Radio Białystok | Wiadomości | GDDKiA i Budimex podpisały umowę w sprawie obwodnicy Suchowoli

GDDKiA i Budimex podpisały umowę w sprawie obwodnicy Suchowoli

14.05.2021, 11:47, akt. 11:56

Za 249 mln zł firma Budimex zaprojektuje i zbuduje obwodnicę Suchowoli na drodze krajowej nr 8 Białystok-Augustów. W GDDKiA w Białymstoku podpisano w piątek (14.05) umowę w tej sprawie.

źródło: Budimex
źródło: Budimex

W Podlaskiem powstanie pięć obwodnic

Obwodnica Suchowoli to pierwsza z pięciu obwodnic, które powstaną w Podlaskiem w ramach rządowego programu budowy stu obwodnic.

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber przypomniał, że celem tego programu jest likwidacja tzw. wąskich gardeł w transporcie na drogach krajowych przez budowę obwodnic zarówno mniejszych miejscowości, jak i większych miast w Polsce.

"Obwodnica Suchowoli to pierwsza obwodnica na Podlasiu (z tego programu-PAP), która wchodzi w fazę realizacyjną. Przed nami kolejne zadania" - mówił Rafał Weber na wideokonferencji, podczas której podpisano umowę. Wiceminister przypomniał, że na odcinku dk 8 Białystok-Augustów powstaną jeszcze w ramach tego rządowego programu obwodnice Sztabina i Białobrzegów.

Weber zapowiedział jednocześnie, że są szersze plany dotyczące modernizacji drogi Białystok-Augustów.

Mamy w stosunku do miej szersze zamiary. Chcemy nie tylko zlikwidować "wąskie gardła" właśnie w Suchowoli i Sztabinie czy Białobrzegach, ale chcemy zwiększyć przepustowość tej drogi tak, aby mogła obsługiwać bezpiecznie, płynnie, spokojnie i wygodnie większą liczbę pojazdów, a z taką liczbą teraz mamy do czynienia, czy możemy mieć w przyszłości

- mówił Rafał Weber.


Obwodnica Suchowoli będzie miała ok. 15 km

Obwodnica Suchowoli będzie miała ok. 15 km. Ta jednojezdniowa trasa będzie miała 10 m szerokości; pas ruchu w każdą stronę będzie miał 3,5 m. Powstanie też utwardzone pobocze, które po każdej stronie będzie miało po 1,5 m szerokości. Konstrukcja drogi ma być dostosowana do ciężkiego ruchu. Oprócz Suchowoli, nowa droga pozwoli kierowcom jadącym na północ od Białegostoku w stronę granicy z Litwą ominąć także pięć innych miejscowości: Zagórze, Skindzierz, Chodorówkę Nową, Poświętne i Krzywą.

Pełniący obowiązki dyrektora generalnego GDDKiA Tomasz Żuchowski powiedział, że ten odcinek dk 8 jest najbardziej zakorkowanym w tej części Polski pod względem ruchu tranzytowego.

Cieszę się, że w końcu to rusza i w 2025 r. (obwodnica) powinna generalnie odciążyć te wszystkie miejscowości, które będzie omijała

- powiedział Tomasz Żuchowski. Dodał, że na obwodnicy powstanie pięć skrzyżowań (w tym cztery ronda), pięć obiektów mostowych, przejścia dla zwierząt, w tym estakada. Żuchowski dodał, że jeżeli będą w przyszłości podjęte stosowne decyzje, droga może być rozbudowana o drugi pas ruchu.

Dyrektor białostockiego oddziału GDDKiA Wojciech Borzuchowski podkreślił, że umowa na obwodnicę Suchowoli to początek realizacji poprawy warunków ruchu na dk 8 na północ od Białegostoku, który w ocenie GDDKiA jest najbardziej obciążony "bardzo ciężkim" ruchem na północ od Białegostoku w skali całego województwa podlaskiego. Dodał, że nakładający się w miejscowościach ruch tranzytowy i lokalny stwarza duże niebezpieczeństwo w komunikacji. Borzuchowski powiedział, że w ocenie GDDKiA dobudowanie w przyszłości drugiej jezdni na obwodnicy byłoby "za wszech miar pożądane".

Burmistrz Suchowoli Michał Matyskiel powiedział, że za sprawą obwodnicy "odetchną" od uciążliwego ruchu mieszkańcy gmin Suchowola i Korycin. Liczy on na to, że infrastruktura drogowa sprawi, iż powstanie też inna infrastruktura gospodarcza, a region będzie się rozwijał.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Mieszkańcy Augustowa mogą wypowiedzieć się, jak powinna zostać wytyczona nowa obwodnica ich miasta

12.05.2021, 09:32

Konsultacje w sprawie nowej obwodnicy Augustowa potrwają do 20 maja. Ma to pomóc drogowcom w wybraniu wariantu, który budzi najmniej protestów.


Mieszkańcy Zambrowa mogą wyrazić swoją opinię na temat pierwszych koncepcji przebiegu tzw. południowej obwodnicy miasta

25.04.2021, 13:18

Do 29 kwietnia każdy mieszkaniec Zambrowa może wyrazić swoją opinię na temat pierwszych koncepcji przebiegu tzw. południowej obwodnicy miasta.


Kontrowersje wokół dróg ekspresowych na Podlasiu

19.04.2021, 12:02

Przebieg dróg ekspresowych na Podlasiu nadal wzbudza kontrowersje. Chodzi o trasy S8, S19 i S16.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok