Radio Białystok | Wiadomości | Święty Ogień z Jerozolimy dotrze na Podlasie

Święty Ogień z Jerozolimy dotrze na Podlasie

1.05.2021, 07:28, akt. 07:36

Nazywany jest "największym ze wszystkich cudów chrześcijańskich”. To Ogień pojawiający się w cudowny sposób we wnętrzu Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie w prawosławną Wielką Sobotę.

źródło fot. Małgorzata Sawicka/UMWP
źródło fot. Małgorzata Sawicka/UMWP

Do Ziemi Świętej udała się delegacja Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Święty Ogień symbolizujący Zmartwychwstanie Chrystusa pojawia się samoistnie. Pierwsze informacje o cudzie zstępowania ognia na Grobie Pańskim pochodzą z IV wieku. Cudowne zapalenie świec następuje po  modlitwie patriarchy jerozolimskiego.

Święty Ogień w pierwszych chwilach po zapaleniu nie wydaje dymu oraz nie parzy, a zgromadzeni pielgrzymi mogą nim "omywać” twarz i ręce nie narażając się przy tym na jakiekolwiek obrażenia.

Pomimo tego, że izraelskie lotnisko Ben Gurion jest nadal zamknięte dla obcokrajowców ze względu na ograniczenia z powodu koronawirusa, w tym roku Izrael pozwolił delegacjom z 11 krajów otrzymać święty ogień w Jerozolimie i zabrać go do domu. W uroczystościach będzie uczestniczyło tylko kilkanaście osób reprezentujących różne prawosławne kościoły, które przetransportują ogień na lotnisko.

Tam odbiorą go delegacje religijne z różnych krajów, w tym delegacja Cerkwi prawosławnej w Polsce. Stowarzyszenie Bractwo św. Ognia w godzinach wieczornych dostarczy go metropolicie Sawie, zaś przed północą ogień dotrze do innych diecezji i parafii, w tym również na Podlasie.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wielka Sobota w Cerkwi prawosławnej - wierni święcą pokarmy i odwiedzają Grób Pański

1.05.2021, 06:54

Święcenie pokarmów i odwiedzanie Grobu Pańskiego to główne wydarzenia Wielkiej Soboty w Cerkwi prawosławnej.


Historia i symbolika Ikony Zmartwychwstania Pańskiego 01.05.2021

1.05.2021, 13:08

W Cerkwi prawosławnej dziś czas oczekiwania. Za kilka godzin w świątyniach usłyszymy tradycyjne „Chrystus Zmartwychwstał!”. W tym niezwykłym dniu w naszej dzisiejszej audycji skupimy się na symbolice i znaczeniu Ikony Zmartwychwstania Pańskiego.


Rozpoczął się Wielki Tydzień w Cerkwi prawosławnej

26.04.2021, 07:49

W tych dniach Cerkiew wspomina mękę Chrystusa i jego ukrzyżowanie. W poniedziałek (26.04) rozpoczyna się Wielki Tydzień, który poprzedziło radosne święto wjazdu Chrystusa do Jerozolimy.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok