Radio Białystok | Wiadomości | Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku ma na wyposażeniu motokaretkę

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku ma na wyposażeniu motokaretkę

15.04.2021, 12:59, akt. 15:05

Od 15 maja Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku będzie wykorzystywać w pomocy pacjentom motocykl ratunkowy.

fot. Dawid Gromadzki/UM Białystok
fot. Dawid Gromadzki/UM Białystok

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku ma na wyposażeniu motokaretkę - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Ratownik na motocyklu będzie mógł szybciej dotrzeć w trudnodostępne miejsce niż klasyczna karetka i udzielić pomocy potrzebującemu. W czwartek (15.04) kluczyki do tej motokaretki przekazał przedstawicielom pogotowia ratunkowego prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.


To pierwszy motocykl ratunkowy w mieście. Zanim będzie używany w wyjazdach do pacjentów, przez miesiąc będą go testować ratownicy medyczni.


Motocykl został sfinansowany z budżetu obywatelskiego Białegostoku z 2020 r. Wraz z wyposażeniem ratunkowym i kilkoma kombinezonami dla ratowników kosztował 105 tys. zł. Prezydent przypomniał, że projekt zakupu motokaretki w ramach budżetu obywatelskiego poparło ponad 2,5 tys. osób.


(Motocykl) będzie pełnił funkcję karetki w tych miejscach, w które trzeba będzie szybko dojechać, które będą na przykład niedostępne dla samochodu, jakieś ostępy leśne, czy gdzieś, gdzie będzie zablokowany dojazd np. samochodem, a takie miejsca i sytuacje mogą się zdarzać, więc motocykl po prostu potrzebuje dużo mniej miejsca - mówił prezydent.


Dodał, że ratownik, który dojedzie na motocyklu, będzie mógł udzielić pierwszej, niezbędnej pomocy do czasu przyjazdu tradycyjnej karetki pogotowia.


Myślę, że wiele osób dzięki temu po prostu przeżyje, bo można będzie właśnie zabezpieczyć rannego do przyjazdu karetki, która będzie już wyposażona pełniej - mówił Truskolaski.


 Zaznaczył, że ważne przy tym są również umiejętności ratowników, choć najważniejszy jest czas udzielenia pomocy. Podkreślał, że wszystko w trosce o zdrowie i życie mieszkańców, bo są najważniejsze, dlatego miasto wspiera pogotowie.


Ratownik Łukasz Szymaniuk, który odebrał kluczyki do motocykla ratunkowego powiedział, że doświadczeń innych ratowników w kraju, używających w swojej pracy motocykli wynika, że właśnie dzięki motocyklowi czas dojazdu do pacjenta jest o połowę krótszy niż tradycyjnej karetki. Poinformował, że on i jego kilku kolegów ratowników będą jeździć motokaretką do najpilniejszych przypadków, gdy osoby wymagają pomocy natychmiast.


Wyposażenie medyczne motoambulansu znajduje się w zamocowanych skrzyneczkach. Jest tam m.in przenośny defibrylator, respirator, wenflony, szyby do usztywniania, kołnierze ortopedyczne, rurki do intubacji, nie ma jedynie noszy - poinformował wicedyrektor WSPR dr Mirosław Rybałtowski. Motocykl ma też dźwiękowy sygnał, taki jak zwykła karetka. Kupiono też urządzenia do komunikacji.


Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku podlega samorządowi województwa podlaskiego. Wicedyrektor Rybałtowski poinformował, że w 2021 r. będzie ogłoszony przetarg na zakup karetki neonatologicznej, która również będzie kupiona w ramach projektu z budżetu obywatelskiego miasta. Już wcześniej prezydent i dyrektor stacji podpisali stosowną umowę w tej sprawie.

źródło: PAP | red: maj, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Białymstoku raz w tygodniu będzie działał mobilny punkt pomocy natychmiastowej

12.03.2021, 14:36

W centrum Białegostoku będzie działał do końca roku mobilny punkt pomocy natychmiastowej. Raz w tygodniu przy Rynku Kościuszki stanie karetka, gdzie będzie można uzyskać np. podstawową pomoc przedmedyczną, odzież czy żywność. Miasto przeznaczyło na projekt 30 tys. zł.


Władze Białegostoku wesprą finansowo zakup karetki neonatologicznej

10.03.2021, 11:27

Kwotą 833 tys. zł władze miasta Białystok wesprą zakup karetki neonatologicznej w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Umowę w tej sprawie podpisali w środę (10.03) prezydent miasta Tadeusz Truskolaski i dyrektor pogotowia w Białymstoku Bogdan Kalicki.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NASXavier Dziekoński, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
18.10.2021, 23:38, akt. 19.10.2021, 00:23

Xavier Dziekoński: Szkoda tego karnego

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok