Radio Białystok | Wiadomości | W Cerkwi prawosławnej dziś Wielkanoc

W Cerkwi prawosławnej dziś Wielkanoc

autor: Anna Petrovska

2.05.2021, 07:53, akt. 07:54

To najważniejsze i najbardziej radosne święto. W Cerkwi prawosławnej dziś "święto świąt" - Zmartwychwstanie Pańskie. Wierni witają się słowami "Chrystus zmartwychwstał, zaprawdę zmartwychwstał" (Chrystos Woskresie - Woistinu Woskresie).

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com


0:00
0:00
Życzenia naszym prawosławnym słuchaczom składa arcybiskup białostocko-gdański Jakub | Pobierz plik.


0:00
0:00
Życzenia naszym prawosławnym słuchaczom składa administrator archidiecezji białostockiej - biskup Henryk Ciereszko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Najważniejsze święto w roku

Obchody Wielkanocy rozpoczęły się już w sobotę przed północą uroczystym nabożeństwem i biciem dzwonów. W nocy z Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie do wielu parafii dotarł także Święty Ogień.

Śniadanie wielkanocne zaczyna się od dzielenia pokarmami poświęconymi w Wielką Sobotę. Na stole dominują jajka, potrawy mięsne i ciasta, czyli wszystko to, co było zabronione w czasie 40-dniowego postu poprzedzającego święto.

Okres paschalny w Cerkwi prawosławnej trwa 40 dni, do święta Wniebowstąpienia Pańskiego.


Orędzia duchownych

Świąteczne orędzie wielkanocne wystosował do wiernych prawosławny metropolita warszawski i całej Polski Sawa. W swym orędziu hierarcha podkreśla, iż w tym trudnym czasie ludzkość coraz bardziej oddala się od Boga.

- W naszych trudnych czasach brakuje miłości i szacunku pomiędzy ludźmi. Współczesny świat dokonuje przebudowy życia społecznego. Chodzi o łamanie odwiecznie ustanowionych norm i zwyczajów. Dzisiaj spotykamy się z trudnymi procesami dotyczącymi upadku kultury duchowej. Postępuje rozkład rodziny, wzrasta przestępczość, powstaje depresja, załamanie, niechęć do życia, a przecież ono jest darem Bożym - mówi zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa


Z okazji święta Zmartwychwstania Pańskiego list paschalny do wiernych skierował także arcybiskup białostocko-gdański Jakub. Hierarcha zwraca szczególną uwagę na duchowe wychowywanie najmłodszych wiernych.


- Jesteśmy o krok od sytuacji, kiedy człowiek wierzący będzie ośmieszany i wyszydzany. Każdy z nas jest wezwany do trwania w wierze i głoszenia zbawienia przez wiarę w Chrystusa. Szczególny akcent powinien być położony na wychowanie w wierze naszych najmłodszych. Inaczej - rzuceni w wir pseudowolności i różnych nowych ideologii - jeśli nie będą mieli oparcia w wierze i moralnego wsparcia najbliższych, pozostawieni samym sobie, staną się łatwym łupem nowych form uzależnień i ateizmu - mówi arcybiskup białostocko-gdański Jakub.


Prawosławna Wielkanoc ma datę ruchomą i jest obchodzona według kalendarza juliańskiego po pierwszej wiosennej pełni księżyca i po zakończeniu Paschy żydowskiej. W tym roku cztery tygodnie później niż u katolików.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Bielsku Podlaskim dzieci tworzyły pisanki

1.05.2021, 08:14

Mogą być malowane kupionymi w sklepie farbkami, kraszone w "cebulniku” lub, co wymaga najwięcej pracy i zdolności – pisane. Właśnie sztuki tworzenia pisanek, tuż przed prawosławną Wielkanocą, uczyły się dzieci na zajęciach języka ukraińskiego w Przedszkolu "Leśna Polana" w Bielsku Podlaskim.


Ośrodek Miłosierdzia Eleos w Białymstoku przygotował świąteczne posiłki dla osób potrzebujących

1.05.2021, 08:03

Jajka, kiełbasa, wędlina, chleb i ciasto - wszystko to, co powinno znaleźć się na wielkanocnym stole. Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia Eleos w Białymstoku przygotował świąteczne posiłki dla osób potrzebujących.


Wielka Sobota w Cerkwi prawosławnej - wierni święcą pokarmy i odwiedzają Grób Pański

1.05.2021, 06:54

Święcenie pokarmów i odwiedzanie Grobu Pańskiego to główne wydarzenia Wielkiej Soboty w Cerkwi prawosławnej.


Potrzebujący otrzymali tradycyjne święconki

30.04.2021, 16:44

50 mieszkańców gminy Supraśl dostało w piątek (30.04) pakiety świąteczne. Akcja Fundacji Hagia Marina związana jest z Wielkanocą, którą w najbliższą niedzielę obchodzić będą prawosławni.


Wielka sobota w Cerkwi prawosławnej 1.05.2021

1.05.2021, 00:16

W audycji powiemy m.in. o nabożeństwie Wielkiej Soboty.


Wielki Piątek w Cerkwi prawosławnej

30.04.2021, 06:46

Prawosławni wspominają męki i śmierć Chrystusa na krzyżu. Dziś (30.04) Wielki Piątek.


"Łączymy na święta" - akcja podlaskich terytorialsów przed prawosławnymi świętami

29.04.2021, 07:24

Po raz kolejni seniorzy - chociaż przez komputer mogli zobaczyć swoich bliskich i porozmawiać z nimi. Przed świętami wielkanocnymi obchodzonymi przez prawosławnych - podlascy terytorialsi znowu zorganizowali akcję "Łączymy na święta".


Wielki Czwartek w Cerkwi prawosławnej

29.04.2021, 07:18

W Cerkwi prawosławnej dziś (29.04) Wielki Czwartek. Rano w świątyniach odprawiana jest liturgia św. Bazylego Wielkiego, podczas której przygotowuje się dary dla chorych.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI
fot. Marcin Mazewski
15.04.2024, 16:55, akt. 16:58

Koniec sezonu na białostockim lodowisku
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok