Radio Białystok | Wiadomości | Międzynarodowy Dzień Ziemi ma zachęcać do bardziej ekologicznej postawy na co dzień

Międzynarodowy Dzień Ziemi ma zachęcać do bardziej ekologicznej postawy na co dzień

autor: Marcelina Markowska

22.04.2021, 07:50, akt. 14:56

To okazja, by się zatrzymać i zastanowić, co możemy zrobić dla planety. Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Hasło tegorocznej edycji - "Przywróć naszą Ziemię" - ma zachęcić do bardziej ekologicznej postawy na co dzień.

fot. Olga Gordiejew
fot. Olga Gordiejew


0:00
0:00
Akcja "Ekologia za sadzonkę" w Łomży - relacja Adama Dąbrowskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Międzynarodowy Dzień Ziemi ma zachęcać do bardziej ekologicznej postawy na co dzień - relacja Marceliny Markowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Zapytaliśmy mieszkańców Białegostoku jakich zmian potrzeba ich zdaniem, by "przywrócić" Ziemię do jej naturalnego stanu.


- Myślę, że potrzebujemy systemowych zmian, ale trzeba zacząć też od siebie. Można na przykład pojechać do lasu i posprzątać śmieci nie tylko z okazji Dnia Ziemi - mówi jedna z mieszkanek. Zacznijmy od mniejszych, codziennych spraw. Moim zdaniem potrzebna jest m.in. dokładna segregacja śmieci - uważa inna mieszkanka Białegostoku.


O klimacie powinniśmy pamiętać każdego dnia - mówi Izabela Pszczółka z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego w Białymstoku.


- Zmiany indywidualne są jak najbardziej potrzebne, ale to nie jest wszystko. Trudno jest nam, indywidualnym konsumentom ograniczyć całkowicie np. plastik. Wina leży tutaj głównie po stronie ogromnych koncernów - dodaje.


Dr inż. Katarzyna Kalinowska-Wichrowska z Politechniki Białostockiej podkreśla, że mimo wszystko zmiany powinniśmy zacząć od siebie.

Te małe kroki, które robimy, są jak najbardziej znaczące. Trzeba jednak podkreślić, że zmiany systemowe są bardzo wskazane. Nawet po to, by uświadamiać społeczeństwo, czego powinniśmy się trzymać, jaki jest nurt zmian. Musimy pamiętać, że jesteśmy tym, czym się otaczamy. Jeżeli będą to rzeczy pochodzące od natury, które jej nie naruszają, to ona się nam odwdzięczy - podkreśla Katarzyna Kalinowska-Wichrowska.

Dzień Ziemi to święto obchodzone w ponad 190 krajach na całym świecie.


W Łomży można otrzymać sadzonki

Kwiatek za makulaturę, sadzonka drzewka za zużyte baterie lub worek nawozu za plastikowe butelki - tak wygląda akcja "Ekologia za sadzonkę" w Łomży. Jeszcze przed rozpoczęciem akcji wymiany surowców wtórnych na rośliny na parkingu przy ul. Wyszyńskiego ustawiła się kolejka mieszkańców Łomży z wypchanymi workami, torbami i paczkami.

Akcje zaplanowano do godz. 17:00, ale zainteresowanie nią jest tak duże, że prawdopodobnie dużo wcześniej zabraknie sadzonek, których organizatorzy zapewnili około 500.

| red: maj, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Co możemy znaleźć w polskich lasach? Sprawdzają Andrzej Ryczkowski i Kamil Kalicki [zdjęcia]

19.04.2021, 08:40

Zbliża się Światowy Dzień Ziemi. Radiowi eksperymentatorzy Kamil Kalicki i Andrzej Ryczkowski postanowili uhonorować go "w plenerze".


Dzień Ziemi i spotkanie z Ludwikiem Zamenhofem

18.04.2021, 13:41

Jesteśmy tuż przed Dniem Ziemi, a chwilę po kolejnej rocznicy związanej z jednym z najbardziej popularnych białostoczan Ludwikiem Zamenhofem.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Maksymilian Stryjek i Lamine Diaby Fadiga, 19.06.2024, źródło: jagiellonia.pl
SPORT
19.06.2024, 11:55, akt. 20.06.2024, 10:44

Jagiellonia Białystok ma nowych zawodników
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok