner. Dla bezwzględnego utrzymania swojej władzy Łukaszenka sprzedaje swój kraj i podporządkowuje go Federacji Rosyjskiej.

foto: Monika Kalicka

Andrzej Pisalnik

dziennikarz
23.04.2021

W białoruskiej prokuraturze słyszeli, że wyrządzają szkodę interesom państwowym Republiki Białorusi i grozi im za to odpowiedzialność karna. Małżeństwo dziennikarzy Iness Todryk-Pisalnik i Andrzeja Pisalnika, którzy prowadzą portal Związku Polaków na Białorusi Znadniemna.pl, wyjechali z Białorusi.


Jędrzej Dondziło, fot. Joanna Szubzda

Jędrzej Dondziło

dyrektor artystyczny Up To Date Festival
22.04.2021

"Ta nagroda złożona na moje ręce, na ręce naszego zespołu, to ogromne wyróżnienie. My jako Up To Date Festival, jako FOMO i inne projekty postawiliśmy sobie za cel, żeby nie zapominać o tym, skąd się wzięliśmy, skąd ta kultura się wzięła i co warto krzewić. Ta nagroda jest za taką autentyczność, nad którą zawsze mocno pracowaliśmy" - mówi Jędrzej Dondziło.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
22.04.2021

"Jeżeli chcemy rzeczywiście powrócić do takiego normalnego życia, we wszystkich praktycznie dziedzinach, musimy jeszcze troszeczkę pocierpieć i przestrzegać tych reguł, które zostały narzucone, aby ograniczyć epidemię" - mówi Dariusz Piontkowski.

Jarosław Chłopecki

Jarosław Chłopecki

wiceprezes firmy SprintAir
21.04.2021

"My latamy z zatwierdzonych lotnisk - to jest podstawa. Jeżeli lotnisko jest wpisane do rejestru, spełnia wymagania pod dany typ samolotu, to jesteśmy w stanie zorganizować taki lot" - mówi Jarosław Chłopecki.


Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
21.04.2021

Czy latem mamy szansę na uzyskanie odporności populacyjnej? - Jest jeden warunek - że tempo i gotowość Polaków do szczepień nie osłabnie, że nie będziemy uśpieni tym, że latem zacznie spadać liczba zachorowań.

Magdalena Skup, fot. Marcin Mazewski

Magdalena Skup

dyrektor fundacji Forum Inicjatyw Rozwojowych
20.04.2021

Pierwszy nabór cieszył się ogromnym zainteresowaniem. W tym może być podobnie, bo tak jak poprzednio, do dyspozycji mieszkańców Białegostoku i powiatów: białostockiego i sokólskiego jest 450 miejsc. Chodzi o bony na szkolenia, czyli dofinansowanie do 9 tysięcy złotych m.in. kursów językowych i komputerowych.

Mateusz Adaszczyk, fot. Sylwia Krassowska

Mateusz Adaszczyk

kierownik Biura Karier i Współpracy z Absolwentami PB
20.04.2021

- Teraz firmy już bardzo odważnie chcą zatrudniać ludzi. Duże firmy produkcyjne, firmy budowlane, nie tylko IT, bo branże budowlane czy produkujące maszyny również się nie zatrzymują. Pod tym kątem nasi absolwenci nie mają o co się martwić.


Artur Wiatr, źródło: Biebrzański Park Narodowy

Artur Wiatr

dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego
19.04.2021

19 kwietnia 2020 r. wybuchł pożar, który strawił pięć tysięcy dwieście hektarów Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Cecylia Dolińska, fot. Renata Reda

Cecylia Dolińska

przewodnicząca ORPiP w Białymstoku
19.04.2021

"My ciągle udowadniamy, że jesteśmy potrzebne, że potrzeba nas aż tyle. Pielęgniarka i położna towarzyszy człowiekowi od narodzin po kres jego życia. Jesteśmy przy pacjencie najbliżej, 24 godziny na dobę" - mówi Cecylia Dolińska.

Krzysztof Matys, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Matys

podróżnik, właściciel biura podróży w Białymstoku, autor książki "Spragnieni podróży"
18.04.2021

Jak radzą sobie lub nie radzą w czasie pandemii podróżnicy, piloci wycieczek, pracownicy biur podróży? Jakie strategie wprowadzają różne państwa i czy lepiej radzą sobie te, które nie uzależniły się od dobrobytu? Czy można znaleźć jakieś plusy obecnej sytuacji?


Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka

prof. Marcin Moniuszko

kierownik Kliniki Alergologii i Chorób Wewnętrznych USK w Białymstoku
16.04.2021

- Zdarza się, że objawy infekcji koronawirusowej potrafią rozpoczynać się takimi objawami jak nieżyt nosa czy objawy zapalenia zatok, co może być mylące dla części osób, np. tych, które mają alergię. Warto zachować czujność.

dr Marek Bartoszewicz, fot. Joanna Szubzda

dr Marek Bartoszewicz

z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
15.04.2021

- Przemęczyliśmy się z pandemią ponad rok. Szkoda by było ten ogromny wysiłek zmarnować na ostatniej prostej. Wytrzymajmy jeszcze kilka tygodni, przestrzegając zasad profilaktyki, a jestem pewien, że te wskaźniki dla naszego województwa również staną się o wiele bardziej optymistyczne.

Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku
15.04.2021

"Dziennie z Krywlan miałyby być trzy połączenia - dwa krajowe i jedno zagraniczne. Jedno do Warszawy, jedno do innego miasta, może to być np. Gdańsk, Wrocław czy Poznań i jedno zagraniczne - Frankfurt albo Monachium" - mówi Tadeusz Truskolaski.


Dominika Łapińska, archiwum prywatne

Dominika Łapińska

Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Białegostoku
14.04.2021

Przez prawie cały rok szkolny uczniowie szkół ponadpodstawowych uczą się zdalnie. O ile ci z młodszych klas mogą jeszcze przed wakacjami wrócić do zajęć stacjonarnych, to nie stanie się to w przypadku maturzystów.

Paweł Kukiz, foto: Lech Pilarski

Paweł Kukiz

lider partii Kukiz'15
14.04.2021

"Dzisiaj spotkam się z całym swoim kołem i będziemy rozmawiać o Krajowym Planie Odbudowy" - mówi Paweł Kukiz.

Paweł Usow, fot. Jarosław Iwaniuk

Paweł Usow

białoruski politolog i analityk
13.04.2021

- Żyjemy w takim kraju, że nawet biało-czerwono-białe skarpetki mogą być pretekstem do aresztu i kar finansowych. Dla Białorusi za rządów Łukaszenki już nie będzie żadnego światełka w tunelu.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok