Radio Białystok | Wiadomości | Wojewoda podlaski podpisał porozumienie o współpracy z 1. Podlaską Brygadą Obrony Terytorialnej

Wojewoda podlaski podpisał porozumienie o współpracy z 1. Podlaską Brygadą Obrony Terytorialnej

12.04.2021, 15:30, akt. 18:15

Ma to ułatwić korzystanie z pomocy terytorialsów m.in. podczas walki z pandemią koronawirusa. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i dowódca 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk. Sławomir Kocanowski podpisali porozumienie o współpracy.

płk. Sławomir Kocanowski i Bohdan Paszkowski, fot. Wojciech Szubzda
płk. Sławomir Kocanowski i Bohdan Paszkowski, fot. Wojciech Szubzda

Chodzi w szczególności o wymianę informacji na temat występujących w regionie różnych sytuacji kryzysowych (katastrof naturalnych, klęsk żywiołowych) i prowadzenia działań, by im zapobiegać lub je zwalczać.Wojewoda Bohdan Paszkowski przypomniał, że praktyczna współpraca pomiędzy urzędem wojewódzkim a 1. PBOT ma miejsce od początku powstania Wojsk Obrony Terytorialnej w 2016 r. Podpisywana umowa jest "poświadczeniem" tej współpracy i podniesieniem jej - jak mówił - na "nieco wyższy poziom", nadaje tej współpracy "instytucjonalny" wymiar.

Wojewoda przypomniał, że żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej na co dzień uczestniczą np. w wielu działaniach w regionie związanych - w ciągu ostatniego roku - z niesieniem różnej pomocy w walce z pandemią koronawirusa i za te działania dziękował. Przypomniał, że pomagają w dostarczaniu do jednostek ochrony zdrowia dużych ilości środków ochrony osobistej czy płynów do dezynfekcji, pomagają w funkcjonowaniu punktów szczepień, dowożą kombatantów na szczepienia, wspomagają prace sanepidu, pogotowia ratunkowego, urzędu wojewódzkiego, pomagają w kontrolowaniu przestrzegania przepisów dotyczących kwarantanny, dostarczali do szpitali sprzęt z Agencji Rezerw Materiałowych. W tych działaniach w  regionie bierze udział ok. 230-240 terytorialsów.

Pomagają oni także np. przy dostarczaniu żywności seniorom, ale też np. przed rokiem pomagali w akcji gaszenia pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym.Cieszymy się, że ta współpraca jest bardzo dobra, że Wojska Obrony Terytorialnej działają na wielu płaszczyznach naszego współdziałania, że tak mocno i tak istotnie wspierają nas w tym szczególnym okresie, który przeżywamy już od ponad roku, a mianowicie w okresie pandemii, która w naszym kraju, na całym świecie, tak ogranicza nasze życie społeczno-gospodarcze, takie nowe wyzwania nam stwarza" - mówił wojewoda Paszkowski.


Wojewoda poinformował, że na mocy porozumienia będą np. powoływane służby łącznikowe ze strony i urzędu wojewódzkiego i 1. PBOT, by można było najpierw zaplanować metody działania, a potem te działania realizować.  

Dowódca 1. PBOT im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. "Mścisław", płk Sławomir Kocanowski, przypomniał, że żołnierze tej brygady brali także udział w usuwaniu skutków gradobicia, pomagają w zwalczaniu wirusa ASF (afrykańskiego pomoru świń). Przypomniał, że WOT na stałe uczestniczą w pracach wojewódzkiego centrum zarządzania kryzysowego. Dodał, że PBOT dysponuje zespołami wsparcia, które mogą jeździć w konkretne miejsca, jeśli dana sytuacja tego wymaga.

- Miejmy nadzieję, że to porozumienie da nam większą możliwość wsparcia lokalnej społeczności - dodał Kocanowski.


źródło: PAP | red: zmj, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


"Łączymy na święta" - akcja terytorialsów skierowana do seniorów przebywających w szpitalach i DPS-ach

3.04.2021, 07:21

To druga edycja tej akcji, dzięki której seniorzy - chociaż przez komputer - mogli zobaczyć swoich bliskich. Podlascy terytorialsi ponownie zorganizowali akcję "Łączymy na święta".


Kolejni żołnierze dołączyli do 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej

17.01.2021, 18:38

Wśród ochotników są m.in. uczniowie, nauczyciele, studenci, elektryk i technik weterynarii. 35 żołnierzy złożyło w niedzielę (17.01) w Białymstoku przysięgę wojskową.


Wsparli centrum krwiodawstwa - około 40 żołnierzy WOT oddało "najcenniejszy lek"

21.10.2020, 13:45

Chcieli wspomóc Regionalne Centrum Krwiodawstwa w Białymstoku i zachęcić innych do oddawania najcenniejszego leku. Około 40 żołnierzy 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej oddało krew.


Podlascy terytorialsi zaangażowani w walkę z koronawirusem

16.03.2020, 09:11

Pomagają w ochronie granic, opiekują się również kombatantami. Podlascy terytorialsi są zaangażowani w walkę z koronawirusem.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


fot. Olga Gordiejew
REGION
23.07.2024, 17:40, akt. 18:12

Alarmująco niski poziom wody w Narwi


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok