Radio Białystok | Wiadomości | Wystawa o prezydencie Ryszardzie Kaczorowskim w setną rocznicę jego urodzin

Wystawa o prezydencie Ryszardzie Kaczorowskim w setną rocznicę jego urodzin

26.11.2019, 16:25, akt. 16:44

Wystawę, prezentującą związki ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego z Białymstokiem, losy wojenne i powojenne na emigracji w Londynie oraz jego powroty do rodzinnego miasta, otwarto we wtorek (26.11) na Uniwersytecie w Białymstoku.

Fot. Edyta Wołosik
Fot. Edyta Wołosik

Wystawa o prezydencie Ryszardzie Kaczorowskim w setną rocznicę jego urodzin - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Ryszard Kaczorowski urodził się 26 listopada w Białymstoku, zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej. Jest honorowym obywatelem stolicy Podlasia.


Wystawę otwarto na UwB, gdzie znajduje się gabinet Ryszarda Kaczorowskiego, w którym jest zbiór pamiątek, osobistych rzeczy oraz książek przekazanych uczelni przez prezydenta i jego żonę Karolinę.


W uroczystości wzięła udział ich córka Jagoda Kaczorowska.


Autorem ekspozycji jest prof. Adam Czesław Dobroński, przyjaciel rodziny Kaczorowskich, autor wielu publikacji o prezydencie Kaczorowskim, honorowy kustosz gabinetu prezydenta na uczelni. 

To jest takie resume powiedziałbym białostockie: od dzieciństwa, potem ten szlak wojenny, londyński i znów powroty (do Białegostoku). Akcentujemy zwłaszcza powroty.

 - powiedział dziennikarzom prof. Adam Czesław Dobroński


Zaznaczył, że setna rocznica urodzin prezydenta to moment do wzruszeń. "Możemy tylko żałować, że pana prezydenta nie ma z nami, czeka fotel, czekają okulary, tyle jego rzeczy tu jest. Ale przecież tak naprawdę, w tym wymiarze ideowym - wirtualnym, się dzisiaj mówi - pan prezydent jest z nami" - podkreślił prof. Dobroński.


W rozmowie z PAP wyjaśnił, że zależy mu najbardziej, by pamięć o Ryszardzie Kaczorowskim "nie była tylko hasłowa" i nie skupiała się tylko na tym że był prezydentem, Sybirakiem i żołnierzem. 

To wszystko jest prawda, ale chciałoby się, żeby postrzegano Ryszarda Kaczorowskiego jako pewien zbiór cech białostockich. Cech charakteru, zachowania, nawet mowy, nawet tego gaworzenia.

 - powiedział prof. Adam Dobroński 


Dodał, że Ryszard Kaczorowski "jak nikt inny nie uosabiał tak sobą Białegostoku, ducha miasta, ale i przeszłości". Ocenił, że była to "najzacniejsza postać, przynajmniej tego stulecia" w mieście.


Córka Ryszarda Kaczorowskiego Jagoda Kaczorowska powiedziała, że od dzieciństwa zna słowo Białystok, które należy do jej najwcześniejszych wspomnień. 


Razem z tym słowem Białystok, były wszystkie inne polskie słowa, których się uczyłam od czasu, kiedy się urodziłam.

 - wyjaśniła Jagoda Kaczorowska


Wiceprezydent Białegostoku Rafał Rudnicki podkreślił, że Ryszard Kaczorowski to "najlepszy w historii" miasta ambasador Białegostoku. "Losy prezydenta Kaczorowskiego splotły się z losami Polski, z losami naszego miasta" - powiedział.


Wiceprezydent przypomniał, że Ryszard Kaczorowski urodził się w 1919 roku, czyli w roku, w którym Białystok odzyskał niepodległość, jego dalsze życie to były czasy budowy II RP, losy wojenne, zesłanie na Sybir, armia generała Władysława Andersa, emigracja w Londynie, przekazanie insygniów władzy na uchodźstwie prezydentowi Lechowi Wałęsie. 


Prezydent Ryszard Kaczorowski zawsze, w każdym możliwym miejscu, czy to w Polsce, czy to w Londynie, czy to na świecie wspominał, że pochodzi z Białegostoku i że tu jest jego dom.

 - powiedział Rafał Rudnicki


Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podkreślił, że postać prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego "uosabiała majestat II Rzeczpospolitej", ale też jednocześnie była symbolem losów i mieszkańców Białegostoku i Polaków.


We wtorek na UwB rozstrzygnięto konkurs wiedzy o Ryszardzie Kaczorowskim. Wygrała go uczennica XIV LO w Białymstoku im. R. Kaczorowskiego Beata Kocisz. Po wręczeniu nagród Jagoda Kaczorowska powiedziała do młodych, że jej ojciec nigdy nie miał okazji studiować, bo "wojna przerwała mu plany", zmieniła na zawsze los całego pokolenia. Zachęcała młodych do tego, by nigdy nie rezygnowali ze swoich planów i marzeń.


Rektor UwB prof. Robert Ciborowski powiedział, że uczelnia cieszy się, że może zbierać pamiątki rodziny Kaczorowskich, a z drugiej strony czuje się odpowiedzialna za przekazywanie tej pamięci młodym ludziom. Przypomniał, że zbiór jest skatalogowany, można z niego korzystać.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


"To są losy Polaków". Dziś promocja komiksu o prezydencie Ryszardzie Kaczorowskim

25.11.2019, 07:19

Komiks przedstawia najistotniejsze wydarzenia z życia prezydenta. W poniedziałek (25.11) odbędzie się w Białymstoku promocja publikacji "Ostatni prezydent. Gawęda o Ryszardzie Kaczorowskim". Wydało go Muzeum Wojska.


100 lat temu urodził się Ryszard Kaczorowski - uroczystości w Białymstoku

24.11.2019, 07:59

Są tam m.in. wspomnienia osób, które znały go osobiście i zdjęcia z wizyt w Białymstoku. Harcerze wydali specjalną, bezpłatną gazetę z okazji setnej rocznicy urodzin Ryszarda Kaczorowskiego.


Komiks, wystawa i konkurs wiedzy z okazji 100. rocznicy urodzin prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego

21.11.2019, 11:44

Komiks wydany przez Muzeum Wojska czy wystawa na Uniwersytecie w Białymstoku złożą się na białostockie obchody setnej rocznicy urodzin ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok