Radio Białystok | Wiadomości | Stanowisko marszałków województw ws. nowego programu dla Polski Wschodniej 2021-2027

Stanowisko marszałków województw ws. nowego programu dla Polski Wschodniej 2021-2027

8.04.2021, 18:41, akt. 18:56

Za dalszym wsparciem firm, większymi środkami na mobilność miejską, drogi wojewódzkie, uzdrowiska, ale też za promocją makroregionu wschodniej Polski opowiadają się marszałkowie regionów, które będą korzystać z nowego programu dla tej części kraju na lata 2021-2027.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka, archiwum
Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka, archiwum

Marszałkowie podczas spotkania online przyjęli stanowisko w tej sprawie w ramach kończących się w czwartek (08.04) konsultacji społecznych na temat tego nowego programu. Spotkaniu przewodniczył marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, przewodniczący Komisji ds. Polski Wschodniej Związku Województw RP.

Stanowisko wystosowano w czwartek. Jego treść przekazał urząd marszałkowski w Białymstoku.


Budżet nowego programu dla Polski Wschodniej ma wynieść 2,5 mld euro

Budżet nowego programu dla Polski Wschodniej pod nazwą "Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027" ma wynieść 2,5 mld euro (ok. 11,4 mld zł). Z tych pieniędzy będą mogły korzystać województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, świętokrzyskie, lubelskie, podkarpackie oraz - nowość - mazowieckie poza Warszawą i dziewięcioma ościennymi powiatami - podaje ministerstwo funduszy i polityki regionalnej w publikowanym projekcie programu.

Ministerstwo przypomina, że głównym celem tego programu jest wyrównywanie poziomu rozwoju tych regionów, które wciąż należą do mniej rozwiniętych. Ma się to odbywać poprzez wzmacnianie konkurencyjności i innowacyjności firm (w tym także startupów), poprawę jakości życia mieszkańców i ich aktywność, ochronę klimatu, większą dostępność transportową zarówno drogową jak i kolejową, rozwój turystyki i uzdrowisk. Ministerstwo podaje też, wsparcie mają dostawać m.in. te średnie miasta, które tracą swoje funkcje społeczno-gospodarcze.

Marszałkowie napisali, że zgadzają się z tym, że należy dalej wspierać przedsiębiorców w tym makroregionie, zwłaszcza startupy. Są za kontynuacją pożyczek dla firm z branży turystycznej, wspieraniem procesów związanych ze wzornictwem w firmach. Pozytywnie ocenili również nowe pomysły w programie jak np. wspieranie procesów automatyzacji i robotyzacji w małych i średnich przedsiębiorstwach oraz przedsięwzięcia z zakresu gospodarki obiegu zamkniętego.

"Proponujemy dodanie (do programu) interwencji dotyczącej wsparcia promocji Makroregionu Polski Wschodniej oraz wsparcia obsługi inwestorów i eksporterów" - napisali marszałkowie. Na promocję chcą 3 mld euro, na obsługę inwestorów 7 mln euro. Są też za tym, by dalej z funduszy dla Polski Wschodniej samorządy, także z mniejszych miast, mogły dofinansowywać projekty związane z niskoemisyjnym transportem. Są za zwiększeniem ogólnej kwoty na mobilność miejską z 450 do 530 mln euro.


Przewidziano w programie działania związane z adaptacją miast do nagłych zmian klimatu

Marszałkom podoba się także to, że przewidziano w programie działania związane z adaptacją miast do nagłych zmian klimatu. Za "nieodzowne" marszałkowie uznali też przewidziane w programie dofinansowanie inwestycji kolejowych i na drogach wojewódzkich. Kwotę na drogi chcą zwiększyć z 450 do 550 mln euro. Domagają się też, by PKP PLK SA, które będą realizować inwestycje kolejowe, przedstawiły ich listę.

Marszałkowie opowiedzieli się także za kontynuacją szlaku rowerowego Green Velo. Na szlaki rowerowe chcą kwoty 120 mln euro. Chcą też wsparcia marki "Uzdrowiska Polski Wschodniej", turystycznych szlaków tematycznych. Z programu mają być wspierane uzdrowiska i sanatoria. Na uzdrowiska chcą sumy 110-150 mln euro, na produkty turystyczne 110-130 mln euro.

Marszałkowie ocenili także, że zamiast w programie dla wschodniej Polski, w programach regionalnych powinny znaleźć się działania na rzecz tworzenia miejsc aktywności lokalnej ( kultura, czas wolny). Dodają też, że niektóre działania związane z klimatem czy infrastrukturą dublują się z innymi programami, a potrzebne są działania, które dałyby regionom objętym programem efekty w dużej skali. Są też za usunięciem z projektu programu działania na rzecz dystrybucji energii, bo ma to być dostępne w innym.

Z UE z programów dla regionów Polski wschodniej od 2007 r. (Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013, Polska Wschodnia 2014-2020) korzystało pięć województw: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie i podkarpackie. Ministerstwo funduszy podaje, że Rozwój Polski Wschodniej miał budżet ok. 10 mld zł. Trwa jeszcze realizacja programu Polska Wschodnia z budżetem ok.8 mld zł. Trwają jeszcze nabory wniosków dla firm w tym programie.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Artur Kosicki

8.02.2021, 08:28

"W roku 2020 instytucje kultury z naszego regionu otrzymały około stumilionowe wsparcie, na ten rok też mamy zapewnione stabilne finansowanie" - twierdzi marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.


Artur Kosicki

26.01.2021, 08:20

"Będziemy starali się wdrożyć w naszym województwie nasz projekt flagowy Dolina Rolnicza 4.0, ten projekt jest bardzo dobry, może mieć bardzo duży wpływ na miejsca pracy w województwie podlaskim" - mówi Artur Kosicki.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Szpiedzy, wielka historia i miłość


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok