Radio Białystok | Wiadomości | Suwalczanie wspominali ofiary katastrofy smoleńskiej

Suwalczanie wspominali ofiary katastrofy smoleńskiej

autor: Marcin Kapuściński

10.04.2021, 06:57, akt. 09:30

Suwalczanie uczcili w piątek (09.04) ofiary katastrofy smoleńskiej. Ze względu na trwającą pandemię, uroczystość pod Dębem Wolności w Parku Konstytucji 3 Maja odbyła się w wąskim gronie kilkunastu osób.

fot. Marcin Kapuściński
fot. Marcin Kapuściński

Organizator spotkania, poseł Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Zieliński podkreślał, że pamięć o wydarzeniach sprzed 11 lat jest wciąż bardzo bolesna.

Wciąż czekamy na całą prawdę o tym dniu, ale niestety sprawa nie jest prosta. Pamiętam pierwsze chwile, kiedy próbowaliśmy wyjaśniać przyczyny katastrofy. Ustalić dlaczego tak, a nie inaczej wyglądają pierwsze działania rządu, jakie wtedy obserwowaliśmy. M.in. te związane z pogrzebami, zamykaniem trumien oraz z przekazaniem Rosji głównych zdań w śledztwie. Niestety polski rząd zrezygnował wtedy z tego, co powinno być jego oczywistym zadaniem. 

- mówił Jarosław Zieliński.

Polityk zwrócił uwagę, że mimo upływu wielu lat, w centrum Suwałk wciąż nie ma miejsce, które upamiętniałoby ofiary z 10 kwietnia 2010 roku.

Nie mamy, gdzie się zgromadzić i naocznie przypomnieć tamte zdarzenia. Nie ma tu ani pomnika, ani tablicy pamięci, ani ulicy lub ronda. A przecież co chwilę znajdują się miejsca na nazwy najróżniejszych osób, zdarzeń i organizacji. W Sejnach już dawno temu powstał pomnik. W Augustowie i Białymstoku też taki jest. Niestety dla ofiar katastrofy smoleńskiej zabrakło miejsca w przestrzeni publicznej Suwałk. Naszym zadaniem jest, aby to zmienić

- mówił Jarosław Zieliński

Uroczystości ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej odbyły się w piątek również w Sejnach. W Augustowie zaplanowano je na sobotę na godzinę 10:00. Podobne uroczystości odbędą się też w innych podlaskich miastach.

| red: mag, maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


10. rocznica katastrofy smoleńskiej 10.04.2020

10.04.2020, 14:08

W audycji Pad znakam Pahoni porozmawiamy o 10. rocznicy katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.


"Już nigdy nie będzie tak samo"- reportaż Agnieszki Czarkowskiej

10.04.2020, 00:01

W cieniu Wielkiego Piątku i epidemii koronawirusa mija 10 rocznica katastrofy smoleńskiej. Wówczas - 10 kwietnia 2010 roku - czas w Polsce zatrzymała śmierć 96-osobowej delegacji państwowej z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele. Z naszego regionu zginęli wówczas wicemarszałek Sejmu Krzysztof Putra, prezydent Ryszard Kaczorowski, prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego arcybiskup Miron Chodakowski i stewardesa Justyna Moniuszko.


Mija 10 lat od katastrofy smoleńskiej [zdjęcia, wspomnienia]

10.04.2020, 13:52

Te obchody będą inne niż w latach poprzednich. W związku z epidemią w Białymstoku nie odbyły się oficjalne uroczystości w 10. rocznicę katastrofy rządowego samolotu pod Smoleńskiem.




Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok