Radio Białystok | Gość | Artur Kosicki - marszałek województwa podlaskiego

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego

26.01.2021, 08:20, akt. 11:16

"Będziemy starali się wdrożyć w naszym województwie nasz projekt flagowy Dolina Rolnicza 4.0, ten projekt jest bardzo dobry, może mieć bardzo duży wpływ na miejsca pracy w województwie podlaskim" - mówi Artur Kosicki.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka, archiwum
Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka, archiwum

Z Arturem Kosickim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Do 22 lutego potrwają konsultacje Umowy Partnerstwa, czyli programu wykorzystania środków unijnych perspektywy 2021 - 2027. Do wydania jest 76 miliardów euro. 60 procent dzielonych będzie centralnie a 40 procent przez regiony. To będzie kwota 28 miliardów euro. O tym z marszałkiem województwa podlaskiego Arturem Kosickim rozmawia Lech Pilarski.

Z marszałkiem województwa podlaskiego Arturem Kosickim rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Panie marszałku, zacznijmy od zimy. Jaka jest sytuacja teraz na drogach wojewódzkich?


Artur Kosicki: Z meldunku, który otrzymałem od dyrektora Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, wynika że wszystkie drogi są przejezdne. W kilku przypadkach występują tylko utrudnienia związane czy to z połamanymi konarami drzew, czy to z jakimiś jeszcze innymi utrudnieniami, ograniczającymi jezdnie do jednego pasa. 

Sytuacja jest w miarę opanowana, przy utrzymaniu dróg pracuje około 70 jednostek sprzętu, ale wiemy, że pogoda nas nie rozpieszcza i cały czas trzeba być czujnym. Na razie wszystko działa sprawnie, nie mamy żadnych niepokojących uwag od mieszkańców, ale też reagujemy jeżeli byśmy jakieś dostali. Obecnie większych jakichś zastrzeżeń nie było. 


To teraz przejdźmy do pieniędzy europejskich. Jak zapowiadaliśmy, około 28 mld euro ma trafić na programy wojewódzkie, ile trafi dokładnie do województwa podlaskiego?


Jeśli chodzi o program regionalny, jest propozycja, żeby do województwa podlaskiego trafiło prawie miliard euro, dokładnie 992 mln euro na program dotyczący zadań regionalnych. Tu jest sytuacja związana z brexitem i z innymi czynnikami, która powoduje, iż na politykę spójności w ogóle dla krajów Unii Europejskiej jest o wiele mniej pieniędzy. Dlatego cieszę się, że jesteśmy na trzecim miejscu pod względem euro na mieszkańca w Polsce jeśli chodzi o program regionalny i mamy drugie miejsce jeśli chodzi o najwyższy stosunek wartości regionalnego programu obecnego województwa podlaskiego do tego regionalnego, który jest zaproponowany na lata 2021-2027. W mojej ocenie sytuacja nie wygląda źle, a wręcz bardzo dobrze.


Jak w stosunku do poprzednich lat, poprzedniej perspektywy finansowej będzie wyglądała sytuacja w przyszłości?


Jest sytuacja taka, że wszyscy wiedzieliśmy, że na politykę spójności będzie o wiele mniej pieniędzy, czyli we wszystkich regionalnych programach operacyjnych będzie mniej pieniędzy. Można to wytłumaczyć mieszkańcom w taki sposób, że walczyliśmy o to i walczymy cały czas, żeby ta strata w programie operacyjnym była jak najmniejsza. Na dziś jesteśmy na drugim miejscu, jeśli chodzi o wielkość tej straty, najmniej straciliśmy w porównaniu do programu operacyjnego 2014-2020, ale ja podkreślę, że jest też 7 miliardów euro na kontrakt programowy. To są dodatkowe pieniądze, które będą wydawane w województwie podlaskim oraz inne programy centralne i programy kierowane do naszego województwa.


Ile straciliśmy w porównaniu do poprzedniego programu?


Straciliśmy około 200 mln euro, jest to duża strata, bo każde euro, którego jest mniej w naszym województwie, to jest jakiś pieniądz, który będzie pracował na rzecz naszych mieszkańców. Ale na środki europejskie trzeba patrzeć trochę szerzej, nie tylko przez pryzmat regionalnego programu operacyjnego, ale też kontraktu programowego, programu operacyjnego Polski Wschodniej, gdzie alokacja jest wyższa niż ta, która była w latach 2004-2020. 

W tej perspektywie jest 2 mld euro, a będzie 2,5 miliarda euro i oczywiście krajowy plan odbudowy, gdzie też są nasze projekty na kilka miliardów złotych. Dopiero będziemy mogli to podsumować, jak już będzie umowa partnerstwa podpisana, jak będziemy wiedzieli, co dokładnie z naszych działań znajduje się w krajowym planie odbudowy.


Jakie są zamiary władz województwa jeśli chodzi o wydanie tych środków europejskich?


Będziemy starali się wdrożyć w naszym województwie nasz projekt flagowy Dolina Rolnicza 4.0, na pewno będziemy w dalszym ciągu wspierać działalność badawczo-rozwojową w przedsiębiorstwach, rozwój konkurencyjności, efektywność energetyczną, gospodarkę niskoemisyjną, usługi cyfrowe, czyli te wszystkie działania, które były - będą wspierane, ale też oczywiście budowę dróg wojewódzkich, czy też rozwój transportu kolejowego, czy transportu kołowego, też budowa torów kolejowych - wszystkie te działania, które w pewnym sensie się powtarzały, ale też chcemy bardzo, żeby w nowej perspektywie finansowej znalazł się projekt utworzenia Doliny Rolniczej 4.0. O to zabiegał wcześniejszy zarząd, uważam że ten projekt jest bardzo dobry, może mieć bardzo duży wpływ na miejsca pracy w województwie podlaskim, na rozwój naszego województwa i uważam, że powinniśmy go kontynuować, dlatego zabiegamy o to, żeby w jakiejkolwiek formule finansowej został on w jakiś sposób wpisany w nową perspektywę unijną. 


Służba zdrowia też będzie wymagała dofinansowania, bo pandemia pokazała, w jakim jest stanie.


Z informacji, które na dziś posiadam - służba zdrowia będzie realizowana z programów centralnych. Przypomnę, że mamy konkurs jeszcze z obecnej perspektywy, gdzie mamy na to działanie 38 mln zł, ale alokacja będzie zwiększona do 70 milionów złotych, bo w tym momencie wiemy, że są potrzeby o wiele większe, niż wynikały ze złożonych pierwotnie wniosków. 

W nowej perspektywie finansowej będzie to scentralizowane, ochrony zdrowia jako takiej nie będzie w regionalnym programie operacyjnym. Ale będą i wracają po długiej przerwie uzdrowiska w ramach programu operacyjnego Polski Wschodniej, a wiemy, że tutaj potencjał Augustowa, czy Supraśla jest bardzo duży i też mamy dobre projekty, które będziemy razem z włodarzami tych miast forsować.


Powiedział pan panie marszałku, że do dwóch i pół miliarda euro wzrosły wydatki na program rozwój Polski Wschodniej, ale w międzyczasie do naszych 5 najbiedniejszych województw Polski dołączyło Mazowsze, co wydaje się pewnie dla wielu naszych słuchaczy trochę dziwne.


Mazowieckie regionalne zaznaczmy, bez tego środka (Warszawy). Nawet jeżeli byśmy przeliczyli tak standardowo, czysto matematycznie, że są 2 miliardy euro na pięciu, to wychodzi po 400 mln, jeżeli to dodamy, to już widzimy, że ta alokacja, nawet jeżeli wziąć do tego Mazowieckie regionalne, czysto matematycznie jest wyższa. Nie jest to jeszcze do końca przesądzone, bo jest pewna trudność z zapisaniem pewnych form, jak ma być to finansowane, ale ja uważam, że tam jest bardzo duża potrzeba realizacji różnego rodzaju inwestycji, bo Ostrołęka, Siedlce to naprawdę są te części Polski, które wcale nie odbiegają od Polski Wschodniej, zarówno poziomem PKB, wskaźnikiem na mieszkańca, czy też kwestią pewnych zaszłości, które trzeba nadrobić.


Rząd zapowiedział regionalne konsultacje, kiedy odbędą się one na Podlasiu?


2 lutego 2021 roku taka konferencja jest przewidziana u nas w województwie podlaskim. Z tego co wiem, będzie pani minister Jarosińska-Jedynak, będzie pan minister Żalek, pan minister Buda, także cała obsada osób odpowiedzialnych za politykę regionalną w Polsce. 


I wtedy też z pewnością powrócimy do funduszy europejskich z nowej perspektywy finansowej. Dziękuję za rozmowę.

| red: mag, mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

„Łamacz szyfrów” Andrzeja Fedorowicza
foto: Monika Kalicka

Barbara Buraczewska

podlaska wicekurator oświaty
2.03.2021

Ponad 70 procent ankietowanych uczniów podlaskich szkół ponadpodstawowych uważa, że poziom nauczania zdalnego jest niższy niż podczas zajęć tradycyjnych, a ponad połowa chciałaby uczyć się w szkole. Prawie 65 procent pytanych wskazało, że najwięcej problemów podczas zajęć on-line jest ze zrozumieniem matematyki.

Marta Młyńczyk, fot. Sylwia Krassowska

Marta Młyńczyk

koordynator do spraw PPK w PKO Bank Polski
2.03.2021

"PPK to program trójstronny - odkłada pracownik, dokłada pracodawca, a później może dołożyć jeszcze państwo" - mówi Marta Młyńczyk.

Andrzej Górski, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Górski

fotograf
2.03.2021

"Jeżeli klisze, filmy, były dobrze przechowywane, jesteśmy w stanie wywołać te stare, cenne zdjęcia" - mówi Andrzej Górski.


foto: Monika Kalicka

prof. Jan Szczegielniak

współautor pilotażowego projektu rehabilitacji po COVID-19
1.03.2021

To nie są tylko problemy z oddychaniem. Spektrum powikłań po COVID-19 jest szerokie. - To bóle stawów, mięśni, głowy, ale także zaburzenia równowagi, koordynacji, pamięci i koncentracji. Też bezsenność - wymienia prof. Szczegielniak.

Sławomir Sarnowski, screen z rozmowy

Sławomir Sarnowski

prezes spółki Aero Partner, która zarządza lotniskiem na Krywlanach
26.02.2021

"Drzewa przy lotnisku Krywlany będą wycięte na razie tylko z jednej strony. Jeżeli byłyby wycięte na wiosnę, to swobodnie do wakacji, do lipca można wszystko uruchomić" - mówi Sławomir Sarnowski.

Beata Pogorzelska, fot. Wojciech Wojtkielewicz

Beata Pogorzelska

psychoterapeutka
25.02.2021

W czasie nauki zdalnej zdecydowanie pogorszyła się kondycja psychiczna młodzieży. "Ważne jest, żeby rodzice i nauczyciele, mimo zabiegania, spróbowali zauważyć, czy coś się dzieje z dzieckiem, i zareagowali odpowiednio wcześnie".


Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
24.02.2021

"To jest to dla nas honor i powinniśmy się z tej roli wywiązać bardzo dobrze, pomimo tego, że przyszło nam obradować w trudnym momencie." - mówi marszałek Artur Kosicki.

prof. Andrzej Górniak, fot. Joanna Szubzda

prof. Andrzej Górniak

z Wydziału Biologii UwB
23.02.2021

- Jeżeli nie będzie dużych opadów deszczu, to pokrywa śnieżna będzie powoli ustępowała. Na obszarach szczególnie zurbanizowanych mogą pojawić się jakieś lokalne podtopienia, ale na pewno nie będzie to powódź.

Joanna Reszeć, fot. Renata Reda

prof. Joanna Reszeć

z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
22.02.2021

"Przypuszcza się, że ta zakaźność wariantem południowoafrykańskim jest dużo wyższa i opisuje się, że ten wariant może przebiegać w sposób nieco bardziej powikłany, niż ten powiedzmy klasyczny wariant wirusa SARS" - mówi prof. Joanna Reszeć.


Agnieszka Romaszewska-Guzy, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Romaszewska-Guzy

szefowa Biełsatu
19.02.2021

"Myślę, że to jest taki, w tej chwili początek całej serii procesów, które mają zastraszyć społeczeństwo przed wiosną, żeby się nie powtórzyło to, co było na jesieni (...) i jedną z rzeczy, którą postanowili zrobić - to zastraszyć dziennikarzy"

Tomasz Kleszczewski, fot. Monika Kalicka

Tomasz Kleszczewski

kierownik anteny i redakcji internetowej PRB
19.02.2021

"Myślę, że ktoś, kto wcześniej był w naszym Studiu Rembrandt, gdyby teraz wszedł, to by go nie poznał. Są dwie sceny, mnóstwo świateł, dekoracji, jeszcze do tego dojdą kamery, więc rzeczywiście to przedsięwzięcie wyjątkowe" - mówi Tomasz Kleszczewski.

Magdalena Kartasińska, mat. pras.

Magdalena Kartasińska

dietetyczka
19.02.2021

"Okres kwarantanny odbił się na naszym zdrowiu, palacze palili więcej, osoby spożywające alkohol - piły więcej, rekordziści utyli nawet 10 kg" - mówi Magdalena Kartasińska.


Marcin Koziński, fot. Barbara Sokolińska

Marcin Koziński

z Muzeum Wojska
18.02.2021

"Z okazji 102 rocznicy odzyskania niepodległości przez Białystok mamy 102 maseczki od 19 lutego dla pierwszych 102 osób, które odwiedzą naszą instytucję" - mówi Marcin Koziński.

Jacek Żalek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Żalek

poseł i wiceminister funduszy i polityki regionalnej
18.02.2021

"Sytuacja, w której partia polityczna uzurpuje sobie prawo do tego, żeby decydować, który z ministrów ma stracić tekę, jest przykładem braku kultury politycznej na poziomie, jakiego oczekujemy" - mówi wiceminister Żalek.

prof. Joanna Zajkowska

prof. Joanna Zajkowska

podlaski wojewódzki konsultant ds. epidemiologii
17.02.2021

"Zachęcam do korzystania z takiej szczepionki, jaka jest dostępna, ponieważ to jest jedyny w tej chwili skuteczny sposób walki z pandemią - hamuje transmisje, hamuje zachorowania. Patrząc na efekty, jakie osiągnęli Izraelczycy, powinniśmy uwierzyć w skuteczność szczepionki i nie rezygnować z możliwości, jaką daje szczepienie" - mówi prof. Zajkowska.


Adam Zbyryt, fot. Sylwia Krassowska

Adam Zbyryt

z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków i Wydziału Biologii UwB
16.02.2021

"Mamy coraz więcej ptaków w mieście. Można je dokarmiać świeżym chlebem albo zwykłymi pestkami słonecznika" - mówi Adam Zbyryt.

Zbigniew Dec, fot. prywatne

Zbigniew Dec

wiceprezes firmy Biacomex
16.02.2021

"Jako branża turystyczna liczymy na to, że wszelkie obostrzenia w krajach, do których turyści się wybierają oraz w Polsce, będą luzowane" - mówi Zbigniew Dec.

Radosław Hancewicz, fot. Monika Kalicka

Radosław Hancewicz

rzecznik podlaskiej KAS
15.02.2021

"Twój e-PIT to jedna z najpopularniejszych e-usług polskiej administracji. W ubiegłym roku w całej Polsce blisko połowa z 18,3 mln elektronicznych deklaracji PIT została złożona właśnie przez tę usługę" - mówi Radosław Hancewicz.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda, (archiwum)

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
12.02.2021

- Trzeba pamiętać, że maturzyści to grupa niemal dorosłych obywateli, którzy powinni odpowiedzialnie wykonywać swoje obowiązki, a tym obowiązkiem jest nauka. Skoro w innych dziedzinach życia możliwa jest praca zdalna, to także i nauka zdalna jest możliwa.

Renata Szekalska, fot. Sylwia Krassowska

Renata Szekalska

psychodietetyk, kierownik Podlaskiego Zespołu Dietetyków Naturhouse
11.02.2021

"Pączek, który ma średnio 70-100 g dostarcza do organizmu około 400 kalorii. By spalić jednego pączka trzeba przez 30 min skakać na skakance, albo 30 min biegać, albo przez 1,5 h jeździć na rowerze" - mówi Renata Szekalska.

Aleksandra Maria Gil, fot. prywatne

Aleksandra Maria Gil

trenerka profilaktyki zdrowia psychicznego
11.02.2021

"62% młodych osób ma problemy ze snem, ale jest też znaczna grupa, która nie wie, ile śpi, bo spędza 24 godziny na dobę z komputerem czy smartfonem w ręce" - mówi Aleksandra Maria Gil.


prof. Wojciech Śleszyński, fot. Joanna Szubzda

prof. Wojciech Śleszyński

dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru
10.02.2021

"W naszym mieście powstaje muzeum wyjątkowe, muzeum wyjątkowych emocji, ale także jest to najnowocześniejsze muzeum w tej części Polski, a śmiem twierdzić, że nawet Europy" - mówi prof. Wojciech Śleszyński.

Marek Zagórski, fot. Joanna Szubzda

Marek Zagórski

pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa
9.02.2021

"Widzimy ostatnio bardzo groźne zjawisko, od początku pandemii zablokowaliśmy ponad 9 tysięcy stron, które miały na celu wyłudzanie danych lub pieniędzy" - mówi Marek Zagórski.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
8.02.2021

"W roku 2020 instytucje kultury z naszego regionu otrzymały około stumilionowe wsparcie, na ten rok też mamy zapewnione stabilne finansowanie" - twierdzi marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.


dr Marek Bartoszewicz, fot. Monika Kalicka

dr Marek Bartoszewicz

z Wydziału Biologii UwB
5.02.2021

"Szczepionki to są preparaty bezpieczne. Na pewno te, które zostały dopuszczone, nie budzą moich zastrzeżeń' - mówi dr Marek Bartoszewicz.

Marcin Janowski, fot. Monika Kalicka

mł. bryg. Marcin Janowski

rzecznik podlaskich strażaków
4.02.2021

Tak, jak żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, tak i strażacy w całym kraju włączają się w pomoc seniorom w dotarciu na szczepienie przeciwko COVID-19.

Izabela Sakutova, fot. Karolina Chabel-Williams photography, źródło: izabelasakutova.com

Izabela Sakutova

inicjatorka akcji "Dotykam = Wygrywam"
4.02.2021

Prawie 500 biustonoszy do recyklingu zebrano w województwie podlaskim podczas dziewiątej edycji kampanii "Dotykam = Wygrywam".


Jacek Bogucki, fot. Joanna Szubzda

Jacek Bogucki

podlaski senator
4.02.2021

"Ja zadaję takie proste pytanie tym, którzy protestują - niech wskażą wśród tych zadań te, które ich zdaniem były mniej ważne, niż te, które oni składali" - mówi Jacek Bogucki.

Magdalena Skup i Jan Perkowski, fot. Marcin Mazewski

Magdalena Skup i Jan Perkowski

dyrektor Fundacji Forum Inicjatyw Rozwojowych i starosta powiatu białostockiego
3.02.2021

"Pandemia pokazuje to, że czasami będziemy musieli się przebranżowić, zmienić pracę, bony to jest ta szansa" - mówi Jan Perkowski.

Justyna Harężlak, archiwum prywatne

Justyna Harężlak

ekspertka firmy rekrutacyjnej Devire
2.02.2021

Tracić wciąż będą branże gastronomiczna i hotelarska. Zyskają informatycy i eksperci zajmujący się sprzedażą online. Między innymi takie wnioski płyną z Przeglądu Wynagrodzeń 2021, który opublikowała firma rekrutacyjna Devire.


Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
2.02.2021

Las Zwierzyniecki jest naturalnym filtrem powietrza w centrum miasta. Zachęcam, by tam wyjść pobiegać, zamiast między domkami, gdzie jest dużo smogu - mówi Grzegorz Kuczyński.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, źródło: gov.pl

Małgorzata Jarosińska-Jedynak

sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej
2.02.2021

992 mln euro - tyle ma otrzymać województwo podlaskie w ramach Umowy Partnerstwa.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka (archiwum)

prof. Joanna Zajkowska

wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologii
1.02.2021

Otwarcie galerii handlowych jest mniej ryzykowne niż powrót do restauracji - uważa prof. Zajkowska. - Restauracja to siedzenie w jednym miejscu w zamkniętym pomieszczeniu. Jeżeli będziemy dłużej spotykali się w większej grupie, to jest to naprawdę dobra okazja, żeby transmitować wirusa. Przekonaliśmy się o tym po weselach.


Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

dr hab. Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
29.01.2021

"Spisy powszechne są szczególnie ważnym przedsięwzięciem, ponieważ są realizowane niezmiernie rzadko - raz na 10 lat. One dostarczają informacji o społeczeństwie, jego cechach: o niepełnosprawności, wykształceniu, o zasobach mieszkaniowych, o aktywności ekonomicznej. Znaczna część tych danych nie może być pozyskana z żadnych źródeł administracyjnych."

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
29.01.2021

"Kryteria, na podstawie których minister podejmował decyzje, są inne niż preferencje właścicieli hoteli, restauracji, bo dla nich inne kryteria są w tym momencie ważniejsze" - mówi prof. Henryk Wnorowski.

Mateusz Feszler, fot. Edyta Wołosik

Mateusz Feszler

podlaski koordynator Ogólnopolskiej Federacji Młodych
28.01.2021

Od kilkunastu tygodni uczniowie m.in. szkół ponadpodstawowych nie chodzą do szkoły. W wielu placówkach od połowy października są zajęcia zdalne. I tak będzie przynajmniej do 14 lutego.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok