Radio Białystok | Wiadomości | Do Polski dotarł Św. Ogień z Jerozolimy - trafia do prawosławnych parafii [zdjęcia]

Do Polski dotarł Św. Ogień z Jerozolimy - trafia do prawosławnych parafii [zdjęcia]

2.05.2021, 08:53, akt. 09:26

Do Polski dotarł w sobotę (1.05) wieczorem drogą lotniczą Św. Ogień z bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Z lotniska w Warszawie został przewieziony do stołecznej prawosławnej katedry i przekazany zwierzchnikowi Cerkwi w kraju metropolicie Sawie. Trafi też do parafii w kraju.

Fot. Mateusz Duchnowski/UMWP
Fot. Mateusz Duchnowski/UMWP

Prawosławni świętują Wielkanoc

Wielkanoc obrządków wschodnich wypada w tym roku 2 maja, czyli cztery tygodnie po świętach katolików. Różnica wynika z nieco innego sposobu wyliczania daty Wielkiej Nocy w obu obrządkach, co oznacza, że tylko raz na kilka lat przypada ona w obu kościołach w tym samym terminie. Zwykle prawosławni i inne kościoły wschodnie świętują po katolikach, a różnica może być nawet pięciotygodniowa.

Od 2010 roku delegacja Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego wylatuje rokrocznie w Wielką Sobotę (lub dzień wcześniej) do Jerozolimy, gdzie w bazylice Grobu Pańskiego ma tego dnia miejsce cud zejścia ognia z grobu Chrystusa.

W tym roku delegat cerkiewnego Bractwa Świętego Ognia, które obecnie zajmuje się organizacją tych wyjazdów, wyleciał rano w sobotę samolotem do Izraela. Ogień odebrał na płycie lotniska od attache obrony ambasady RP w Izraelu; zgodnie z zaleceniami miejscowych władz, delegacje Kościołów przylatujące po Św. Ogień tylko w ten sposób mogły go odebrać. Podobnie - również w związku z obostrzeniami związanymi z koronawirusem - odbyło się to w 2020 roku.


Wieczorem Św. Ogień dotarł do Polski

Najpierw z lotniska został przewieziony do katedry metropolitalnej św. Marii Magdaleny w Warszawie i przekazany na ręce zwierzchnika Cerkwi w Polsce metropolity Sawy.

Sam wylot to duże wyzwanie organizacyjne, finansowe i logistyczne, a najpoważniejszym kosztem jest wynajęcie samolotu przystosowanego do przewozu materiałów niebezpiecznych, do których zalicza się otwarty ogień. Dlatego jeszcze w marcu bractwo zwróciło się do wiernych o wsparcie finansowe; inicjatywę wsparł też samorząd województwa podlaskiego i Kancelaria Prezydenta RP.

Metropolita Sawa dziękował w sobotę za to wsparcie.


- To jest wielki dar, ogień ma to do siebie, że spala wszystko (...). Głęboko wierzymy, że wszechmogący Bóg, znający wszystko i wszystkich, użyje tego instrumentu, ognia, aby spalić zło i dawać moc dla tych, którzy czynią dobro - mówił o Św. Ogniu zwierzchnik polskiej Cerkwi.


Marszałek Artur Kosicki wziął udział w uroczystości w Warszawie

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki podkreślał znaczenie tego wydarzenia dla wiernych Kościoła prawosławnego, tym bardziej, że wielu z nich mieszka w tym właśnie regionie.


- Po raz kolejny to wydarzenie odbyło się w trakcie pandemii, ale mam nadzieję, że światło Św. Ognia da wszystkim wiernym lepsze patrzenie w przyszłość i przyczyni się do tego, że będziemy jeszcze bardziej kultywować tę wspaniałą tradycję - mówił Kosicki.


Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski zaznaczył, że Polska była jednym z jedenastu krajów, których delegacje przyleciały w sobotę do Izraela po Św. Ogień.


- Myślę, że powinniśmy być dumni, że jednym z tych państw była Polska. Że dzięki wsparciu pana prezydenta Andrzeja Dudy, dzięki wsparciu władz województwa podlaskiego, po raz kolejny Święty Ogień dociera właśnie po to, by spalać to zło i wprowadzać dobro. To jest takie przesłanie i to jest to, co nam towarzyszy we wszelkich działaniach, w których wspieramy akcję sprowadzania Świętego Ognia w tych trudnych czasach pandemii - powiedział.


Zapewniał o wsparciu prezydenta dla tej akcji w przyszłości.

Z Warszawy ogień trafił do wielu prawosławnych parafii w całym kraju; do części jeszcze przed nocnymi uroczystościami paschalnymi, do pozostałych - już w pierwszy dzień świąt.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Para prezydencka złożyła życzenia dla wiernych Kościołów wschodnich [wideo]

2.05.2021, 08:36

Życzenia wielkanocne dla wiernych Kościoła prawosławnego, Kościoła greckokatolickiego i innych Kościołów wschodnich w Polsce złożyła para prezydencka. Wielość tradycji i jedność w budowaniu pomyślności Polski to piękne oblicze naszej ojczyzny - podkreślił Andrzej Duda.


W Cerkwi prawosławnej dziś Wielkanoc

2.05.2021, 07:53

To najważniejsze i najbardziej radosne święto. W Cerkwi prawosławnej dziś "święto świąt" - Zmartwychwstanie Pańskie. Wierni witają się słowami "Chrystus zmartwychwstał, zaprawdę zmartwychwstał" (Chrystos Woskresie - Woistinu Woskresie).


Ośrodek Miłosierdzia Eleos w Białymstoku przygotował świąteczne posiłki dla osób potrzebujących

1.05.2021, 08:03

Jajka, kiełbasa, wędlina, chleb i ciasto - wszystko to, co powinno znaleźć się na wielkanocnym stole. Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia Eleos w Białymstoku przygotował świąteczne posiłki dla osób potrzebujących.


Święty Ogień z Jerozolimy dotrze na Podlasie

1.05.2021, 07:28

Nazywany jest "największym ze wszystkich cudów chrześcijańskich”. To Ogień pojawiający się w cudowny sposób we wnętrzu Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie w prawosławną Wielką Sobotę.


Wielka Sobota w Cerkwi prawosławnej - wierni święcą pokarmy i odwiedzają Grób Pański

1.05.2021, 06:54

Święcenie pokarmów i odwiedzanie Grobu Pańskiego to główne wydarzenia Wielkiej Soboty w Cerkwi prawosławnej.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Gala XX edycji Podlaskiej Marki, fot. Sylwia Krassowska
REGION
24.05.2024, 07:34, akt. 25.05.2024, 13:18

Finał Podlaskiej Marki już za nami [zdjęcia]
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok