Radio Białystok | Wiadomości | W Cerkwi prawosławnej dziś Wielkanoc

W Cerkwi prawosławnej dziś Wielkanoc

autor: Anna Petrovska

2.05.2021, 07:53, akt. 07:54

To najważniejsze i najbardziej radosne święto. W Cerkwi prawosławnej dziś "święto świąt" - Zmartwychwstanie Pańskie. Wierni witają się słowami "Chrystus zmartwychwstał, zaprawdę zmartwychwstał" (Chrystos Woskresie - Woistinu Woskresie).

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com


0:00
0:00
Życzenia naszym prawosławnym słuchaczom składa arcybiskup białostocko-gdański Jakub | Pobierz plik.


0:00
0:00
Życzenia naszym prawosławnym słuchaczom składa administrator archidiecezji białostockiej - biskup Henryk Ciereszko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Najważniejsze święto w roku

Obchody Wielkanocy rozpoczęły się już w sobotę przed północą uroczystym nabożeństwem i biciem dzwonów. W nocy z Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie do wielu parafii dotarł także Święty Ogień.

Śniadanie wielkanocne zaczyna się od dzielenia pokarmami poświęconymi w Wielką Sobotę. Na stole dominują jajka, potrawy mięsne i ciasta, czyli wszystko to, co było zabronione w czasie 40-dniowego postu poprzedzającego święto.

Okres paschalny w Cerkwi prawosławnej trwa 40 dni, do święta Wniebowstąpienia Pańskiego.


Orędzia duchownych

Świąteczne orędzie wielkanocne wystosował do wiernych prawosławny metropolita warszawski i całej Polski Sawa. W swym orędziu hierarcha podkreśla, iż w tym trudnym czasie ludzkość coraz bardziej oddala się od Boga.

- W naszych trudnych czasach brakuje miłości i szacunku pomiędzy ludźmi. Współczesny świat dokonuje przebudowy życia społecznego. Chodzi o łamanie odwiecznie ustanowionych norm i zwyczajów. Dzisiaj spotykamy się z trudnymi procesami dotyczącymi upadku kultury duchowej. Postępuje rozkład rodziny, wzrasta przestępczość, powstaje depresja, załamanie, niechęć do życia, a przecież ono jest darem Bożym - mówi zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa


Z okazji święta Zmartwychwstania Pańskiego list paschalny do wiernych skierował także arcybiskup białostocko-gdański Jakub. Hierarcha zwraca szczególną uwagę na duchowe wychowywanie najmłodszych wiernych.


- Jesteśmy o krok od sytuacji, kiedy człowiek wierzący będzie ośmieszany i wyszydzany. Każdy z nas jest wezwany do trwania w wierze i głoszenia zbawienia przez wiarę w Chrystusa. Szczególny akcent powinien być położony na wychowanie w wierze naszych najmłodszych. Inaczej - rzuceni w wir pseudowolności i różnych nowych ideologii - jeśli nie będą mieli oparcia w wierze i moralnego wsparcia najbliższych, pozostawieni samym sobie, staną się łatwym łupem nowych form uzależnień i ateizmu - mówi arcybiskup białostocko-gdański Jakub.


Prawosławna Wielkanoc ma datę ruchomą i jest obchodzona według kalendarza juliańskiego po pierwszej wiosennej pełni księżyca i po zakończeniu Paschy żydowskiej. W tym roku cztery tygodnie później niż u katolików.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Bielsku Podlaskim dzieci tworzyły pisanki

1.05.2021, 08:14

Mogą być malowane kupionymi w sklepie farbkami, kraszone w "cebulniku” lub, co wymaga najwięcej pracy i zdolności – pisane. Właśnie sztuki tworzenia pisanek, tuż przed prawosławną Wielkanocą, uczyły się dzieci na zajęciach języka ukraińskiego w Przedszkolu "Leśna Polana" w Bielsku Podlaskim.


Ośrodek Miłosierdzia Eleos w Białymstoku przygotował świąteczne posiłki dla osób potrzebujących

1.05.2021, 08:03

Jajka, kiełbasa, wędlina, chleb i ciasto - wszystko to, co powinno znaleźć się na wielkanocnym stole. Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia Eleos w Białymstoku przygotował świąteczne posiłki dla osób potrzebujących.


Wielka Sobota w Cerkwi prawosławnej - wierni święcą pokarmy i odwiedzają Grób Pański

1.05.2021, 06:54

Święcenie pokarmów i odwiedzanie Grobu Pańskiego to główne wydarzenia Wielkiej Soboty w Cerkwi prawosławnej.


Potrzebujący otrzymali tradycyjne święconki

30.04.2021, 16:44

50 mieszkańców gminy Supraśl dostało w piątek (30.04) pakiety świąteczne. Akcja Fundacji Hagia Marina związana jest z Wielkanocą, którą w najbliższą niedzielę obchodzić będą prawosławni.


Wielka sobota w Cerkwi prawosławnej 1.05.2021

1.05.2021, 00:16

W audycji powiemy m.in. o nabożeństwie Wielkiej Soboty.


Wielki Piątek w Cerkwi prawosławnej

30.04.2021, 06:46

Prawosławni wspominają męki i śmierć Chrystusa na krzyżu. Dziś (30.04) Wielki Piątek.


"Łączymy na święta" - akcja podlaskich terytorialsów przed prawosławnymi świętami

29.04.2021, 07:24

Po raz kolejni seniorzy - chociaż przez komputer mogli zobaczyć swoich bliskich i porozmawiać z nimi. Przed świętami wielkanocnymi obchodzonymi przez prawosławnych - podlascy terytorialsi znowu zorganizowali akcję "Łączymy na święta".


Wielki Czwartek w Cerkwi prawosławnej

29.04.2021, 07:18

W Cerkwi prawosławnej dziś (29.04) Wielki Czwartek. Rano w świątyniach odprawiana jest liturgia św. Bazylego Wielkiego, podczas której przygotowuje się dary dla chorych.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!Lotto Netta Cup 2024, fot. Karol Prymaka
REGION
20.07.2024, 09:57, akt. 21.07.2024, 07:14

Zawody w skokach na nartach wodnych Lotto Netta CupDzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 19:45

Dzień Rodziny w Hodyszewie
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok