Radio Białystok | Wiadomości | Na budynku urzędu wojewódzkiego odsłonięto tablicę upamiętniającą Alfonsa Zgrzebnioka

Na budynku urzędu wojewódzkiego odsłonięto tablicę upamiętniającą Alfonsa Zgrzebnioka

7.05.2021, 12:19, akt. 12:46

Na budynku Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku odsłonięto w piątek tablicę upamiętniającą dowódcę powstań śląskich Alfonsa Zgrzebnioka, który po odejściu z wojska był w latach 1934-1937 wicewojewodą białostockim. Otwarta została też wystawa poświęcona powstaniom śląskim z lat 1919-1921.

Tablica upamiętniająca Alfonsa Zgrzebnioka na budynku Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, fot. Ryszard Minko
Tablica upamiętniająca Alfonsa Zgrzebnioka na budynku Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, fot. Ryszard Minko

Na budynku urzędu wojewódzkiego odsłonięto tablicę upamiętniającą Alfonsa Zgrzebnioka - relacja Ryszarda Minko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Wystawa prezentowana jest w wielu miejscach w kraju

Przygotowana przez katowicki oddział IPN ekspozycja prezentowana jest w wielu miejscach w kraju. Ma charakter edukacyjny i przypomina historię walk o przyłączenie Górnego Śląska do RP w okresie kształtowania granic kraju, po zakończeniu I wojny światowej.

Wystawa opowiada o najważniejszych wydarzeniach, które doprowadziły do podziału tego obszaru między dwa kraje - pokonane w I wojnie światowej Niemcy oraz odrodzoną po latach zaborów Rzeczpospolitą. Część prezentacji to fotografie i dokumenty, które pochodzą ze zbiorów muzealnych i archiwów bibliotecznych.


Uroczystość związana była z setną rocznicą wybuchu III powstania śląskiego

Uroczystość związana była z 100. rocznicą III powstania śląskiego, które wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 r. Jego efektem było przyznanie Polsce znacznie większej części Górnego Śląska, niż pierwotnie zamierzano. W Polsce znalazły się m.in. Katowice, Świętochłowice, Królewska Huta (obecny Chorzów), Rybnik, Lubliniec, Tarnowskie Góry i Pszczyna. Podział był też korzystny dla Polski gospodarczo - na przyłączonym terenie znajdowały się 53 z 67 istniejących kopalń, 22 z 37 wielkich pieców oraz 9 z 14 stalowni.

Rozpoczęcie powstania poprzedził przegrany przez Polskę plebiscyt, który odbył się 20 marca 1921 r., po którym Komisja Plebiscytowa zamierzała przyznać prawie cały sporny obszar Niemcom.

Na czele powstania, w którym wzięło udział około 60 tys. Polaków, stanął Wojciech Korfanty - znany działacz społeczny, a wcześniej komisarz plebiscytowy. Walki trwały dwa miesiące - powstańcy zdołali opanować prawie cały obszar plebiscytowy, broniąc go później przed siłami niemieckimi. Najpoważniejsze starcia miały miejsce w okolicach Góry św. Anny.


Żeby utrwalić możliwość powstania niepodległego państwa polskiego trzeba było walczyć z bronią, działać konspiracyjnie, ale też podejmować wysiłki dyplomatyczne, bo kończył się okres wojny, a rozpoczynał okres traktatów pokojowych, które miały ustalać nowy porządek europejski - mówił w czasie uroczystości wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.


Wojewoda podkreślał, że postać Alfonsa Zgrzebnioka, którego opisał jako polskiego patriotę, polskiego żołnierza i działacza państwowego, na Śląsku jest "znana i czczona", ale w województwie podlaskim - nieco zapomniana. "To ważna rzecz dla podkreślenia tej jedności naszego narodu, państwa. Że to, co jest ważne na Śląsku, jest również bardzo ważne tutaj" - mówił o odsłanianej tablicy. W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele IPN i wojewody śląskiego.


Dyrektor katowickiego IPN: historię powstań śląskich trzeba przypominać w całej Polsce

Dyrektor IPN w Katowicach dr Andrzej Sznajder podkreślał, że historię powstań śląskich z wielu powodów powinno się przypominać również poza Górnym Śląskiem i przypominał o akcji poprzedzającej plebiscyt, która w całym kraju zaangażowała tysiące ludzi wspierających ideę przyłączenia tych terenów do RP. Podkreślał, że powstania śląskie nie były epizodem historii lokalnej czy regionalnej.

Była to istota sprawy polskiej w tamtym czasie, ostatni etap kształtowania się granic Rzeczypospolitej - mówił Sznajder. 


Górny Śląsk wraz z Rzeczpospolitą awansował "z ligi krajów rolniczych, czy wręcz rolniczo-pasterskich, do krajów rolniczo-przemysłowych". "To stawiało RP w zupełnie innym miejscu na mapie politycznej i gospodarczej ówczesnej Europy" - dodał dyrektor katowickiego oddziału IPN.


O Zgrzebnioku mówił, że to postać "ważna i symboliczna". Odnosząc się do wystawy o powstaniach śląskich Andrzej Sznajder powiedział, że IPN w Katowicach stara się "tę historię opowiedzieć całej Polsce". Poinformował, że ekspozycja jest obecna w kilkunastu miastach wojewódzkich w całym kraju.

Prezydent RP przyznał niedawno Alfonsowi Zgrzebniokowi Order Orła Białego.

źródło: PAP | red: bsd

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Lesie Szwajcarskim wspominano grupę kpt. Stanisława Bieleckiego

26.04.2021, 16:06

W Lesie Szwajcarskim na obrzeżach Suwałk odbyła się uroczystość, podczas której wspominano grupę kpt. Stanisława Bieleckiego. W poniedziałek (26.04) przypada bowiem 81. rocznica rozstrzelania tam przez niemieckiego okupanta 13 członków Tymczasowej Rady Ziemi Suwalskiej.


W Białymstoku oddano hołd ofiarom zbrodni katyńskiej [zdjęcia]

13.04.2021, 14:49

Złożeniem kwiatów pod pomnikiem katyńskim w Białymstoku we wtorek (13.04) uczczono Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.


Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych [zdjęcia]

1.03.2021, 07:56

Kwiaty w miejscach pamięci, spacer i koncert na naszej antenie. To tylko niektóre inicjatywy przygotowane w Białymstoku z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.


Koncert "Psalmy dla Niezłomnych" w Polskim Radiu Białystok

1.03.2021, 07:03

To forma upamiętnienia tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Ojczyznę. W Polskim Radiu Białystok w poniedziałek (01.03) - w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych - usłyszymy nagrania z płyty "Psalmy dla Niezłomnych", która jest zapisem koncertu o tym samym tytule.


W Białymstoku upamiętniono 32. rocznicę śmierci ks. Stanisława Suchowolca

31.01.2021, 15:23

W Białymstoku upamiętniono w niedzielę (31.01) 32. rocznicę śmierci ks. Stanisława Suchowolca. Kapelan miejscowej "Solidarności" zginął w pożarze plebanii w nocy z 29 na 30 stycznia 1989 roku, ale okoliczności jego śmierci nie udało się ostatecznie wyjaśnić do dziś.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie To Tu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok