Radio Białystok | Wiadomości | Prawosławne uroczystości ku czci Męczennika Gabriela w Zwierkach

Prawosławne uroczystości ku czci Męczennika Gabriela w Zwierkach

2.05.2021, 17:24, akt. 3.05.2021, 11:08

W Zwierkach k. Zabłudowa rozpoczęły się w niedzielę (02.05) cerkiewne uroczystości ku czci Męczennika Gabriela - patrona dzieci i młodzieży prawosławnej. Główna liturgia będzie odprawiona w poniedziałek przed południem. W związku z pandemią koronawirusa, nie ma tradycyjnych pielgrzymek.

fot. Anna Petrovska
fot. Anna Petrovska

Cerkiewne święto ku czci Męczennika Gabriela przypada 3 maja

Cerkiewne święto ku czci Męczennika Gabriela przypada 3 maja. Zgodnie ze wschodnią tradycją, obchody zaczynają się dzień wcześniej wieczorem. W tym roku wypadły w prawosławną Wielkanoc, która jest świętem ruchomym.

Rokrocznie na uroczystości w Zwierkach zdążali w pieszych pielgrzymkach wierni z różnych miejscowości województwa podlaskiego - regionu, gdzie są największe w Polsce skupiska prawosławnych. W tym roku, podobnie jak w poprzednim - w związku z ograniczeniami związanymi z pandemią koronawirusa - takich pielgrzymek nie ma. Odwołana została m.in. największa z nich, w której rokrocznie szło z Białegostoku od kilkuset nawet do tysiąca osób, organizowana przez Bractwo Młodzieży Prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej.


Na uroczystości do Zwierek został przewieziony z Białegostoku sarkofag z relikwiami Męczennika Gabriela

Na uroczystości do Zwierek został w niedzielę po południu przewieziony z Białegostoku sarkofag z relikwiami Męczennika Gabriela. Od blisko 30 lat relikwie przechowywane są bowiem w białostockiej cerkwi katedralnej św. Mikołaja. W maju przewożone są do Zwierek, a wracają do Białegostoku we wrześniu, gdy przypada rocznica przeniesienia ich do stolicy województwa podlaskiego z Grodna na Białorusi.

Główna świąteczna liturgia została odprawiona w poniedziałek przed południem. Przewodniczył jej ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub.


Męczennik Gabriel pochodził ze Zwierek

Męczennik Gabriel pochodził ze Zwierek. Urodził się tam w 1684 r. w pobożnej, prawosławnej rodzinie chłopskiej. Gdy miał sześć lat, został w nieznanych okolicznościach uprowadzony z domu i zamordowany; jego ciało pochowano na cmentarzu w rodzinnej miejscowości.

Na tym cmentarzu chowano również dzieci, które zmarły podczas zarazy w 1720 r. W trakcie jednego z pogrzebów przypadkiem odkopano ciało Gabriela. Okazało się, że jest w nienaruszonym stanie. Cudownie ocalałe szczątki męczennika przeniesiono do krypty w cerkwi w Zwierkach. Uważa się, że wydarzenie to przyczyniło się do ustania epidemii.

Kult Gabriela rósł z biegiem lat głównie za sprawą uzdrowień przy jego grobie. W 1746 r. relikwie przeniesiono do Zabłudowa, a potem przez wiele lat przechowywane one były w różnych miejscach na Kresach Wschodnich. Trafiły do Słucka, Mińska, potem do Grodna na Białorusi. W 1992 r. uroczyście przeniesiono je do białostockiej katedry św. Mikołaja.

Od tego czasu relikwiami opiekują się siostry zakonne, początkowo mieszkające w białostockich Dojlidach, obecnie w Zwierkach. W październiku 2012 roku została tam wyświęcona cerkiew pw. Męczennika Gabriela - główna świątynia żeńskiego klasztoru Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

źródło: PAP | red: mag, maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Do Polski dotarł Św. Ogień z Jerozolimy - trafia do prawosławnych parafii [zdjęcia]

2.05.2021, 08:53

Do Polski dotarł w sobotę (1.05) wieczorem drogą lotniczą Św. Ogień z bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Z lotniska w Warszawie został przewieziony do stołecznej prawosławnej katedry i przekazany zwierzchnikowi Cerkwi w kraju metropolicie Sawie. Trafi też do parafii w kraju.


Para prezydencka złożyła życzenia dla wiernych Kościołów wschodnich [wideo]

2.05.2021, 08:36

Życzenia wielkanocne dla wiernych Kościoła prawosławnego, Kościoła greckokatolickiego i innych Kościołów wschodnich w Polsce złożyła para prezydencka. Wielość tradycji i jedność w budowaniu pomyślności Polski to piękne oblicze naszej ojczyzny - podkreślił Andrzej Duda.


W Cerkwi prawosławnej dziś Wielkanoc

2.05.2021, 07:53

To najważniejsze i najbardziej radosne święto. W Cerkwi prawosławnej dziś "święto świąt" - Zmartwychwstanie Pańskie. Wierni witają się słowami "Chrystus zmartwychwstał, zaprawdę zmartwychwstał" (Chrystos Woskresie - Woistinu Woskresie).





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego





W Supraślu trwa 10. edycja EKOFORUM, fot. Marcin Gliński
REGION
13.06.2024, 12:07, akt. 12:34

W Supraślu trwa 10. edycja EKOFORUM






źródło: pexels.com
POLICJA
12.06.2024, 15:34, akt. 13.06.2024, 06:52

Nabrany na kryptowaluty stracił 160 tysięcy złotych







źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok