Radio Białystok | Wiadomości | Mija 10 lat od katastrofy smoleńskiej [zdjęcia, wspomnienia]

Mija 10 lat od katastrofy smoleńskiej [zdjęcia, wspomnienia]

autor: Edyta Wołosik

10.04.2020, 13:52, akt. 22:13

Te obchody będą inne niż w latach poprzednich. W związku z epidemią w Białymstoku nie odbyły się oficjalne uroczystości w 10. rocznicę katastrofy rządowego samolotu pod Smoleńskiem.

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik

Justyna Moniuszko, stewardesa - wspomnienia

Prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego, arcybiskup Miron Chodakowski - wspomnienia

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Putra - wspomnienia

Prezydent RP na uchodźstwie, Ryszard Kaczorowski - wspomnienia

Pierwsza dama RP, Maria Kaczyńska - wspomnienia

Prezydent Lech Kaczyński - wspomnienia

Apel Smoleński

Mija 10 lat od katastrofy smoleńskiej - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Wojewoda podlaski, a także marszałek województwa podlaskiego i prezydent Białegostoku złożyli kwiaty i zapalili znicze przy kościele Świętego Rocha przed pomnikiem poświęconym ofiarom, a także na grobach osób związanych z naszym regionem, które zginęły 10 kwietnia 2010 r.Katastrofa smoleńska 10 lat temu - zobacz archiwalne zdjęciaZ okazji 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wspomina marszałka Sejmu śp. Krzysztofa Putrę.


W 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej - o 8:41 - prezydent Tadeusz Truskolaski złożył kwiaty pod pomnikiem upamietniąjacym ofiary tego tragicznego wydarzenia.


W Łomży o 8:41, czyli dokładnie w godzinę katastrofy, zabrzmiały syreny. Następnie przedstawiciele władz samorządowych złożyli kwiaty i zapalili znicze przed Pomnikiem Sybiraków i Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.

10 kwietnia 2010 roku, w katastrofie samolotu TU-154 pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, wśród nich prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński z małżonką Marią. Delegacja leciała na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Na pokładzie byli między innymi wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, parlamentarzyści, dowódcy głównych sił zbrojnych, osoby sprawujące wysokie funkcje w państwie, duchowni, przedstawiciele Rodzin Katyńskich oraz załoga samolotu i funkcjonariusze BOR.

Cztery osoby, które zginęły w Smoleńsku, związane były z naszym regionem. To ostatni prezydent RP na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałek Sejmu Krzysztof Putra, prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego arcybiskup Miron Chodakowski i stewardesa Justyna Moniuszko.

Będziemy je dziś wspominać na naszej antenie. Specjalne audycje tuż po wiadomościach: między 9:00 a 14:00 oraz między 18:00 a 21:00. Wcześniej, o 8:41, w Polskim Radiu Białystok będzie można usłyszeć Apel smoleński, a po 23:00 koncert symfoniczny "W hołdzie ofiarom katastrofy" z pierwszych dni żałoby narodowej, a dokładniej z 18 kwietnia 2010 roku, dnia pogrzebu śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Usłyszymy m.in. III Symfonię ("Symfonię pieśni żałosnych" op. 36) Henryka Mikołaja Góreckiego oraz epitafium katyńskie Andrzeja Panufnika.


| red: zmj, ary, lma


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wystawa o prezydencie Ryszardzie Kaczorowskim w setną rocznicę jego urodzin

26.11.2019, 16:25

Wystawę, prezentującą związki ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego z Białymstokiem, losy wojenne i powojenne na emigracji w Londynie oraz jego powroty do rodzinnego miasta, otwarto we wtorek (26.11) na Uniwersytecie w Białymstoku.


Obchody rocznic - zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej w Podlaskiem [zdjęcia]

10.04.2019, 07:48

Modlitwą za zmarłych i złożeniem kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym ofiary katastrofy smoleńskiej uczczono w środę (10.04) w Podlaskiem dziewiątą rocznicę tej katastrofy.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk


źródło: stock.adobe.com
UWAGA!
20.10.2020, 08:01, akt. 14:51

Uwaga! Mikrofon czeka!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok