Radio Białystok | Wiadomości | Policja zatrzymała 18-latka, który próbował oszukać seniorów metodą "na policjanta"

Policja zatrzymała 18-latka, który próbował oszukać seniorów metodą "na policjanta"

autor: Wojciech Szubzda

10.05.2021, 12:05, akt. 12:18

Wpadł na gorącym uczynku, kiedy przyszedł odebrać pieniądze od starszej mieszkanki Białegostoku. 18-letniego mężczyznę podejrzanego o oszustwa metodą "na policjanta" zatrzymali wspólnie funkcjonariusze z Białegostoku i Łodzi.

Źródło: KMP Białystok
Źródło: KMP Białystok

Do pierwszego oszustwa, w jakim mężczyzna brał udział doszło na osiedlu Starosielce w Białymstoku. Wtedy do 79-latka zadzwonił mężczyzna, który podał się za policjanta - mówi asp. Katarzyna Zarzecka z Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku.

Dzwoniący przekazał informację, że grupa przestępcza planuje okraść jego dom, bo wie, że ma schowane w nim pieniądze. Dzwoniący oszust dodał też, że mężczyzna musi natychmiast zamknąć drzwi i okna oraz zebrać wszystkie swoje oszczędności. W trakcie dalszej rozmowy podszywający się pod funkcjonariusza policji polecił seniorowi przekazać wszystkie zgromadzone w domu pieniądze jego koledze, który też miał być policjantem 

- mówi asp. Katarzyna Zarzecka.

Starszy mężczyzna uwierzył w historię oszustów i stracił ponad 50 tys. zł. Policjanci z Białegostoku wspólnie z funkcjonariuszami z Łodzi ustalili, że pieniądze odebrał młody mężczyzna z Łodzi. Funkcjonariusze zatrzymali go na gorącym uczynku na osiedlu Sienkiewicza w Białymstoku, kiedy próbował odebrać pieniądze od 89-letniej mieszkanki.

Jak ustalili kryminalni, oszuści przekazywali 89-latce informację o tym, że jej oszczędności są zagrożone, bo szajka złodziei próbuje ją okraść. Aby nie stracić oszczędności życia, kazali jej zebrać wszystkie pieniądze i przekazać je "policjantowi", który miał się po nie zgłosić. 18-latkowi nie udało odebrać się pieniędzy od seniorki, gdyż chwilę przed tym został zatrzymany przez kryminalnych 

- relacjonuje asp. Zarzecka.

18-latek z Łodzi trafił na 3 miesiące do aresztu, a za oszustwo grozi mu do 8 lat więzienia.

Asp. Katarzyna Zarzecka apeluje, żeby nie wierzyć w historie oszustów, którzy namawiają do przekazywania pieniędzy rzekomym policjantom. Podkreśla, że policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy, nigdy nie dzwonią również w takich sprawach, a każdy taki telefon jest gwarancją tego, że rozmawiamy z przestępcą.

W przypadku każdego telefonu z taką prośbą trzeba dzwonić na numer alarmowy 112.

| red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Policjanci zatrzymali w Białymstoku mężczyznę podejrzanego o oszustwo "na policjanta"

5.05.2021, 15:44

Nawet do ośmiu lat więzienia grozi mężczyźnie, który jest podejrzany o oszustwo metodą "na policjanta". Starsza kobieta straciła ponad 30 tys. zł.


Oszukiwali metodą "na policjanta", wpadli w ręce białostockiej policji

16.04.2021, 17:27

Białostoccy policjanci zatrzymali trzy osoby podejrzane o oszustwo metodą "na policjanta". Jak ustalili śledczy, białostoczanka miała przekazać im ponad 30 tysięcy złotych. Zatrzymani to kobieta i dwóch mężczyzn w wieku od 20 do 24 lat. Usłyszeli już zarzuty oszustwa za co grozi do 8 lat więzienia.


Prawomocne wyroki wobec oszustów "na wnuczka"; mają oddać ponad 800 tys. zł

16.04.2021, 07:29

Od 9 miesięcy do 3 lat więzienia bez zawieszenia, konieczność zapłaty grzywny i solidarny obowiązek zwrotu poszkodowanym łącznie ponad 800 tys. zł - taki prawomocny wyrok zapadł w piątek (16.04) przed Sądem Apelacyjnym w Białymstoku w procesie grupy zajmującej się oszustwami metodą "na wnuczka" i "na policjanta".


Ponad 40 tys. zł stracił starszy mieszkaniec Białegostoku oszukany metodą "na policjanta"

15.04.2021, 13:42

Nie pomagają policyjne akcje i apele. Kolejny starszy mieszkaniec Białegostoku stracił oszczędności życia.


W Białymstoku zakończył się proces odwoławczy grupy przestępczej zajmującej się oszustwami

14.04.2021, 14:16

Przed Sądem Apelacyjnym w Białymstoku zakończył się w środę (14.04) proces odwoławczy ośmiu mężczyzn, w pierwszej instancji skazanych za działalność w grupie zajmującej się oszustwami metodą "na wnuczka" i "na policjanta". Straty osób, które dały się w ten sposób oszukać i przekazały przestępcom pieniądze, przekroczyły 800 tys. zł.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok