Radio Białystok | Wiadomości | Studenci UMB posadzili dąb pamięci Stanisławy Leszczyńskiej - położnej z Auschwitz [wideo]

Studenci UMB posadzili dąb pamięci Stanisławy Leszczyńskiej - położnej z Auschwitz [wideo]

13.05.2021, 14:40, akt. 19:59

Dąb pamięci Stanisławy Leszczyńskiej, polskiej położnej, więźniarki nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau zasadzili w Białymstoku studenci Uniwersytetu Medycznego.

fot. Renata Reda
fot. Renata Reda

Studenci UMB posadzili dąb pamięci Stanisławy Leszczyńskiej - położnej z Auschwitz - relacja Renaty Redy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Stanisława Leszczyńska w obozie odebrała około trzech tysięcy porodów. Opiekowała się dziećmi i kobietami przygotowującymi się do porodu w obozie. Nazywano ją "Mateczką". Swoje doświadczenia opisała w "Raporcie położnej z Oświęcimia", w którym przyznała, że choć wszystkie dzieci rodziły się żywe, to ich los był z góry przesądzony.


Drzewko - przy Zakładzie Zintegrowanej Opieki Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - zasadzili studenci z koła naukowego Republika Wolnej Myśli im. Giordano Bruno, głównie studentki położnictwa.

Upamiętnienie Stanisławy Leszczyńskiej to inicjatywa studentów, a ma to miejsce w maju, gdy obchodzone są międzynarodowe i krajowe święta zawodowe pielęgniarek i położnych - podkreślił opiekun koła dr Andrzej Guzowski z wydziału nauk o zdrowiu UMB.


- Stanisława Leszczyńska to był anioł w czasach nienawiści, ciemności. To była osoba, która walczyła o życie, i to była osoba, która dla przyszłych adeptów medycyny powinna być przykładem - zaznaczył dr Andrzej Guzowski.


"Stanisława Leszczyńska przez 38 lat pracowała jako położna, z czego dwa jako więźniarka w obozie Auschwitz-Birkenau. Odebrała ponad trzy tysiące porodów na ceglanym piecu, gdzie panowały - jak to sama wyraziła w swoim raporcie - "infekcje, smród i robactwo" i gdzie roiło się od szczurów. Mimo to, każdego dnia wydarzał się cud - podczas całego pobytu (w obozie-PAP) nie miała ani jednego przypadku śmiertelnego wśród matek jak i nowo narodzonych dzieci - odczytała studentka położnictwa UMB Wiktoria Ciok.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok