Radio Białystok | Wiadomości | Nie będzie ulg dla handlowców i restauratorów poszkodowanych w czasie pandemii

Nie będzie ulg dla handlowców i restauratorów poszkodowanych w czasie pandemii

autor: Edyta Wołosik

27.04.2021, 15:22, akt. 28.04.2021, 07:08

Choć była propozycja całkowitego zwolnienia z opłat, później ustalenia stawki na grosz za metr kwadratowy, to jednak tych planów nie uda się wprowadzić w życie. Restauratorzy, którzy w Białymstoku ustawią w tym roku ogródki gastronomiczne będą płacić tyle, co w poprzednim sezonie.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Nie będzie ulg dla handlowców i restauratorów poszkodowanych w czasie pandemii - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


0:00
0:00
Białostoccy radni rozważają wsparcie handlowców i restauratorów poszkodowanych w czasie pandemii - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

To temat, który zdominował obrady radnych. A powodem była propozycja Macieja Biernackiego, by pomóc restauratorom w tym trudnym czasie pandemii i całkowicie zwolnić ich z opłat za teren, na którym ustawią ogródki gastronomiczne. Po wątpliwościach prawnych radny zmienił swoją propozycję: "tam gdzie proponowałem zero złotych, będzie 1 grosz". 

To jednak nie przekonało radnych Koalicji Obywatelskiej. Marek Tyszkiewicz mówił, że "poprawka jest pochopna", a Marcin Moskwa pytał: 


Z jakich inwestycji na 200 tysięcy złotych zrezygnujemy, bo tyle pieniędzy wpłynęło w ubiegłym roku do budżetu miasta z tytułu wynajmu terenów pod ogródki gastronomiczne?


14 radnych KO zagłosowało przeciw poprawce, 12 z PiS-u za jej przyjęciem. Dwa głosy radnych niezależnych spowodowały, że w głosowaniu był remis. To oznacza, że w tym sezonie opłata będzie taka sama jak w ubiegłym roku, czyli 50 gr za m2. A jest to o połowę mniej niż w 2019 roku. To też oznacza, że do budżetu miasta wpłynie około 200 tys. zł.

Na ten moment ogródki gastronomiczne w Białymstoku chce otworzyć około 40 przedsiębiorców. Na razie nie wiadomo, kiedy będą mogli to zrobić, bo z powodu pandemii nie ma jeszcze decyzji o zniesieniu obostrzeń.

| red: sk, bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Restauratorzy czekają na możliwość otwarcia lokali i ogródków gastronomicznych

25.04.2021, 09:34

Restauratorzy są przygotowani, czekają jedynie na zmianę przepisów. Pod koniec kwietnia zazwyczaj zaczynał się sezon na ogródki gastronomiczne w centrum Białegostoku. Ze względu na epidemię wciąż są one nieczynne.


Koniec kultowej Bohemy w Supraślu. Jak radzą sobie inne restauracje w regionie?

29.10.2020, 15:58

Zamknięte restauracje, niewielu kuracjuszy i pustki na bulwarach. Supraśl - jak wiele innych turystycznych i uzdrowiskowych miast - w czasie pandemii przeżywa trudne chwile.


Białostoccy restauratorzy zapłacą o połowę mniej za teren pod ogródki gastronomiczne

25.05.2020, 14:59

Radni Białegostoku zdecydowali w poniedziałek (25.05), że będą obowiązywały niższe o połowę stawki za zajęcie terenu miejskiego pod ogródki gastronomiczne. Restauratorzy będą płacić 50 groszy za metr kwadratowy ogródka.


Białostockie restauracje przygotowują się na przyjęcie klientów [zdjęcia]

18.05.2020, 17:54

Niektórzy ustawili je w miniony weekend, inni robią to dopiero w poniedziałek (18.05). W centrum Białegostoku pojawia się coraz więcej ogródków kawiarnianych.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadway


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok