Radio Białystok | Wiadomości | Do Polski dotarł Św. Ogień z Jerozolimy - trafia do prawosławnych parafii [zdjęcia]

Do Polski dotarł Św. Ogień z Jerozolimy - trafia do prawosławnych parafii [zdjęcia]

2.05.2021, 08:53, akt. 09:26

Do Polski dotarł w sobotę (1.05) wieczorem drogą lotniczą Św. Ogień z bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Z lotniska w Warszawie został przewieziony do stołecznej prawosławnej katedry i przekazany zwierzchnikowi Cerkwi w kraju metropolicie Sawie. Trafi też do parafii w kraju.

Fot. Mateusz Duchnowski/UMWP
Fot. Mateusz Duchnowski/UMWP

Prawosławni świętują Wielkanoc

Wielkanoc obrządków wschodnich wypada w tym roku 2 maja, czyli cztery tygodnie po świętach katolików. Różnica wynika z nieco innego sposobu wyliczania daty Wielkiej Nocy w obu obrządkach, co oznacza, że tylko raz na kilka lat przypada ona w obu kościołach w tym samym terminie. Zwykle prawosławni i inne kościoły wschodnie świętują po katolikach, a różnica może być nawet pięciotygodniowa.

Od 2010 roku delegacja Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego wylatuje rokrocznie w Wielką Sobotę (lub dzień wcześniej) do Jerozolimy, gdzie w bazylice Grobu Pańskiego ma tego dnia miejsce cud zejścia ognia z grobu Chrystusa.

W tym roku delegat cerkiewnego Bractwa Świętego Ognia, które obecnie zajmuje się organizacją tych wyjazdów, wyleciał rano w sobotę samolotem do Izraela. Ogień odebrał na płycie lotniska od attache obrony ambasady RP w Izraelu; zgodnie z zaleceniami miejscowych władz, delegacje Kościołów przylatujące po Św. Ogień tylko w ten sposób mogły go odebrać. Podobnie - również w związku z obostrzeniami związanymi z koronawirusem - odbyło się to w 2020 roku.


Wieczorem Św. Ogień dotarł do Polski

Najpierw z lotniska został przewieziony do katedry metropolitalnej św. Marii Magdaleny w Warszawie i przekazany na ręce zwierzchnika Cerkwi w Polsce metropolity Sawy.

Sam wylot to duże wyzwanie organizacyjne, finansowe i logistyczne, a najpoważniejszym kosztem jest wynajęcie samolotu przystosowanego do przewozu materiałów niebezpiecznych, do których zalicza się otwarty ogień. Dlatego jeszcze w marcu bractwo zwróciło się do wiernych o wsparcie finansowe; inicjatywę wsparł też samorząd województwa podlaskiego i Kancelaria Prezydenta RP.

Metropolita Sawa dziękował w sobotę za to wsparcie.


- To jest wielki dar, ogień ma to do siebie, że spala wszystko (...). Głęboko wierzymy, że wszechmogący Bóg, znający wszystko i wszystkich, użyje tego instrumentu, ognia, aby spalić zło i dawać moc dla tych, którzy czynią dobro - mówił o Św. Ogniu zwierzchnik polskiej Cerkwi.


Marszałek Artur Kosicki wziął udział w uroczystości w Warszawie

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki podkreślał znaczenie tego wydarzenia dla wiernych Kościoła prawosławnego, tym bardziej, że wielu z nich mieszka w tym właśnie regionie.


- Po raz kolejny to wydarzenie odbyło się w trakcie pandemii, ale mam nadzieję, że światło Św. Ognia da wszystkim wiernym lepsze patrzenie w przyszłość i przyczyni się do tego, że będziemy jeszcze bardziej kultywować tę wspaniałą tradycję - mówił Kosicki.


Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski zaznaczył, że Polska była jednym z jedenastu krajów, których delegacje przyleciały w sobotę do Izraela po Św. Ogień.


- Myślę, że powinniśmy być dumni, że jednym z tych państw była Polska. Że dzięki wsparciu pana prezydenta Andrzeja Dudy, dzięki wsparciu władz województwa podlaskiego, po raz kolejny Święty Ogień dociera właśnie po to, by spalać to zło i wprowadzać dobro. To jest takie przesłanie i to jest to, co nam towarzyszy we wszelkich działaniach, w których wspieramy akcję sprowadzania Świętego Ognia w tych trudnych czasach pandemii - powiedział.


Zapewniał o wsparciu prezydenta dla tej akcji w przyszłości.

Z Warszawy ogień trafił do wielu prawosławnych parafii w całym kraju; do części jeszcze przed nocnymi uroczystościami paschalnymi, do pozostałych - już w pierwszy dzień świąt.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Para prezydencka złożyła życzenia dla wiernych Kościołów wschodnich [wideo]

2.05.2021, 08:36

Życzenia wielkanocne dla wiernych Kościoła prawosławnego, Kościoła greckokatolickiego i innych Kościołów wschodnich w Polsce złożyła para prezydencka. Wielość tradycji i jedność w budowaniu pomyślności Polski to piękne oblicze naszej ojczyzny - podkreślił Andrzej Duda.


W Cerkwi prawosławnej dziś Wielkanoc

2.05.2021, 07:53

To najważniejsze i najbardziej radosne święto. W Cerkwi prawosławnej dziś "święto świąt" - Zmartwychwstanie Pańskie. Wierni witają się słowami "Chrystus zmartwychwstał, zaprawdę zmartwychwstał" (Chrystos Woskresie - Woistinu Woskresie).


Ośrodek Miłosierdzia Eleos w Białymstoku przygotował świąteczne posiłki dla osób potrzebujących

1.05.2021, 08:03

Jajka, kiełbasa, wędlina, chleb i ciasto - wszystko to, co powinno znaleźć się na wielkanocnym stole. Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia Eleos w Białymstoku przygotował świąteczne posiłki dla osób potrzebujących.


Święty Ogień z Jerozolimy dotrze na Podlasie

1.05.2021, 07:28

Nazywany jest "największym ze wszystkich cudów chrześcijańskich”. To Ogień pojawiający się w cudowny sposób we wnętrzu Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie w prawosławną Wielką Sobotę.


Wielka Sobota w Cerkwi prawosławnej - wierni święcą pokarmy i odwiedzają Grób Pański

1.05.2021, 06:54

Święcenie pokarmów i odwiedzanie Grobu Pańskiego to główne wydarzenia Wielkiej Soboty w Cerkwi prawosławnej.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadway


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok